home Moda, Najnowsze Buty dla faceta z klasą, czyli kilka słów o loafersach

Buty dla faceta z klasą, czyli kilka słów o loafersach

Nie każdy mężczyzna zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieje mnóstwo rodzajów męskiego obuwia. Ci, którzy znają tylko określenie pantofle powinni wzbogacić swoją wiedzie i dowiedzieć się, jak mogą uatrakcyjnić swoje codzienne stylizacje. Jednym z ciekawszych typów butów są tak zwane loafersy, które przez niektórych bywają mylone z mokasynami.

Niejasna historia pierwszych loafersów

Historia loafersów nie jest do końca klarowna i pojawia się w niej sporo sprzecznych informacji, przez co trudno do końca ustalić, w jakich okolicznościach po raz pierwszy pojawiły się te buty i kto stoi za ich wynalezieniem. Według niektórych teorii opracował je Paul Lukas, który podobno stworzył ten projekt mając parę oksfordów z frędzelkami. Paul marzył, by jakaś firma wyprodukowała dla niego podobną parę butów, jednak z pewnymi modyfikacjami. Człowiek ten chciał, by jego obuwie było wsuwane i miało frędzelki. Jego starania w końcu się spełniły, gdy nawiązał kontakt z firmą Alden, która wyraziła chęć realizacji pomysłu Lukasa. Przedsiębiorstwo to nie tylko tchnęło życie w projekt, ale wprowadziło gotowy produkt na rynek w latach 50., dzięki czemu obuwie dotarło do szerokiego grona odbiorców.

Inna wersja wydarzeń mówi, że pierwsze loafersy to dzieło pewnego Norwega, który wpadł na pomysł, by połączyć konwencjonalne buty norweskie z modelem Native American.

Bez względu na to, która wersja jest bliższa prawdy, trzeba przyznać, że historia loafersów jest niezwykle ciekawa, a same buty są warte uwagi.

Jak wyglądają loafersy?

Wielu mężczyzn i nie tylko mężczyzn, myli loafersy z mokasynami, ponieważ mają one podobną sylwetkę. Oba te rodzaje obuwia nie mają sznurówek, wobec czego zaliczane są to butów wsuwanych. Zarówno w przypadku loafersów, jak i mokasynów, stosuje się też specyficzny szew na cholewce. Loafersy wyróżniają się przez sztywny obcas. Klasycznie cholewkę tych butów łączy się z podeszwą wykorzystując metodę blake.

Rodzaje loafersów

Wildsmith Loafers

Buty, za których produkcję odpowiedzialna była rodzina Wildsmithów, w gronie której znajdowali się najznamienitsi szewcy z Anglii. Ich firma wytwarzała obuwie dla szlachciców, żołnierzy i angielskich dżentelmenów, słynących z zainteresowania elegancką mody. Ponadto owi dżentelmeni bardzo przestrzegali zasad związanych z aktualnie panującą modą, dlatego potrzebowali produktów o ekskluzywnym charakterze. Przedsiębiorstwo zostało założone ok. 1847 roku. Początkowo był to niewielki sklep prowadzony w Londynie przez Matthew i Rebeccę Wildsmithów. Jednym z podstawowych ich zajęć była naprawa i renowacja obuwia. Dopiero w 1926 roku nastąpił spory przełom, gdy o wyprodukowanie butów Wildsmithów poprosił sam król Jerzy VI. Firma stworzyła na to specjalne zlecenie lekkie obuwie, pozbawione sznurówek i mające niską podeszwę. Nazwano je 582, jednak później zdecydowano się na zmianę tej nazwy i buty stały się znane jako model 98. W późniejszych latach pojawiło się określenie Wildsmith Loafer.

Aurland Loafers

Loafersy, które wywodzą się z miejscowości Aurland, miasteczka znajdującego się w Norwegii, gdzie produkowano tego rodzaju buty. Warto wiedzieć, że to pierwsze loafersy, jakie powstały w Norwegii. Zaprojektował je w XX wieku Tvarenger, który mógł się pochwalić doświadczeniem zdobywanym na terenie Ameryki Północnej. Tvarenger stworzył między innymi Aurland Moccasin, debiutujące w 1930 roku. Model ten charakteryzował się niespotykanym dotąd obcasem i stanowił połączenie butów typowych dla Irokezów z tradycyjnymi mokasynymi, z jakich korzystali ludzie w Aurland. Buty Tvarengera bardzo szybko podbiły serca mieszkańców nie tylko Norwegii, lecz także innych krajów Europy, a nawet Ameryki Północnej. W 1930 roku rodzina Spaulding z New Hampshire wykorzystała projekt, tworząc własną markę. To właśnie dzięki temu przedsiębiorstwu na rynku mogła zaistnieć nazwa Aurland Loafer. Brand ten funkcjonuje do dnia dzisiejszego i ma w ofercie znakomite loafersy.

Penny Loafer

Ta wariacja na temat loafersów powstała inicjatywny firmy G.H. Bass w 1936 roku. Produkt wywołał sporo emocji na rynku, jednak spodobał się znacznemu grono odbiorców tego rodzaju obuwia. Penny Loafer pozbawione zostały klamer i frędzli, do których przyzwyczaili się dotychczasowi użytkownicy loafersów. Tradycyjne ozdoby zastąpiono paskiem, który umieszczono na górze buta. W miejscu tym wkładano jednopensową monetę, stąd nazwa butów. Dla tych, którzy nie wiedzą, o co chodzi z wkładaniem monety to buta, trzeba wyjaśnić, że ów nominał pozwalał na wykonanie jednej rozmowy telefonicznej. Penny Loafer podobały się przede wszystkim mężczyznom, którzy chcieli iść w parze z aktualnymi trendami i wykazywali się sporą dbałością o swój wizerunek.

Tassel Loafers

To właśnie historia Tassel Loafers nie jest wystarczająco jasna, jak w przypadku pozostałych. W różnych zapiskach dotyczących tych loafersów przytacza się historię, która została już wspomniana w tym tekście. Jest to opowieść o Paulu Lukasie, pragnącym zmodyfikować swoje Oksfordy i zamienić je we wsuwane buty z frędzelkami, co uczyniła dla niego firma Alden.

Obecnie różne firmy obuwnicze oferują wiele modeli butów nawiązujących do loafersów. Wartymi uwagi są na pewno te od firmy Timberland czy Tommy Hilfiger.

tommy loaferaloafers timberland

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.