home Kultura, Najnowsze 10 ciekawostek na temat Stanisława Lema

10 ciekawostek na temat Stanisława Lema

Stanisław Lem był nie tylko jednym z najlepszych pisarzy science-fiction w Polsce, ale dał się również poznać na arenie międzynarodowej. Urodzony 12 września 1921 roku autor to najczęściej tłumaczony pisarz w historii polskiej literatury. Jego książki sprzedały się w liczbie ponad 30 milionów egzemplarzy i przetłumaczono je na ponad 40 języków. W dzisiejszym tekście wspólnie przyjrzymy się temu wybitnemu twórcy i poznamy garść ciekawostek na jego temat.

1. Strona główna Google poświęcona polskiemu pisarzowi

23 listopada 2011 roku miała miejsce sześćdziesiąta rocznica wydania pierwszej powieści Stanisława Lema. Z tej okazji strona główna Google została tego dnia poświęcona polskiemu pisarzowi. Stworzono mini-grę opartą na fabule Cyberiady. Projekt stworzono na podstawie rysunków Daniela Mroza, znanego między innymi z Grupy Krakowskie oraz współpracy z Przekrojem. Ponadto Mroz często wykonywał rysunki do książek science-fiction. Doodle dedykowane Stanisławowi Lemowi widzieli mieszkańcy Europy Zachodniej oraz Rosji.

2. Stanisław Lem a Philip K. Dick

Każdy fan science-fiction doskonale wie, że Stanisław Lem oraz Philip K. Dick tworzyli prozę tego samego gatunku i w tym samym okresie. Pisarz ze Stanów Zjednoczonych twierdził, że Lem nie istnieje lub jeśli istnieje, to tak naprawdę jest postać tworzona przez więcej osób. W dodatku zarzucał, że Stanisław Lem musi być radzieckim agentem, którego głównym zadaniem jest szerzenie propagandy i sianie dezinformacji ze żelazną kurtyną. Philip K. Dick wiele swoich książek stworzył będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków. Warto zaznaczyć, że amerykański twórca miał poważny problem z używkami i substancjami odurzającymi. Możliwe, że ów problemy były przyczyną jego paranoicznych teorii na temat polskiego pisarza.

3. Animowany pogrzeb

Jedenaście lat po śmierci Stanisława Lema, utalentowany grafik z Turcji, Polat Yarisci, stworzył specjalną animację inspirowaną światem Cyberiady. Był to osobisty hołd dla polskiego autora. W krótkim filmiku można była zobaczyć pogrzeb Lema odprawiany przez roboty znane z fabuły jego utworów.

4. Prognozowanie przyszłości

Wielu ludzi twierdzi dziś, że Stanisław Lem miał dar jasnowidzenia. Nie da się ukryć, że wiele jego opisów można traktować jako pewnego rodzaju prognozowanie przyszłości. Sporo rozwiązań technologicznych, które w momencie pisania stanowiły fikcję literacką, dziś są częścią rzeczywistości. Najgłośniejszym przykładem jest czytnik e-booków, który był wspominany przez Lema w Powrocie z gwiazd z 1961 roku. Inny przykład pochodzi z wspominanej już w tym tekście Cyberiady, w którym Lem opisywał symulację życia i alternatywne światy, które dziś wielu wiąże z popularną grą The Sims.

5. Miłośnik samochodów

Stanisław Lem był pasjonatem motoryzacji i nigdy nie krył swojej sympatii do klasycznych samochodów. Przez jego kolekcję przewinęły się między innymi takie samochody jak Wartburg 1000, Fiat 1800, AWZ P7, Mercedes W201 czy Fiat 125p. Warto zaznaczyć, że o takie modele w czasach PRL-u wcale nie było tak łatwo.

6. Ogrom tytułów na koncie

Stanisław Lem ma na koncie sporo różnych nagród, wyróżnień i odznaczeń, otrzymanych zarówno za życia, jak pośmiertnie. Kiedy jeszcze żył odznaczono go Orderem Orła Białego, które w naszym kraju jest najwyższym i najstarszym odznaczeniem. Wśród jego wyróżnień można znaleźć też order Polonia Restituta, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Zasługi. Ponadto Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Bielefeld i Politechnika Wrocławska wyróżniły go tytułem honoris causa. Został też honorowym obywatelem Krakowa, gdzie spędził większość swojego życia.

7. Niebanalne wyróżnienie

Postać Stanisława Lema uhonorowano też w inny, nieco bardziej niecodzienny sposób. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę, która należy do głównego pasa asteroid okrążających Słońce. Wyróżniono też postacie z kart jego książek. Ilijontichy, nazwa innej planetoidy, to nawiązanie do imienia i nazwiska bohatera książki polskiego autora. Jego nazwisku swoją nazwę zawdzięcza również pierwszy polski sztuczny satelita naukowy.

8. Filmy na podstawie twórczości Stanisława Lema

Książki Stanisława Lema stały się inspiracją dla powstania wielu scenariuszów do filmów i produkcji telewizyjnych. Sam Lem był krytycznie nastawiony do większości adaptacji na podstawie jego twórczości. W przypadku Solaris mocno nie zgadzał się z wizją reżysera i próbował wymusić na nim zmiany. Jedyną produkcją, która mu się spodobała był film autorstwa Andrzeja Wajdy.

9. Stanisław Lem był łasuchem

Lem uwielbiał słodycze, którymi zajadał się nawet, kiedy zdiagnozowano u niego cukrzycę. Jego ulubionymi smakołykami były marcepan oraz chałwa.

10. Wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej

Stanisław Lem przez wiele lat aktywnie wspierał PAH (Polską Akcję Humanitarną).

Źródło zdjęć: http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-lem

3.9/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.