home Kultura 10 pisarzy, których twórczość warto poznać

10 pisarzy, których twórczość warto poznać

Jeśli jeszcze jej nie poznałeś.

John Steinbeck

Autor słynnej powieści Na wschód od Edenu, która została przeniesiona na szklany ekran w 1955 roku. Steinbeck był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość; w 1940 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera, a w 1962 zdobył Literacką Nagrodę Nobla. Osobom, które nie znają dorobku artystycznego Steinbecka, na początek warto polecić powieść Myszy i ludzie. Utwór, mimo niewielkiej objętości (zaledwie 120 stron!), daje do myślenia i zapada w pamięć na długo. Steinbeck wykazuje się zadziwiającą zdolnością obserwacji ludzkich zachowań. Dzięki temu tworzy realistyczne utwory, które nie starzeją się na przestrzeni lat.

 

Polecane książki: Grona gniewu, Na wschód od Edenu, Myszy i ludzie                                         

Kurt Vonnegut

Kojarzony przede wszystkim z literaturą postmodernistyczną i gatunkiem science fiction, Vonnegut, był niebywałym moralistą, który nawet w najbardziej abstrakcyjnej fabule potrafi przemycić pragmatyczne przesłanie. Pisarz często bawi się formą, a w jego dziełach nie brakuje groteski oraz ironicznego poczucia humoru. Fanom surrealizmu twórczość Vonneguta z pewnością przypadnie do gustu.

 

 

Polecane książki: Gdy śmiertelnicy śpią, Rzeźnia numer pięć, Kocia kołyska

 

Wit Szostak

Polski pisarz, który w swoich utworach często inspiruje się kulturą ludową, co najbardziej daje się zauważyć w powieści Oberki do końca świata. Szostak przełamuje schematy gatunkowe, co czyni jego twórczość jeszcze bardziej interesującą dla czytelnika. W książce Zagroda zębów pisarz zawarł kilkadziesiąt miniatur literackich, z których każda opowiada alternatywną historię Odysa. Jeśli szukasz czegoś niepowtarzalnego w polskiej literaturze, koniecznie uzupełnij swoją domową bibliotekę o pozycje autorstwa Wita Szostaka.

 

 

Polecane książki: Oberki do końca świata, Wróżenie z wnętrzności, Zagroda zębów

 

Charles Bukowski

Outsider, który nie bał się szczerze rozmawiać o swoim życiu, w którym nie brakowało alkoholu, hazardu i seksu. Bohaterami książek Bukowskiego są ludzie odtrąceni przez społeczeństwo; alkoholicy, prostytutki, hazardziści. W twórczości tego autora próżno szukać szczęśliwych historii o wielkich karierach i wzajemnej miłości. Znacznie częściej pisarz przenosi nas na ulice lub do zatęchłych barów, gdzie zamawia się najpodlejsze trunki. Bukowski to specyficzny artysta, który przez wulgarny język i łamanie społecznego tabu postrzegany jest jako postać mocno kontrowersyjna. Jego twórczość można albo pokochać, albo znienawidzić.

 

Polecane książki: Listonosz, Szmira, Z szynką raz!

 

Milan Kundera

Kundera w swoich książkach mieszał wątki polityczne z tymi o charakterze filozoficznym. Przez długi czas traktowany był jako pisarz polityczny, choć z każdym kolejnym dziełem to właśnie rozważania filozoficzne zyskiwały na znaczeniu. Elementy dotyczące filozofii są szczególnie widoczne w powieści „Nieśmiertelność”. Powieści Kundery nie należą do najprostszych w odbiorze, choćby ze względu na fakt, że inspirował się on dziełami Nietzschego. Jednak warto zmierzyć się z tego rodzaju literaturą.

 

 

Polecane książki: Nieznośna lekkość bytu, Niewiedza, Życie jest gdzie indziej

Etgar Keret

Izraelski pisarz polskiego pochodzenia, którego w pełni zasłużenie nazywa się mistrzem krótkiej formy. Keret zaskakuje swoimi nieobszernymi opowiadaniami, w których żongluje formą, bawi, wzrusza i daje do myślenia. Pisane przez niego historie są pełne abstrakcji i często pozostawiają czytelnikowi szerokie pole do interpretacji. Król literackiego minimalizmu, który na kilku stronach potrafi upchnąć maksimum pełnowartościowej treści.

 

 

 

Polecane książki: Pizzeria „Kamikaze”, 8% z niczego, Gaza Blues

Marek Hłasko

Jeden z nielicznych pisarzy, którzy potrafią zdobyć serce czytelnika zarówno powieściami, jak i opowiadaniami. Bohaterami jego książek są outsiderzy, nierzadko przypominający samego autora. Hłasko, uznawany za symbol nonkonformizmu, w bardzo realistyczny sposób opisuje perypetie ludzi z nizin społecznych. Buntowniczy styl pisarza sprawił, że przez 20 lat drukowanie jego twórczości było zakazane w naszym kraju. Dziś mamy dostęp do wszystkich jego książek, po które warto sięgnąć, by móc się zachwycić nieszablonowym językiem i stylem jednego z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku.

 

Polecane książki: Ósmy dzień tygodnia, Pierwszy krok w chmurach, Wilk

Stefan Grabiński

Interesujący się okultyzmem i zjawiskami nadprzyrodzonymi Grabiński potrafił w poetyckim stylu ukazać ludzkie lęki oraz stworzyć na kartach swoich opowiadań i powieści niepowtarzalny, mroczny klimat. Ze względu na styl, jaki prezentował i tematykę, jakiej się podejmował, wielu czytelników nazywa go „polskim Edgarem Allanem Poe” lub „polskim Lovecraftem”. Miłośnicy horrorów, którzy nie znają twórczości Grabińskiego, koniecznie muszą to nadrobić i zapoznać się z jego pisarskim dorobkiem. W ramach ciekawostki warto dodać, że twórca znany z horrorów stworzył w swojej karierze również dramat – Ciemne siły. Dramat w trzech aktach.

Polecane książki: Demon ruchu i inne opowiadania, Cień Bafometa, Salamandra

Roland Topor

Kolejny w tym tekście pisarz polskiego pochodzenia, tym razem z Francji. Mistrz czarnego humoru i groteski. Jego bohaterowie to często dość dziwaczne postacie, które biorą udział w absurdalnych wydarzeniach. Topor w swoich utworach bawi się konwencjami i językiem, w sposób zawoalowany wyśmiewając zaściankowość społeczeństwa. Jego twórczość to świetna propozycja dla tych, którzy lubią doszukiwać się w tekstach różnych interpretacji i nie lubią otrzymywać na tacy gotowych rozwiązań.

 

 

Polecane książki: Chimeryczny lokator, Czarne krowy, Dziennik Paniczny

Julian Barnes

Pisarz uznawany za jednego z czołowych angielskich postmodernistów. Jego twórczość to przede wszystkim szeroki wachlarz postaci i tematów, które są ważne, a o których mniej lub bardziej świadomie staramy się nie myśleć. Barnes porusza między innymi tematykę śmierci, starości czy samotności, a bohaterowie jego powieści i opowiadań zawsze wzbudzają w czytelniku jakieś emocje. Znakomita proza dla czytelników, którzy nie szukają lekkiej lektury na wieczór, lecz czegoś, co wymaga głębszej analizy i skłania do refleksji.

 

 

Polecane książki: Cytrynowy stolik, Nie ma się czego bać, Poczucie kresu

 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.