Jeśli jeszcze jej nie poznałeś.
John Steinbeck
Autor słynnej powieści Na wschód od Edenu, która została przeniesiona na szklany ekran w 1955 roku. Steinbeck był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość; w 1940 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera, a w 1962 zdobył Literacką Nagrodę Nobla. Osobom, które nie znają dorobku artystycznego Steinbecka, na początek warto polecić powieść Myszy i ludzie. Utwór, mimo niewielkiej objętości (zaledwie 120 stron!), daje do myślenia i zapada w pamięć na długo. Steinbeck wykazuje się zadziwiającą zdolnością obserwacji ludzkich zachowań. Dzięki temu tworzy realistyczne utwory, które nie starzeją się na przestrzeni lat.
Polecane książki: Grona gniewu, Na wschód od Edenu, Myszy i ludzie
Kurt Vonnegut
Kojarzony przede wszystkim z literaturą postmodernistyczną i gatunkiem science fiction, Vonnegut, był niebywałym moralistą, który nawet w najbardziej abstrakcyjnej fabule potrafi przemycić pragmatyczne przesłanie. Pisarz często bawi się formą, a w jego dziełach nie brakuje groteski oraz ironicznego poczucia humoru. Fanom surrealizmu twórczość Vonneguta z pewnością przypadnie do gustu.
Polecane książki: Gdy śmiertelnicy śpią, Rzeźnia numer pięć, Kocia kołyska
Wit Szostak
Polski pisarz, który w swoich utworach często inspiruje się kulturą ludową, co najbardziej daje się zauważyć w powieści Oberki do końca świata. Szostak przełamuje schematy gatunkowe, co czyni jego twórczość jeszcze bardziej interesującą dla czytelnika. W książce Zagroda zębów pisarz zawarł kilkadziesiąt miniatur literackich, z których każda opowiada alternatywną historię Odysa. Jeśli szukasz czegoś niepowtarzalnego w polskiej literaturze, koniecznie uzupełnij swoją domową bibliotekę o pozycje autorstwa Wita Szostaka.
Polecane książki: Oberki do końca świata, Wróżenie z wnętrzności, Zagroda zębów
Charles Bukowski
Outsider, który nie bał się szczerze rozmawiać o swoim życiu, w którym nie brakowało alkoholu, hazardu i seksu. Bohaterami książek Bukowskiego są ludzie odtrąceni przez społeczeństwo; alkoholicy, prostytutki, hazardziści. W twórczości tego autora próżno szukać szczęśliwych historii o wielkich karierach i wzajemnej miłości. Znacznie częściej pisarz przenosi nas na ulice lub do zatęchłych barów, gdzie zamawia się najpodlejsze trunki. Bukowski to specyficzny artysta, który przez wulgarny język i łamanie społecznego tabu postrzegany jest jako postać mocno kontrowersyjna. Jego twórczość można albo pokochać, albo znienawidzić.
Polecane książki: Listonosz, Szmira, Z szynką raz!
Milan Kundera
Kundera w swoich książkach mieszał wątki polityczne z tymi o charakterze filozoficznym. Przez długi czas traktowany był jako pisarz polityczny, choć z każdym kolejnym dziełem to właśnie rozważania filozoficzne zyskiwały na znaczeniu. Elementy dotyczące filozofii są szczególnie widoczne w powieści „Nieśmiertelność”. Powieści Kundery nie należą do najprostszych w odbiorze, choćby ze względu na fakt, że inspirował się on dziełami Nietzschego. Jednak warto zmierzyć się z tego rodzaju literaturą.
Polecane książki: Nieznośna lekkość bytu, Niewiedza, Życie jest gdzie indziej
Etgar Keret
Izraelski pisarz polskiego pochodzenia, którego w pełni zasłużenie nazywa się mistrzem krótkiej formy. Keret zaskakuje swoimi nieobszernymi opowiadaniami, w których żongluje formą, bawi, wzrusza i daje do myślenia. Pisane przez niego historie są pełne abstrakcji i często pozostawiają czytelnikowi szerokie pole do interpretacji. Król literackiego minimalizmu, który na kilku stronach potrafi upchnąć maksimum pełnowartościowej treści.
Polecane książki: Pizzeria „Kamikaze”, 8% z niczego, Gaza Blues
Marek Hłasko
Jeden z nielicznych pisarzy, którzy potrafią zdobyć serce czytelnika zarówno powieściami, jak i opowiadaniami. Bohaterami jego książek są outsiderzy, nierzadko przypominający samego autora. Hłasko, uznawany za symbol nonkonformizmu, w bardzo realistyczny sposób opisuje perypetie ludzi z nizin społecznych. Buntowniczy styl pisarza sprawił, że przez 20 lat drukowanie jego twórczości było zakazane w naszym kraju. Dziś mamy dostęp do wszystkich jego książek, po które warto sięgnąć, by móc się zachwycić nieszablonowym językiem i stylem jednego z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku.
Polecane książki: Ósmy dzień tygodnia, Pierwszy krok w chmurach, Wilk
Stefan Grabiński
Interesujący się okultyzmem i zjawiskami nadprzyrodzonymi Grabiński potrafił w poetyckim stylu ukazać ludzkie lęki oraz stworzyć na kartach swoich opowiadań i powieści niepowtarzalny, mroczny klimat. Ze względu na styl, jaki prezentował i tematykę, jakiej się podejmował, wielu czytelników nazywa go „polskim Edgarem Allanem Poe” lub „polskim Lovecraftem”. Miłośnicy horrorów, którzy nie znają twórczości Grabińskiego, koniecznie muszą to nadrobić i zapoznać się z jego pisarskim dorobkiem. W ramach ciekawostki warto dodać, że twórca znany z horrorów stworzył w swojej karierze również dramat – Ciemne siły. Dramat w trzech aktach.
Polecane książki: Demon ruchu i inne opowiadania, Cień Bafometa, Salamandra
Roland Topor
Kolejny w tym tekście pisarz polskiego pochodzenia, tym razem z Francji. Mistrz czarnego humoru i groteski. Jego bohaterowie to często dość dziwaczne postacie, które biorą udział w absurdalnych wydarzeniach. Topor w swoich utworach bawi się konwencjami i językiem, w sposób zawoalowany wyśmiewając zaściankowość społeczeństwa. Jego twórczość to świetna propozycja dla tych, którzy lubią doszukiwać się w tekstach różnych interpretacji i nie lubią otrzymywać na tacy gotowych rozwiązań.
Polecane książki: Chimeryczny lokator, Czarne krowy, Dziennik Paniczny
Julian Barnes
Pisarz uznawany za jednego z czołowych angielskich postmodernistów. Jego twórczość to przede wszystkim szeroki wachlarz postaci i tematów, które są ważne, a o których mniej lub bardziej świadomie staramy się nie myśleć. Barnes porusza między innymi tematykę śmierci, starości czy samotności, a bohaterowie jego powieści i opowiadań zawsze wzbudzają w czytelniku jakieś emocje. Znakomita proza dla czytelników, którzy nie szukają lekkiej lektury na wieczór, lecz czegoś, co wymaga głębszej analizy i skłania do refleksji.
Polecane książki: Cytrynowy stolik, Nie ma się czego bać, Poczucie kresu