home Kultura Ciekawostki na temat Roberta De Niro

Ciekawostki na temat Roberta De Niro

Robert De Niro to bez wątpienia aktor wszechczasów, który doskonale sprawdza się zarówno w roli gangstera, jak i w filmach komediowych czy dramatach. Nie bez powodu został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Akademii Filmowej za udział w filmach „Ojciec chrzestny II” oraz „Wściekły Byk”. W niniejszym wpisie nie będą skupiał się na biografii amerykańskiego aktora, lecz na ciekawostkach dotyczących jego życia prywatnego i kariery.

Przyjaźń między aktorem a reżyserem

Robert De Niro od ponad 30 lat przyjaźni się z reżyserem – Martinem Scorsese, odpowiedzialnym za powstanie takich filmów jak „Chłopcy z ferajny” (1990), „Taksówkarz” (1976), „Infiltracja” (2006) czy „Zakazane Imperium” (2010). Panowie napisali wspólnie książkę na temat ich wieloletniej przyjaźni.

Robert De Niro i Al Pacino

Często postacie Roberta De Niro i Al Pacino są ze sobą od razu łączone przez fanów kina, jakby aktorzy ci zagrali w wielu produkcjach razem. W rzeczywistości wystąpili wspólnie w zaledwie trzech filmach – „Ojciec Chrzestny II” (1974), „Gorączka”(1995) i „Zawodowcy” (2008). W dwóch pierwszych produkcjach nie mieli ze sobą żadnej wspólnej sceny.

Wygrana rywalizacja

Każdy fan Roberta De Niro wie, że wystąpił on filmie „Łowca jeleni” (1978), nie każdy jednak wie, że wygrał rywalizację o tę rolę z Royem Scheiderem, znanym z takich filmów jak „Francuski łącznik” (1971) i „Szczęki” (1975).

Rodzinne korzenie

Roberto De Niro często uznaje się za włosko-amerykańskiego aktora. Nie możemy jednak zapominać, że w jego żyłach płynie również irlandzka krew. W dodatku przodkowie jego matki pochodzili z takich krajów jak Niemcy, Francja i Holandia.

Zawodowy profesjonalizm

De Niro znany jest ze swojego profesjonalnego podejścia do aktorstwa. Podczas przygotowań do filmu „Taksówkarz” (1976) przez okres miesiąca pracował po dwanaście godzin dziennie jako taksówkarz. Chcąc jak najdokładniej wczuć się w rolę, poświęcał też sporo czasu na pochłanianie lektur dotyczących zaburzeń psychicznych.

Gangsterskie ubrania

W filmie „Nietykalni” (1987) De Niro gra postać Ala Capone. Na ekranie możemy go podziwiać w ubraniach uszytych przez krawców amerykańskiego gangstera, odnalezionych przez samego aktora.

Film w hołdzie ojcu

W 1993 roku Robert De Niro debiutował jako reżyser, co zaowocowało filmem „Prawo Bronxu”. Produkcję tę zadedykował swojemu ojcu, Robertowi De Niro Seniorowi, który umarł w tym samym roku.

Filmowe postrzały

W czasie swojej wieloletniej kariery aktorskiej De Niro zagrał dwie postacie, które zostają postrzelone w szyję. Chodzi o filmy: „Ulice nędzy” (1973) i „Taksówkarz” (1976).

Robert De Niro pod przykrywką

Kolejnym dowodem na profesjonalizm De Niro są jego przygotowania do filmu „Łowca jeleni” (1978). Spędził wówczas pewien okres w towarzystwie hutników, którzy nie zauważyli, że ich nowym kolegą jest słynny aktor. Zwracali się do niego „Bob”.

Gastronomiczny biznes

Poza karierą aktorską Robert De Niro zajmuje się między innymi prowadzeniem restauracji Ago w Hollywood.

Kunszt aktorski

Kultowa scena z filmu „Taksówkarz” (1976), gdzie De Niro staje przed lustrem i wypowiada słynną frazę „You talking to me?”, to efekt improwizacji aktora, co potwierdza jego ogromny talent.

Aktor doceniony przez widownię

De Niro zajął piątą pozycję w ankiecie na 100 największych gwiazd filmowych wszechczasów, przeprowadzonej w październiku 1997 roku.

Honorowy obywatel Włoch

Wracając włoskich korzeni aktora, De Niro otrzymał honorowe obywatelstwo tego kraju w czasie Festiwalu Filmowego w Wenecji, który odbył się w 2004 roku.

Odrzucone propozycje przyjaciela

Choć jak już wspominałem, Robert De Niro od wielu lat przyjaźni się z Martinem Scorsese i wielokrotnie z nim współpracował, dwukrotnie odrzucił propozycje zagrania w jego produkcjach – „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (1988) i „Gangi Nowego Jorku” (2002).

Nieudany powrót do taksówki

Reżyser Michael Mann chciał, by rolę taksówkarza w jego filmie „Zakładnik” (2004) otrzymał Robert De Niro. Miałoby to stanowić ciekawe nawiązanie do jego kultowej roli w „Taksówkarzu” (1976). Ostatecznie producenci podjęli decyzję, by w postać tę wcielił się ktoś młodszy. Dlatego w „Zakładniku”, u boku Toma Cruise’a, zagrał Jamie Foxx, znany z takich produkcji jak: „Ray” (2004), „Prawo zemsty” (2009) i „Django” (2012).

Aktor studiujący medycynę

De Niro poświęcił sporo czasu na studiowanie informacji dotyczących medycyny, by dobrze przygotować się do roli stwora w filmie „Frankeinstein” (1994).

fot. https://www.sff.ba

Rate this post

One thought on “Ciekawostki na temat Roberta De Niro

  1. „Ojciec Chrzestny II” (1974), „Gorączka”(1995) i „Zawodowcy” (2008). W dwóch pierwszych produkcjach nie mieli ze sobą żadnej wspólnej sceny. Ojca Chrzestnego nie pamiętam ale w ” Gorączce ” oczywiście że są sceny jak występują razem choćby scena jak spotykają się razem w kawiarni lub scena końcowa jak biegają za sobą po płycie lotniska .

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.