home Lifestyle, Najnowsze Kuchenna Przygoda #3: kuchnia włoska

Kuchenna Przygoda #3: kuchnia włoska

W dzisiejszym wpisie odbędziemy wspólnie podróż do Włoch, by przekonać się, jakie potrawy ma dla nas tamtejsza kuchnia, która jest jedną z dwóch najpopularniejszych kuchni europejskich. Będzie makaron, pierożki, pomidory i ogrom aromatycznych przypraw. Zaczynamy!

Cannelloni

Jeden z wielu rodzajów włoskim makaronów. Ten jest nietuzinkowy z uwagi na swój kształt, czyli rurki o średnicy około trzech centymetrów. Włosi najczęściej nadziewają je mięsem mielonym wymieszanym z sosem pomidorowym i przyprawami. Całość polewa się sosem beszamelowym i obsypuje startym serem, a następnie piecze się w naczyniu żaroodpornym.

Lasagne

Kolejny smakowity makaron z Włoch. Tym razem jego kształt to duże prostokątne płaty. Makaron najpierw się gotuje, a następnie układa na przemian z farszem, który składa się z sosu pomidorowego z mięsem, sosu beszamelowego oraz sera. Wszystko jest układane warstwami do momentu, aż zabraknie składników. Całość jest zapiekana w naczyniu żaroodpornym. Istnieje kilka odmian lasagne, co związane jest z tradycją różnych włoskich regionów. Wyróżnić można między innymi lasagne bolognese czy lasagne napoli.

Tortellini

Nie tylko w Polsce oraz innych krajach Europy Wschodniej je się pierogi. Tortellini to niewielkich rozmiarów pierożki, będące jednym z tradycyjnych dań kuchni włoskiej. Nadziewa się je mięsem, grzybami lub serem i podaje polane sosem pomidorowym. Oczywiście prywatnie można wykorzystać też inne sosy, jednak wtedy trzeba pamiętać, że nie będzie to już tradycyjna kuchnia włoska. Całość posypuje się startym parmezanem. Pierożki w „surowej” postaci bardzo przypominają tak zwane uszka, które w naszym kraju stanowią dodatek do dania wigilijnego, jakiem jest czerwony barszcz.

Ravioli

Jeszcze jeden rodzaj włoskich pierożków, które najczęściej mają nadzienie z sera ricotta, mięsa oraz szpinaku.

Risotto

Potrawa popularne w północnych Włoszech. Gotuje się ją na bazie bulionu, do którego dodaje się pomidorów. Risotto gotuje się do momentu, gdy uzyska kremową konsystencję. Często do risotto dodaje się masło, cebulę oraz wino. We Włoszech jest to najpopularniejszy sposób zastosowania ryżu.

Minestrone

Zupa, którą przygotowuje się z warzyw. W tradycyjnych przepisach najczęściej znajdziemy cukinię, fasolę szparagową, marchew, zielony groszek oraz szpinak. Podaje się ją na różne sposoby, na przykład z ryżem lub grzankami.

Polenta

Włoska potrawa o charakterze ludowym. Niegdyś sporządzano ją z mąki kasztanowej, a dziś najczęściej wykorzystuje się mąkę lub kaszkę kukurydzianą. Czasami to polenty dodaje się ser i sos pomidorowy. Jednym z najpopularniejszych sposobów serwowania polenty jest przełożenie jej do niskiego naczynia, pokrojenie na kawałki po ostygnięciu i grillowanie ze wszystkich stron.

Bruschetta

Bruschetta to przekąska, ciesząca się sporą popularnością wśród mieszkańców Włoch. Jest to grzanka, którą smaruje się oliwą i roztartym czosnkiem. Tak wygląda bazowa wersja tego pieczywa. Mowa o wersji bazowej, bowiem do bruschetty można używać różnych dodatków, wśród których najczęściej spotykanymi są świeże pomidory oraz bazylia. Dawniej bruschetta była przysmakiem rolników zajmujących się prowadzeniem plantacji oliwek.

Focaccia

Dość nietuzinkowa potrawa kuchni włoskiej, ponieważ jest to baza pizzy, czyli samo ciasto. W każdym regionie Włoch można spotkać inną odmianę focaccia. Istnieją warianty zarówno „suche”, jak i z różnorodnymi dodatkami, takimi jak sól, zioła, oliwa, suszone pomidory czy oliwki.

Piadina

Cienki placek przygotowywany na bazie mąki pszennej. Wywodzi się z prowincji Emilia-Romania, zlokalizowanej w północnej części Włoch. Istnieje ogrom wariantów nadzienia do piadiny. W tradycyjnych wersjach wykorzystuje się między innymi sos pomidorowy, mozzarellę, mięso, grzyby i szpinak. Spotkać się można również z wariantami na słodki, gdzie w placku znajdziemy czekoladę lub konfiturę.

Gnocchi

Włoskie kluski przypominające polskie kopytka. Istnieją różne wersje gnocchi w zależności od regionu kraju. Wyróżnić można na przykład gnocchi ziemniaczanie, z warzywnych purée lub mąki gryczanych. Podobnie jak wspomniane już kopytka, włoskie kluski podaje się z sosami. Oczywiście są to sosy typowe dla kuchni włoskiej, czyli pomodoro, pesto czy funghi.

Pizza

Potrawa kuchni włoskiej, która rozpowszechniła się w różnych zakątkach świata. Zapewne nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest pizza, jednak warto wspomnieć, jak wygląda ona w przypadku tradycyjnej kuchni włoski. Placek z ciasta drożdżowego we Włoszech określany jest jako focaccia. Smaruje się go sosem pomidorowym, co jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem również w innym zakątku na świecie. Trzeba zaznaczyć fakt, że Włosi nie podają pizzy z dodatkiem żadnego sosu, zaś w Polsce oraz wielu innych krajach często potrawę tę serwuje się z sosem czosnkowym lub innymi.

Źródło zdjęć: https://aniastarmach.pl/przepis/doskonala-lasagne-i-fasolka-szparagowa/

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.