To już dziesiąte, można powiedzieć jubileuszowe, wydanie Popcornowej Dziesiątki, z którego postanowiłem uczynić Odcinek Specjalny. Halloween już za rogiem, więc jak być może się domyślasz, w dzisiejszym wpisie pojawią się tylko propozycje filmów z gatunku grozy. Choć Halloween bywa różnie postrzegane w naszym kraju, to amerykańskie święto zawsze jest świetną okazją dla fanów horrorów, żeby urządzić sobie wieczorny seans filmowy w gronie najlepszych znajomych. W niniejszym tekście znajdziesz bardzo różne horrory, dlatego mam nadzieję, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, co zagwarantuje mu sporo rozrywki i przede wszystkim mocną dawkę strachu.
1. Gabinet doktora Caligari (1920)
Wielu miłośników gatunku grozy narzeka, że obecnie trudno jest o dobry horror w kinie. Dlatego chciałbym wam polecić produkcję, której z pewnością nie zobaczysz na żadnym kinowym seansie, a która może wywrzeć na tobie niemałe wrażenie. Gabinet doktora Caligari to film z 1920 roku, za którego reżyserię odpowiedzialny był Robert Weine. W niewielkim i spokojnym miasteczku zjawia się wędrowny hipnotyzer (w tej roli Werner Krauss). Główną atrakcją jego występów jest somnambulik Cezar (Conrad Veidt). Niebawem w prowincjonalnym miasteczku dochodzi do serii przerażających zdarzeń, w wyniku której zaczynają ginąć ludzie. Francis (Friedrich Feher), przyjaciel jednego z zabitych odkrywa, że przybyły do miasta hipnotyzer to reinkarnacja doktora Caligari, który niegdyś mordował ludzi przy pomocy medium.
Choć już sam fakt, że film nakręcono w 1920 roku zapewnia niesamowicie mroczny klimat, to trzeba uczciwie przyznać, że Gabinet doktora Caligari to kawał dobrego, ekspresjonistycznego kina, mający ogromne znaczenie dla historii kinematografii. Będzie to zatem dla ciebie znakomita propozycja, jeśli szukasz filmu, który cię przestraszy i jest jednocześnie istotny w dziejach kina.
2. Drabina Jakubowa (1990)
Jakub Singer (Tim Robbins) jest weteranem wojennym z Wietnamu. Jego psychika obarczona jest negatywnymi wspomnieniami, które dręczą go w postaci nocnych koszmarów. Przerażające wspomnienia mają coraz gorszy wpływ na mężczyzny, który zaczyna dokoła siebie widzieć demony. W końcu spotyka swoich kompanów z batalionu. W wyniku rozmowy z dawnymi przyjaciółmi dowiaduje się, że oni również mają straszne wizje. Byli żołnierze zaczynają przypuszczać, że są ofiarami zbiorowej halucynacji, będącej wynikiem pewnego wydarzenia, do którego doszło w czasie wojny w Wietnamie. Mężczyźni są przekonani, że ich kłopoty są powodem tajnych eksperymentów przeprowadzanych przez wojsko. Postanawiają dowieść prawdy na sali sądowej.
Na szczególną uwagę w filmie Drabina Jakubowa zasługuje rola Tima Robbinsa, znanego widzom z takich produkcji jak Skazani na Shawshank (1994), Rzeka tajemnic (2003) czy Życie ukryte w słowach (2005). Nie da się ukryć, że tytuł ten wywołuje grozę u odbiorcy, jednak warto też podkreślić, że jest świetnym kinem psychologicznym.
3. Jestem legendą (2007)
Świat opanował tajemniczy wirus. Efektem jego działania była zamiana ludzi w krwiożercze istoty, przepełnione agresją i szaleństwem. Ludzie, którzy wykazali odporność na działanie wirusa zostali wymordowani przez przemienionych. Na Ziemi ocalał tylko jeden człowiek. Robert Nevill (Will Smith) wraz ze swoim psem wiedze smutną i nudną egzystencję. Każdego dnia mężczyzna stara się zdobyć pożywienie dla siebie i swojego pupila, a nocami ukrywa się przed czającymi się w ciemnościach kreaturami, które niegdyś były ludźmi. Nevill chce odkryć szczepionkę, która pozwoliłaby odmienić losy świata i przywróciłaby potworom normalną postać. W piwnicy swojego mieszkania urządza laboratorium, gdzie przeprowadza mnóstwo eksperymentów. Z każdym niepowodzeniem zaczyna tracić nadzieję na znalezienie antidotum. Zdesperowany decyduje się na walkę ze strasznymi istotami o panowanie nad światem.
Francis Lawrence nakręcił Jestem legendą na podstawie książki o tym samym tytule, napisanej przez Richarda Mathesona w 1954 roku. Choć powieść miała wiele innych adaptacji, takich jak Ostatni człowiek na Ziemi (1964), Człowiek Omega (1971) czy Ostatni żywy człowiek (2007), dopiero obraz nakręcony przez Lawrence’a zdobył tak ogromną popularność, że książka powróciła do księgarni i cieszyła się niespotykanym dotąd zainteresowaniem.
4. Egzorcysta (1973)
Absolutny klasyk, który powinien znać każdy, kto uważa się za miłośnika horrorów. Jeśli jeszcze nie widziałeś tego filmu Williama Friedkina, najwyższy czas, żebyś to nadrobił, a Halloween jest do tego świetną okazją.
Aktorka Chris McNeil (Ellen Burstyn) zaczyna się niepokoić dziwnym zachowaniem swojej córki. Szuka pomocy u lekarzy, którzy zgodnie ze wstępną diagnozą stwierdzają, że Regan (Linda Blair) jest zupełnie zdrowa. Mimo pozytywnej diagnozy z dziewczynką jest coraz gorzej. Pewnego wieczoru aktorka wraca z planu filmowego do domu, gdzie nagle staje się ofiarą ataku ze strony córki. Chris przywiązuje Regan do łóżka i rozpoczyna szukanie pomocy gdzie indziej niż w szpitalu. Rozmawia z ojcem Karrasem, młodym księdzem, który dochodzi do wniosku, że zachowanie dziewczynki jest spowodowane opętaniem przez szatana. Aby pozbyć się złego ducha Karras wzywa na pomoc ojca Merrina, doświadczonego egzorcystę.
Egzorcysta to kolejna pozycja w dzisiejszym zestawieniu oparta na literaturze. Autorem powieści o tym samym tytule jest William Peter Blatty. W 1971 roku, w momencie debiutu książki, Blatty był mało znanym twórcą. Dopiero Egzorcysta wrzucił go w światła reflektorów i sprawił, że jego nazwisko jest znane po dziś dzień czytelnikom z różnych zakątków świata.
5. Uciekaj! (2017)
Teraz coś dla tych, których jednak przekonuje współczesna stylistyka horrorów. Film Uciekaj! opowiada o młodym czarnoskórym chłopaku, Chrisie Washingtonie (Daniel Kaluuya), który wybiera się ze swoją białą dziewczyną Rose (Allison Williams) do jej rodzinnego domu, aby poznać przyszłych teściów. Kwestia koloru skóry bohaterów została przeze mnie wspomniana z uwagi na jej istotne znaczenie dla fabuły filmów, bowiem Chris właśnie z tego powodu obawia się nastawienia rodziców Allison. Na miejscu okazuje się, że choć państwo Armitage są nadzwyczaj mili, to atmosfera w ich domu jest co najmniej dziwna. Próbując się dowiedzieć czegoś więcej na temat rodziców swojej ukochanej, Chris odkryje prawdę, jakiej nie spodziewał się poznać.
Uciekaj! jest filmowym debiutem Jordana Peele. Czy debiut należy do udanych? Może nie jest to kino, które zostanie zapamiętane na długie lata, ale film z pewnością można określić jako dobry w swojej kategorii. Bez problemu zapewni ci rozrywkę podczas halloweenowego wieczoru.
6. Gothika (2003)
Historia, która wciąga już od samego początku. Choć film w wielu momentach przypomina bardziej thriller psychologiczny niż tradycyjny horror, to nie brakuje w nim przerażających sytuacji. Gothika idealnie nada się nada jako część halloweenowego seansu.
Miranda Grey (Halle Berry) jest psychologiem pracującym na co dzień z kryminalistami. Pewnego dnia budzi się jako pacjentka we własnym szpitala psychiatrycznego. Dowiaduje się, że trafiła tam za morderstwo, jednak nie pamięta nic ze zbrodni, jaką rzekomo popełniła. Kobieta stara się odzyskać wspomnienia, by móc wrócić do zawodu i przede wszystkim do normalnego życia. W czasie starań odzyskania pamięci pani psycholog odkrywa, że ma nadnaturalne zdolności.
Choć można spotkać się z wieloma nieprzychylnymi recenzjami na temat tego filmu, warto przekonać się samemu, że dzieło Mathieu Kassovitza potrafi solidnie wystraszyć. Na pochwałę zasługuje mroczny klimat, przyciągające uwagę zdjęcia oraz rewelacyjna gra aktorska odtwórczyni głównej roli.
Na ekranie, obok Halle Berry, zobaczymy też Roberta Downey Jr., Johna Carolla Lyncha, Penélope Cruz oraz Doriana Harewooda.
7. Naznaczony (2010)
Reżyserem tego filmu jest James Wan, znany z takich horrorów jak Piła (2004), Obecność (2013) oraz Obecność 2 (2016).
Naznaczony ma wszystko, czego można oczekiwać od dobrego horroru. Spokojnie więc możesz szykować kubek z popcornem i zasiadać do oglądania tego filmu, który wręcz doskonale wpisuje się w ideę Popcornowej Dziesiątki. James Wan czerpie w tym obrazie sporo inspiracji z klasycznego kina grozy, przez które należy rozumieć takie tytuły jak Omen (1976), Duch (1982) czy wspominany już Egzorcysta (1973). Początek być może nikogo nie zaskoczy, bo podobny motyw wielokrotnie był już przerabiany w historii filmowego horroru, jednak to, co zobaczymy na ekranie później, bez wątpliwości nie raz wywoła przerażenie. Młode małżeństwo kupuje nowy dom, do którego wprowadza się wraz z trójką dzieci. Lambertowie są bardzo zadowoleni, że w końcu udało im się znaleźć wymarzone dla siebie miejsce, jednak ich szczęście zostaje zakłócone przez trudne to wytłumaczenia zjawiska, mające miejsce w ich nowym lokum. Syn Lambertów spada z drabiny, co powoduje u niego dziwną śpiączkę. Rodzice starają się znaleźć pomoc i zaczynają się zastanawiać, czy ich problemem jest nowy dom czy może coś znacznie gorszego.
8. 28 dni później (2002)
Znów coś dla fanów horrorów, których tematem przewodnim jest działanie śmiercionośnych wirusów. W filmie 28 dni później niezwykle groźny wirus wydostaje się z jednego z brytyjskich laboratoriów. Tajemniczym zarazkiem można zarazić się nawet przez jedną kroplę krwi, a infekcja następuje bardzo szybko, bowiem po 12 sekundach zarażony kompletnie traci kontrolę nad swoim umysłem i organizmem. Wirus przemienia ludzi w żądne krwi istoty, które kierują się tylko głodem i agresją. Epidemia po 28 dniach dotyka już całego kraju. Jak to bywa w przypadku tego rodzaju filmów, ocalał tylko niewielki odsetek mieszkańców. Ci, którym udało się ochronić przed działaniem wirusa, starają się przetrwać i żyją właściwie z chwili na chwilę. W końcu okazuje się, że to nie wirus jest tym co zagraża im najbardziej, a inni ludzie, wśród których się znajdują.
9. Lustra (2008)
Głównym bohaterem filmu jest Ben Carson (Kiefer Sutherland), policjant, który w czasie strzelaniny doprowadza do śmierci kilku niewinnych osób. Po tym zdarzeniu stróż odchodzi z pracy i zaczyna smutną przygodę z alkoholem. Gdy jego małżeństwo się rozpada, Ben decyduje o zmianie swojego życia na lepsze. W końcu znajduje nową pracę polegającą na pilnowaniu opuszczonego sklepu. W czasie dyżurów zauważa, że na terenie strzeżonego obiektu działa tajemnicza i przerażająca siła, która ma bezpośredni związek z lustrami znajdującymi się w spalonym sklepie.
Lustra są w stanie przestraszyć widzów, szczególnie sceny, które można nawet skategoryzować jako elementy gatunku gore. Dość przerażający dla wielu może się okazać sam motyw lustra, który poruszany jest w tym filmie.
10. Szepty (2011)
W internacie w Rookford, przeznaczonym dla chłopców pochodzących z zamożnych rodzin, dochodzi to tragedii – w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z chłopców. Wszyscy starają się w racjonalny sposób to straszne wydarzenie, jednak wszelkie próby dochodzenia prawdy zawodzą. Uczniowie zaczynają przyznawać, że na terenie szkoły pojawia się duch. Zarządzający placówką postanawiają wezwać Florence Cathcart (Rebecca Hall), kobietę specjalizującą się w demaskowaniu fałszywych spirytystów, którzy w sprytny sposób wykorzystują naiwność osób przekonanych o istnieniu świata duchowego. Można powiedzieć, że Florence poświęciła swoją karierę na próbach dowiedzenia, że życia pozagrobowe nie istnieje. Jednak jej testy przeprowadzane w Rookford zaczynają wymykać się spod kontroli.
Nick Murphy w dość ciekawy sposób buduje napięcie i konstruuje całą fabułę. Aura tajemnicy potęgowana jest także przez specyficzne zdjęcia.
Źródła zdjęć: https://hdwallsource.com/popcorn-widescreen-wallpaper-49842.html, https://celluloidwickerman.com/2014/08/28/das-cabinet-des-dr-caligari-1920-masters-of-cinema-restoration/, https://wheresthejump.com/jump-scares-in-jacobs-ladder-1990/, http://flickchickcanada.blogspot.com/2015/09/netflix-recommends-i-am-legend-2007.html, https://www.youtube.com/watch?v=6vTEMRujTzg, http://www.indiewire.com/2017/01/get-out-review-jordan-peele-sundance-2017-1201772958/, http://movie.info/gothika, http://baldmove.com/bald-movies/insidious-2010/, https://letterboxd.com/film/28-days-later/, http://www.escapistmagazine.com/forums/read/326.319497-2-50-Reviews-Mirrors-2008, https://www.youtube.com/watch?v=6goyOCPmCzg