home Kultura, Najnowsze Westworld – propozycja serialu na jesienne wieczory

Westworld – propozycja serialu na jesienne wieczory

Serial „Westworld” debiutował na szklanym ekranie jesienią 2016 roku i po dziś dzień poszerza grono miłośników, a telewizja HBO planuje już trzeci sezon tej produkcji. Obraz wyreżyserowany przez Jonathana Nolana („Prestiż”, „Mroczny Rycerz”, „Interstellar”) i jego żonę Lisę Joy bez wątpienia spodoba się sympatykom fantastyki naukowej i stanowi znakomitą propozycję serialu na jesienne wieczory.

Geneza serialu

Dzieło małżeństwa Nolanów oparte jest na produkcji z 1973 roku o takim samym tytule. Za długometrażową wersję „Świata Dzikiego Zachodu” odpowiedzialny był Michael Crichton. Późniejszy pomysłodawca „Parku Jurajskiego” był odpowiedzialny zarówno za scenariusz, jak i reżyserię filmu. Westworld to nowoczesny park rozrywki, w którym ludzie za opłatą dostają do ręki broń i mogą bezkarnie zabijać mieszkańców parku, którzy choć do złudzenia przypominają ludzi, są specjalnie zaprojektowanymi androidami. Za pieniądze goście mogą oczywiście nie tylko zabijać gospodarzy parku, ale również przeżyć wielką przygodę.

Jonathan Nolan i Lisa Joy postanowili przedstawić własną wersję świata stworzonego przez Crichtona. Wymarzone wakacje gości Westworld zamieniają się w koszmar, gdy sztuczna inteligencja wymyka się spod kontroli zarządzających parkiem.

„Westworld” to naprawdę złożony i dopracowany w każdym detalu serial, gdzie świat gatunku science fiction spotyka się z westernowską stylistyką Dzikiego Zachodu. Produkcja Nolanów ma wszystko to, czego możemy oczekiwać od nowoczesnego serialu – znakomitą obsadę, przyjemne dla oka zdjęcia, świetną ścieżkę dźwiękową i przede wszystkim bardzo dobry scenariusz, dzięki któremu tytułem tym mogą zachwycać się zarówno wytrawni krytycy, jak i poszukujący ciekawej rozrywki odbiorca telewizji.

Obsada serialu

Westworld to świat rządzony przez dr Roberta Forda (Anthony Hopkins), który jest twórcą parku. W jego charyzmatycznej postaci możemy dostrzec cechy idealisty i człowieka okrutnego. Trzeba przyznać, że HBO podjęło chyba najlepszą decyzję z możliwych, obsadzając w tej roli nieocenionego Anthony’ego Hopkinsa („Milczenie owiec”, „Joe Black”, „Hannibal”, „Słaby punkt”, „Thor”). W serialu spotykamy też Eda Harrisa, który wciela się w postać tajemniczego Mężczyzny w Czerni, który jest przesiąkniętym złem rewolwerowcem, siejącym postrach na terenie parku już od pierwszego odcinka. Mamy też Rachel Wood grającą sympatyczną Dolores, zaprogramowaną w taki sposób, by skupiała się na tym co piękne i dobre. Kluczową rolę gra też Jeffrey Wright – serialowy Bernard Lowe to szef programowy, który zajmuje się rozwijaniem sztucznej inteligencji i pracuje nad tym, by androidy coraz bardziej przypominały ludzie. W obsadzie serialu znajdują się też: James Marsden („Zaczarowana”, „27 sukienek”, „Loft”), Tessa Thompson („Creed: Narodziny legendy”, „Thor: Ragnarok”, „Anihilacja”), Jimmi Simpson („Zostań żywy”) czy Ben Barnes („Opowieści z Narnii”, „Dorian Grey”).

Kilka poziomów rozrywki

„Westworld” to nie tylko rewelacyjne rozrywka na jesienne wieczory. Serial porusza istotne kwestie, które niejednokrotnie poruszano w literaturze i kinematografii, lecz robi to w nowoczesny i niesztampowy sposób. Produkcja zapewni nam więc nie tylko ogromną dozę przyjemności, ale również skłoni nas do wielu refleksji. W głównej mierze odpowiada za to świetnie skonstruowany scenariusz, który oferuje coś masowemu widzowi oraz odbiorcom uwielbiającym dopatrywać się elementów, których nie widać na pierwszy rzut oka. Twórcy serialu stosują szereg różnych zabiegów, dzięki czemu z pozoru mały świat przedstawiony w fabule staje się znacznie rozleglejszy niż możemy się z początku spodziewać. Oglądając „Westworld” i chcąc wychwycić jak najwięcej „tak zwanych” smaczków musimy się mieć naprawdę na baczności, bowiem rzecz wydająca nam się mało istotna w danym wątku może odegrać fundamentalną rolę w kolejnym.

Jeśli jesteś fanem nowoczesnych seriali, uwielbiasz łączenie gatunków lub po prostu chcesz sobie zagwarantować porcję świetnej rozrywki na jesienne wieczory, koniecznie obejrzyj serial „Westworld”. Obecnie do obejrzenia są dwa sezony produkcji, a telewizja HBO już pracuje nad trzecią odsłoną.

fot. https://www.youtube.com/watch?v=UNiqqIOI53A

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.