home Moda, Najnowsze Budrysówka, czyli stylowa kurtka na sezon jesienno-zimowy

Budrysówka, czyli stylowa kurtka na sezon jesienno-zimowy

Oryginalna budrysówka to ciepła i wygodna kurtka, wykonana z naturalnej wełny. Jej charakterystycznymi elementami są sporych rozmiarów kaptur oraz kołeczkowe zapięcia. To niebanalne okrycie wierzchnie narodziło się w Wielkiej Brytanii i po dziś dzień stanowi znakomity pomysł na uzupełnienie jesienno-zimowych stylizacji, szczególnie dla tych, którzy poszukują kompromisu między elegancją a casualowymi trendami.

Pochodzenie pod znakiem zapytania

Wiele klasycznych dla mody męskiej okryć wierzchnich swoją obecność w świecie mody codziennej zawdzięczają wojsku. Debiutu budrysówki należy doszukiwać się w szeregach brytyjskiej marynarki wojennej, jednak szczegóły na temat jej powstania nie są do końca znane. Budrysówka bez cienia wątpliwości wpisuje się w stylistykę angielskiej mody. Brytyjczycy ten fason określają mianem duffle coat. W pewnym okresie podejrzewano, że budrysówkę mogli zaprojektować Belgowie, jednak znaleziono dowody na to, że pierwsze kurtki w tym sezonie były wykonane w całości z angielskich materiałów. Duffle coat jest wpisywana w kanon mody eleganckiej i co ciekawe, jest to jedyna z tej kategorii kurtka wyposażona w kaptur. Niektórzy znawcy mody są przekonani, że twórcy budrysówki inspirowali się strojami mnichów

Choć znamy mało szczegółów na temat powstania budrysówki, wiemy, że pierwsze modele pojawiły się jeszcze w XIX wieku. Dowodem na to jest zdjęcie z angielskiej ekspedycji do Afryki z 1875 roku. Na fotografii jedna z osób ma na sobie okrycie wierzchnie, które bardzo przypomina to, które dzisiaj znamy pod pojęciem budrysówki.

Produkcję budrysówki rozpoczęto w latach 90. XIX wieku. Zajęło się tym przedsiębiorstwo Original Montgomery, które produkowało kurtki dla brytyjskich marynarzy. Budrysówki cieszyły się też powodzeniem w czasie I wojny światowej jako element uniformu żołnierzy Królewskiej Marynarki Wojennej. W tamtych czasach kurtka nie charakteryzowała się tak dopasowanym krojem jak dziś. Duże rozmiary budrysówki umożliwiały żołnierzom tworzenie kilku grubych warstw odzieży, tym samym zapewniając ochronę przed chłodem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Z wojska do świata mody

Brytyjczycy z powodzeniem wykorzystywali budrysówki także podczas II wojny światowej. W latach 40. XX wieku kurtki produkowano naprawdę w ogromnych ilościach. Budrysówka była bardzo praktycznym odzieniem dla brytyjskich marynarzy. Gruba wełna świetnie chroniła przed przeszywającym wiatrem na Atlantyki i Morzu Północnych. Szczególną sympatią duffle coat darzył twórca SAS – David Sterling oraz marszałek polowy brytyjskiej armii – Bernard Law Mongomery.

Ogromne nakłady produkcji, o których wspominaliśmy, sprawiły, że po zakończeniu jednego z najważniejszych konfliktów zbrojnych w dziejach świata, wojsko sprzedawało budrysówki ludności cywilnej. Znacząco pomogli w tym Fred i Harold Morrisowie, specjalizujący się w handlu odzieżą. Budrysówka spotkała się ze sporym zainteresowaniem wśród cywilów i wkrótce nie było mowy o nadmiarze kurtek, bowiem wszystkie płaszcze zostały wykupione. Sukces sprzedażowy sprawił, że produkcję budrysówek wznowiono, tyle że tym razem nie były one przeznaczone dla wojskowych. W „nowych” budrysówkach zastosowano podszewkę i nowy rodzaj zapięcia, który dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego okrycia wierzchniego.

Pierwsze budrysówki dostępne były w sklepach w kolorze camelowym. W XX wieku można było kupić też warianty brązowe i khaki. W latach 30. XX wieku wprowadzono na rynek wersję granatową, która dziś obok koloru wielbłądziego stanowi najbardziej pożądany kolorów, jeśli chodzi o ten fason płaszcza.

Wspominaliśmy już, że znakiem rozpoznawczym budrysówki są zapięcie. Specjalne kołeczki umożliwiają łatwe zapinanie płaszcza bez zdejmowania rękawiczek. W pierwszych budrysówkach wykorzystywano kołeczki z drewna. Na przestrzeni lat firma Gloverall spopularyzowała kościane kołeczki i dodała do konstrukcji zapięcia pętelki z rzemienia. Na przestrzeni lat zmieniła się też liczba zapięć, z początkowych trzech do czterech. W 1954 roku firma Gloverall dodała kolejny kluczowy element, czyli kraciastą podszewkę, której zadaniem było nadawanie płaszczowi bardziej stylowego looku.

Rate this post

One thought on “Budrysówka, czyli stylowa kurtka na sezon jesienno-zimowy

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.