home Kultura, Najnowsze Ciekawostki na temat J.K. Rowling

Ciekawostki na temat J.K. Rowling

J.K. Rowling zasłynęła za sprawą cyklu powieści o nastoletnim czarodzieju. Historia o Harrym Potterze dosłownie zaczarowała nie tylko młodych czytelników z całego świata, ale również dorosłych. Dziś każdy kojarzyć postać w okularach, z burzą kruczoczarnych włosów i blizną w kształcie błyskawicy na czole. Pierwszy tom serii trafił do księgarń ponad 20 lat temu, mimo to dzieła brytyjskiej pisarki cieszą się niezwykłą popularnością po dziś dzień. Ogromna sława sprawiła, że J.K. Rowling wykroczyła później poza uniwersum Harry’ego Pottera i napisała kilka zgoła odmiennych utworów. W 2012 roku światło dzienne ujrzała powieść „Trafny wybór”, a w 2013 autorka zdecydowała się publikować pod męskim pseudonimem Robert Galbraith. Taki zabieg miał sprawić, by książki z serii „Cormoran Strike” nie były kojarzone z twórczynią Hogwartu i magicznych zaklęć. W niniejszym wpisie prezentujemy kilka fajnych ciekawostek na temat J.K. Rowling.

Ciekawostka nr 1 – nieprzypadkowe urodziny

Książkowy Harry Potter obchodzi urodziny 31 lipca, czyli dokładnie w tym samym dniu co autorka powieści – J.K. Rowling. Data ta ma ogromne znaczenie dla utworu, ponieważ w dniu swoich jedenastych urodzin chłopiec dowiaduje się, że jest czarodziejem i odtąd zaczyna się jego przygoda z nieznanym mu dotąd światem.

Ciekawostka nr 2 – książka napisana na maszynie

W przypadku tworzenia pierwszego tomu serii – „Harry Potter i kamień filozoficzny”, J.K. Rowling korzystała wyłącznie z maszyny do pisania.

Ciekawostka nr 3 – ogromny majątek brytyjskiej pisarki

Według danych z 2017 roku majątek J.K. Rowling wycenia się na 600 milionów funtów. Autorka sprzedała ponad 400 milionów książek, a sukces ekranizacji całego cyklu sprawił, że J.K. Rowling uplasowała się na 197 pozycji na liście najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. W 2010 roku wydawcy czołowych pism brytyjskich uznali ją za najbardziej wpływową kobietę w kraju.

Ciekawostka nr 4 – inspiracja z pociągu

W życiu J.K. Rowling pociąg jest bardzo ważny, bowiem to właśnie w tym środku lokomocji wpadła na pomysł napisania Harry’ego Pottera. Mowa dokładnie o spóźnionym pociągu w 1990 roku na trasie Manchester-Londyn. Gdyby nie pociąg, pisarka mogłaby się w ogóle nie urodzić. W 1964 roku jej ojciec, Pete Rowling, poderwał jej markę, Anne Volant, w pociągu na trasie z Kings Cross do Arbroath.

Ciekawostka nr 5 – niełatwe dzieciństwo

Choć J.K. Rowling napisała znakomitą książkę dla dzieci, sama nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Podobno jej ojciec stosował wobec niej przemoc, a matka zachorowała na stwardnienie rozsiane, gdy przyszła pisarka miała 13 lat. Matka J.K. Rowling zmarła, gdy autorka właśnie pracowała nad pierwszym tomem powieści o Harrym Potterze. Dlatego bohater książki odziedziczył po autorce smutek po stracie matki.

Ciekawostka nr 6 – życie osobiste

Pierwszym mężem J.K. Rowling był Jorge Artens. Był od niej trzy lata młodszy i studiował dziennikarstwo. Poznali się w Portugalii, gdzie Rowling zajmowała się nauczaniem języka angielskiego. Przypadkowe spotkanie w barze wykazało, że oboje są zagorzałymi miłośnikami Jane Austin, angielskiej pisarki, autorki takich utworów jak „Duma i uprzedzenie”, „Mansfield Park”, „Opactwo Northanger” czy „Perswazje”. Sympatia do pisarki sprawiła, że Joanne i Jorge zbliżyli się do siebie i zaczęli się spotykać. Wzięli ślub w październiku 1992 roku. Jednak ich małżeństwo trwało zaledwie 13 miesięcy i jeden dzień. Owocem tego niezbyt długiego związku jest córka – Jessica.

Ciekawostki nr 7 – trudne początki J.K. Rowling i Harry’ego Pottera

W momencie pisania pierwszej książki z cyklu o Harrym Potterze J.K Rowling była samotną matką i borykała się z objawami klinicznej depresji. Nie pracowała, utrzymywała się z zasiłku i całe dnie spędzała przesiadując w kawiarni. Zajmowała się jednocześnie opieką nad małą córeczką i tworzeniem historii, która za jakiś czas miała zaskoczyć cały świat. Początki jednak nie były łatwe i mało brakowało, byśmy nigdy nie poznali losów „Chłopca, który przeżył”. Rękopis Harry’ego Pottera odrzuciło aż dwunastu wydawców! W końcu jeden zdecydował się wprowadzić książkę do druku i zaprezentować ją na półkach księgarni. Wydawcy, którzy odrzucili bestsellerowy dziś utwór J.K. Rowling do dnia dzisiejszego zapewne żałują, że nie zdecydowali się na nawiązanie współpracy z brytyjską pisarką.

fot. http://cronicadexalapa.com/j-k-rowling-pide-donaciones-para-el-sismo-en-mexico/

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.