home Lifestyle Jaki prezent ślubny?

Jaki prezent ślubny?

Sezon ślubny trwa przez prawie cały rok, jednak lato to zdecydowanie jego kulminacja. Wybierając się na czyjś ślub powinniśmy pamiętać nie tylko o dostosowanym do okoliczności stroju czy perfekcyjnej fryzurze, ale także o podarunku dla pary młodej. I mimo że coraz częściej zastrzeżenia co do chęci otrzymania prezentów są bardzo jasno określone w zaproszeniu, to wciąż jeszcze brakuje nam pomysłów na efektowny, a zarazem miły gest w postaci prezentu na ślub. Co wybrać? Oto kilka propozycji!

Wino czy kwiaty?

Jeszcze do niedawna zupełnie normalnym było darowanie pannie młodej kwiatów. Zwyczaje jednak ulegają zmianom, często na skutek inspiracji Zachodem. I tak również na polskich weselach zaroiło się od różnego rodzaju win. W zaproszeniach młodzi mogą zastrzec sobie, czy chcą otrzymać wina, ale jeśli nie pojawiła się taka informacja, to stajemy przed dylematem – wino czy kwiaty? I jedna, i druga opcja jest tutaj właściwa. Dlatego szczególnie gdy wybierasz się na ślub poza miejscem zamieszkania i masz do pokonania sporą odległość, to zdecydowanie warto wybrać wino, ponieważ kwiaty zwyczajnie nie wytrzymają podróży.

Ile (wy)dać na parę młodą?

Bardzo często pojawiającym się dylematem są kwestie finansowe. Szczególnie wtedy, gdy młodzi zastrzegają sobie, że chcą otrzymać pieniądze, a nie prezenty. Jednak również przy zakupie podarunku stajemy przed ustaleniem właściwego budżetu. Tu tyle zdań, ilu gości. I naprawdę trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór zależy od mnóstwa czynników. Przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa lub zażyłości, od naszej majętności, ale także od rodzaju uroczystości. Nie powinniśmy jednak ulegać konwenansom i słynnemu „zastaw się, a postaw się”, dlatego rozsądnie zaplanujmy wydatek na prezent ślubny.

Jaki prezent ślubny – kilka pomysłów

Co konkretnie sprezentować parze młodej? Co jeśli dobrze nie znamy ich gustów i boimy się, że nie trafimy z prezentem? Na początek warto dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja państwa młodych. Czy mieszkają ze sobą we własnym mieszkaniu już od dłuższego czasu? Czy dopiero po ślubie pójdą na swoje i wtedy zaczną się urządzać? O ile w tym pierwszym przypadku możemy wykluczyć prezenty takie, jak wyposażenie domu, o tyle w drugim świetnym pomysłem na prezent ślubny będą:

-elegancki komplet sztućców,

-komplet filiżanek z kawiarką,

-pościel lub ręczniki (tu najlepiej postawić na coś bardzo minimalistycznego, w stonowanych kolorach, chyba że znamy gust pary młodej i wiemy, że pościel w kwiaty im się spodoba),

-bon do sklepu wnętrzarskiego (tu jednak zawsze widoczna będzie kwota, jaką darujemy młodym, dlatego opcja nie przypadnie do gustu każdemu).

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy państwo młodzi są już urządzeni i właściwie nie potrzebują niczego z domowych sprzętów lub zastrzegli sobie, by nie kupować im tego typu podarunków. Co zrobić w takim wypadku? Idealnym rozwiązaniem będzie prezent w postaci kuponu na przykład do SPA, na skok ze spadochronem (o ile takie doświadczenie było marzeniem młodych), na ściankę wspinaczkową czy na lekcję tańca. To świetna okazja do tego, by młodzi po ślubie spędzili ze sobą trochę czasu, a jednocześnie doświadczyli czegoś, czego jeszcze nie próbowali. Drugim pomysłem będą różnego rodzaju prezenty związane z hobby państwa młodych. Jeśli wiemy, że są zagorzałymi podróżnikami, to możemy stworzyć paczkę wypełnioną gadżetami idealnymi na podróż (kubki termiczne z napisami Mąż i Żona, koce, namiot czy plecaki podróżnicze).

Nie ma uniwersalnego pomysłu na prezent ślubny, bo każda para jest inna. Jeśli więc nie mamy pojęcia o ich zainteresowaniach czy sytuacji mieszkaniowej, pewniejszym rozwiązaniem będą pieniądze. Niezależnie od tego, czy inwestujemy w prezent, czy też stawiamy na kopertę, warto zadbać o odpowiednią oprawę w postaci ręcznie wypisanej kartki z życzeniami – to zawsze bardzo miły akcent!

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.