home Lifestyle Postanowienia noworoczne – jak je planować, by ich dotrzymać?

Postanowienia noworoczne – jak je planować, by ich dotrzymać?

Zrzucę 20 kg w 3 miesiące”, „W końcu wrócę do biegania i z każdym treningiem będę wyruszał na coraz dłuższe dystanse”, „Nareszcie znajdę trochę czasu, który będę mogła przeznaczyć całkowicie dla siebie i na realizowanie swoich własnych pasji”, „Poświęcę więcej uwagi najbliższym” – brzmi znajomo? Nic dziwnego, w końcu zdecydowana większość ludzi pod koniec każdego roku tworzy sobie listę postanowień noworocznych. Choć dobrze jest mieć ambitne plany, do realizacji których będzie się wytrwale dążyć, to pewnie przyznasz nam rację, że czasem okazuje się, że  porywamy się z motyką na słońce…

Jak więc planować postanowienia na nowy rok, aby faktycznie być w stanie ich dotrzymać? Po przeczytaniu naszego dzisiejszego wpisu Twoja lista postanowień noworocznych będzie nie tylko lepsza, ale też łatwiejsza do zrealizowania.

Postanowienia noworoczne: od czego zacząć ich układanie?

Początek stycznia zbliża się wielkimi krokami, a Ty chcesz wejść w niego z zupełnie nową energią, która będzie Cię motywować do działania przez najbliższe 12 miesięcy, nawet wówczas, gdy na Twojej drodze będą stawać ciężkie do przewidzenia przeciwności losu? W takim razie najwyższa pora przejść do działania i wyznaczenia sobie celów noworocznych. Zanim jednak stworzysz długą i obfitującą w rozmaite pomysły listę powinieneś zacząć od… analizy zeszłorocznych postanowień na nowy rok i przyjrzenia się temu co w ich realizacji poszło nie tak (jeśli oczywiście coś takiego w ogóle miało miejsce). Bez tego kroku tworzenie nowej listy postanowień noworocznych nie ma po prostu sensu gdyż nawet nieumyślnie możesz wpaść w tę samą pułapkę, która przekreśliła Twoje szanse na powodzenie ostatnim razem.

Do całego zadania podejdź najbardziej obiektywnie, jak tylko będziesz w stanie i szczerze sam ze sobą przypomnij sobie i ustal jakie przeszkody stanęły na realizacji Twoich celów. Czy były one zależne od Ciebie (np. w pewnym momencie Twoja motywacja do zmiany i działania znacznie spadła i osłabiła Twój entuzjazm), a może to los postanowił dać Ci prztyczka w nos. Po przeprowadzeniu takiej analizy i odkryciu, które elementy zawiodły nie tylko będzie Ci znacznie łatwiej określić nowe cele, ale też będziesz wiedzieć czego się wystrzegać przy tegorocznych próbach, które miejmy nadzieję będą bardzo owocne.

3 kroki, które pomogą Ci wytrwać w realizacji zaplanowanych postanowień noworocznych

Gdy wcześniej opisany etap (analizę ubiegłorocznych postanowień) masz już za sobą, wówczas możesz bez obaw przejść do następnych kroków, które tym razem z dużym prawdopodobieństwem zaprocentują osiągnięciem zamierzonych celów.

Kolejnym krokiem jest oczywiście spisanie swoich postanowień na nowy rok i to najlepiej na pieprze bądź też w notatkach w telefonie, ponieważ w ten sposób niejako zobowiążesz się do ich wykonania, a odhaczanie kolejnych ”ptaszków” na pewno dostarczy Ci dużo satysfakcji. Poszczególne postanowienia noworoczne podziel na stosowne kategorie (finanse, rodzina, marzenia etc.), a następnie ustal, które z nich są dla Ciebie priorytetowe. Nawet jeśli nie uda Ci się zrealizować wszystkich planów ze swojej listy (zwłaszcza jeżeli jest ona dość długa), to dotrzymanie najważniejszych postanowień i tak będzie powodem do dumy.

Tworząc swoją listę postanowień noworocznych zadbaj o to, aby każde z nich było dokładnie opisane, a więc określone w czasie, jasno sprecyzowane, mierzalne oraz oczywiście osiągalne.

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne – jakie cele obierają sobie ludzie na kolejne 12 miesięcy?

Kojarzysz hasło „Nowy rok, nowa/y ja”?  Liczba osób, które faktycznie próbują wdrożyć je w życie i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia oraz praktyki o 180 stopni rośnie z roku, dlatego warto przyjrzeć się temu jakie cele przed sobą stawiają i ewentualnie się takowymi zainspirować. W końcu w grupie siła, prawda?

Do najpopularniejszych celów noworocznych zaliczają się m.in. następujące postanowienia:

 • włączenie regularnej aktywności fizycznej do swojej codzienności;
 • utarta nadprogramowych kilogramów ze sztywno określoną datą końcową;
 • zadbanie o zdrowie psychiczne; 
 • inwestycja w samorozwój;
 • rzucenie używek (alkoholu, papierosów czy nawet kawy);
 • zmiana pracy na ciekawszą/lepszą i oferującą atrakcyjniejsze wynagrodzenie;
 • poświęcenie większej ilości czasu na realizację swoich pasji;
 • opanowanie do perfekcji work-life balance;
 • urlop w wymarzonym miejscu;
 • zakup nowego mieszkania (lub też jego remont);
 • oszczędzenie określonej sumy pieniędzy;

To oczywiście tylko niewielki ułamek dostępnych możliwości – jeżeli nie chcesz iść ślepo za tłumem, to wśród swoich własnych postanowień noworocznych możesz postawić na mniej oczywiste i bardziej osobiste pragnienia. Miłość, pieniądze, naprawa kontaktów z bliskimi Ci niegdyś osobami, z którymi nie kontaktujesz się już tak często jak kiedyś – każdy z tych celów jest równie warty realizacji, co te wcześniej wymienione najpopularniejsze postanowienia noworoczne.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.