Niektórzy są mylnie przekonani, że zamsz i nubuk to dwie nazwy tego samego materiału. Jednak są to dwa różne rodzaje skóry powszechnie wykorzystywane w branży odzieżowej i obuwniczej. Chcesz dowiedzieć się, czym różni się zamsz od nubuku? Przeczytaj nasz artykuł!
Zamsz i nubuk – różnice w wyglądzie
Zarówno zamsz, jak i nubuk zalicza się do kategorii skór szorstkich, czyli takich, na których można zauważyć charakterystyczne włoski. To właśnie w tym miejscu należy doszukiwać się zasadniczej różnicy między tymi dwoma typami skóry naturalnej. W przypadku zamszu wspomniane włosie jest ewidentnie dłuższe i łatwiej zauważalne. Z uwagi na krótsze włoski nubuk jest bardziej miękki w dotyku. W niektórych przypadkach można go pomylić nawet ze skórą licową, ponieważ producenci butów dla osiągnięcia ciekawszego efektu wizualnego często pokrywają powierzchnię oferowanych modeli warstwą włosku, co nadaje obuwiu efektownego połysku.
Jak wygląda produkcja zamszu i nubuku?
Różnica długości włosia zamszu i nubuku nie jest przypadkowa. Wynika ona z różnych sposobów wytwarzania tego typu skór. W obu przypadkach mamy do czynienia ze szlifowaniem, jednak proces ten przebiega nieco inaczej. Przy powstawaniu zamszu szlifuje się mizdrę, czyli „odmięsną” stronę skóry, natomiast nubuk swój specyficzny wygląd i właściwości zawdzięcza dokładnemu szlifowaniu zewnętrznej części skóry określanej jako lico. Proces szlifowania zmiękcza skórę i sprawia, że jest ona delikatniejsza.
Teraz na zakupach w sklepie obuwniczym bez trudu odróżnisz zamsz od nubuku.