Chociaż istnieje bardzo wiele zajęć, w których odpowiednie obuwie ma kluczowe znaczenie, zwykle podstawowym kryterium jego wyboru jest wygoda i subiektywne poczucie komfortu ze strony użytkownika. W przypadku zawodu elektryka te czynniki oczywiście także mają znaczenie, jednak równie ważne są takie kwestie, jak materiał, z którego zostało wykonane obuwie czy zabezpieczenia dodane do konstrukcji podeszwy i cholewki. Co powinny w sobie zawierać idealne buty dla elektryka? Jak wybrać obuwie, kiedy wykonuje się ten ryzykowny zawód?
Wygoda…
Jeśli buty nie są wygodne, od razu powinniśmy przestać je brać pod uwagę. Czynności, które wykonuje elektryk podczas codziennych prac wymagają ogromnej precyzji. Nie bez powodu mówi się, że „elektryk jest jak saper” – istotnie, niewielki błąd może być groźny dla zdrowia i życia osoby pracującej z prądem. Dlatego tak ważne jest, aby nic jej nie rozpraszało, a zarówno obuwie, jak i ubiór dawały maksimum komfortu. Najlepiej, aby wybrane przez pracownika buty były troszkę luźne. Dzięki temu po wielogodzinnym pozostawaniu w tej samej pozycji, kiedy stopy spuchną, but wciąż będzie komfortowy. Kolejne, ważne elementy? Przewiewność i zastosowanie materiałów (szczególnie tych wewnątrz, czyli wyściółki i wkładki), które będą pochłaniały wilgoć, zagwarantują suchość przez długie godziny pracy i zapobiegną ślizganiu się stopy wewnątrz. Czy obuwie dla elektryka powinno zawierać amortyzację? Tak, ale tylko taką, która będzie wzmagać wygodę podczas pracy, a jednocześnie nie pozbawi użytkownika dobrego czucia podłoża – to ważne szczególnie dla osób, które pracują na wysokościach (nawet jeśli mówimy tylko o używani drabiny).
…i bezpieczeństwo
Komfort, który muszą elektrykowi zapewnić buty, naturalnie łączy się z bezpieczeństwem, które muszą mu dać podczas pracy. Zacznijmy od podstawowych kwestii: przyczepność. Aby nie poślizgnąć się, nie stracić równowagi, elektryk musi posiadać obuwie z odpowiednią podeszwą. Dodatkowa stabilizacja stopy i kostki również jest wskazana – stąd wiele modeli butów przeznaczonych dla elektryków posiada wyższą cholewkę. Co się tyczy materiałów, z których powinna być ona wykonana, musimy postawić nie tylko na przepuszczalność powietrza, ale także na wytrzymałość, gdyż niejednokrotnie elektryk pracuje w warunkach, które nie oszczędzają zarówno odzieży, jak i butów. Często specjalistyczne obuwie dla osób pracujących z napięciem elektrycznym jest wyposażone w odpowiednie uziemienia i zabezpieczenia. Buty dla elektryka nie posiadają także elementów, które łatwo przewodzą prąd, takich jak metal (albo posiadają je w minimalnej ilości). Wstawki zabezpieczające w newralgicznych punktach, takich jak pięta czy palce, sprawiają, że zmniejsza się ryzyko kontuzji podczas pracy, a dodatkowo zwiększa odporność elektryczna.
Jeśli więc szukamy butów idealnych do pracy z prądem, pamiętajmy o tych dwóch, podstawowych czynnikach: wygoda i bezpieczeństwo! Wygląd obuwia w tym przypadku ma całkowicie drugorzędne znaczenie.