home Kultura, Najnowsze Ciekawostki na temat Michaila Bułhakowa

Ciekawostki na temat Michaila Bułhakowa

Na blogu Męskim Okiem prezentowałem już ciekawostki na temat kilku pisarzy, takich jak Tolkien czy Stanisław Lem. W niniejszym wpisie weźmiemy kolejnego autora pod lupę i przyjrzymy się ciekawostkom na jego temat. Tym razem przyszła kolej na Michaila Bułhakowa, rosyjskiego twórcę, autora Mistrza i Małgorzaty, czyli jednego z najważniejszych dzieł literackich XX wieku.

Ciekawostka nr 1 – pisarz, który chciał być lekarzem

Swoje pierwsze dzieło literackie Bułhakow stworzył w wieku siedmiu lat. Uczęszczał wówczas do gimnazjum, a wspomnianym dziełem był felieton zatytułowany Dzień głównego lekarza. W tym okresie spod jego pióra wychodził także epigramy oraz wiersze o charakterze satyrycznym. Przez to mogłoby się wydawać, że Bułhakow już jako młody chłopiec marzył, by zostać pisarzem. Jednak jego marzeń i aspiracji należy doszukiwać się raczej w tytule pierwszego felietonu niż w samym procesie twórczym, bowiem znacznie bardziej niż literaturą interesował się medycyną i zawodem lekarza. W 1916 roku odebrał swój dyplom lekarski.

Ciekawostka nr 2 – Bułhakow na celowniku krytyków

Michaił Bułhakow miał dość specyficzne podejście do krytyki swoich utworów. Autor założył specjalny album, w którym zbierał wycinki z prasy z krytyką jego twórczości. W albumie znalazło się 301 wycinków, z czego tylko trzy są pozytywnymi recenzjami.

Ciekawostka nr 3 – sztuka uwielbiana przez Stalina

W latach 20. XX wieku Bułhakow napisał powieść Biała Gwardia, opisującą wojnę ukraińsko-radziecką. Na podstawie własnej powieści rosyjski pisarz stworzył sztukę pod tytułem Dni Turbinów, która mogła być wystawiana zaledwie w jednym teatrze na terenie Związku Radzieckiego. Spektakl stał się jedną z ulubionych sztuk Józefa Stalina, który oglądał ją kilkanaście razy, za każdym razem wyrażając podziw dla aktorów.

Ciekawostka nr 4 – satyryczne oblicze rosyjskiego pisarza

Na podstawie napisanej przez Bułhakowa w 1934 roku komedii Iwan Wasiliewicz powstał radziecki film Iwan Wasilewicz zmienia zawód. W tym dziele rosyjskiego pisarza moskiewski wynalazca tworzy maszynę czasu, dzięki której do lat 30. XX wieku wysyła cara Iwana Groźnego, a w przeszłość – zarządcę domu, który do złudzenia przypomina wspomnianego władcę. Swojej sztuki Bułhakow nigdy nie zobaczył na deskach teatru. Wynikało to przede wszystkim z podobieństw między opisywanym carem a panującym za życia Bułhakowa Stalinem.

Ciekawostka nr 5 – brak Puszkina w sztuce o Puszkinie

W 1937 roku radzieccy poeci i pisarzy świętowali setną rocznicę śmierci Aleksandra Puszkina, przedstawiciela romantyzmu rosyjskiego i reformatora rosyjskiego języka literackiego. Smutny jubileusz zaowocował powstaniem kilku sztuk poświęconych postaci znanego poety. Jedną z nich napisał oczywiście Bułhakow. Dzieło pisarza znacząco różniło się jednak od tych, jakie stworzyli jego koledzy od pióra. Sztuka Bułhakowa była jedyną, w których Puszkin… się nie pojawił.

Ciekawostka nr 6 – kot, który był psem

Kot Behemot to dziś jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci stworzonych przez Michaila Bułhakowa. Co ciekawe, pierwowzorem członka świty Wolanda z Mistrza i Małgorzaty był czarny pies rosyjskiego pisarza. Bułhakow twierdził, że jego czworonożny przyjaciel to zwierzę bardzo mądre. Podobno podczas świętowania przez pisarza Nowego Roku, gdy wybiła północ, jego pies zawył 12 razy, choć nikt wcześniej nawet nie próbował nauczyć go tego rodzaju sztuczki.

Ciekawostka nr 7 – wyjątkowy głaz na mogile

Wdowa po Michaile Bułhakowie, Jelena Szyłowska, po śmierci pisarza kazała umieścić na jego mogile głaz z granitu. Nie byłoby w tym zapewne nic ciekawego, gdyby nie fakt, że chodziło o głaz, który dotychczas przez 100 lat znajdował się na grobie Mikołaja Gogola, który był literackim wzorem Bułhakowa. Głaz z podnóżka krzyża przy grobie usunięto, gdy przenoszono cały grób Gogola. Jelena Szyłowska znalazła ów głaz i wybrała dla niego najlepszą lokalizację z możliwych. Dla wielu fanów twórczości Bułhakowa nie lada ciekawostką może być również to, że właśnie Jelenę uważa się za najważniejszy pierwowzór Małgorzaty z powieści rosyjskiego pisarza.

Źródło zdjęć: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20798234,malgorzato-co-ty-widzisz-w-tym-mistrzu-wielka-milosc-szylowskiej.html

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.