home Moda, Najnowsze Espadryle – historia butów idealnych na lato

Espadryle – historia butów idealnych na lato

Na horyzoncie majówka, czyli znak, że do wakacji nie pozostało wiele czasu. Ten moment można wykorzystać, by przygotować się do sezonu letniego i wyposażyć swoją garderobę w buty, które sprostają upałom. Jednym z rodzajów obuwia, znakomicie sprawdzającego się w czasie wysokich temperatur, są espadryle.

Kto wymyślił espadryle?

Espadryle były obecne na świecie już nawet 4000 lat temu, o czym świadczą wyniki badań archeologicznych. Podczas jednych z wykopalisk odnaleziono taką parę butów w jaskini Murcielagos. Ten wiele znaczący dla historii egzemplarz można oglądać w muzeum archeologicznym w Granadzie.

Espadryle na salonach

Espadryle ogromną sympatią darzył król Aragonii, który lubił z nich korzystać i „reklamował” na dworze. Władca doceniał przede wszystkim komfort, jaki dawało mu to lekkie obuwie, które wytwarzano ręcznie z pomocą konopnych plecionek i lnianego płótna. Hiszpania była pełna rzemieślników, którzy trudnili się sztuką szewską i w swoich zakładach tworzyli właśnie espadryle. Choć były to ulubione buty króla Aragonii, to początkowo największą popularność zdobyły w gronie chłopów. Później korzystali z nich również kapłani, górnicy i hiszpańscy żołnierze.

Skąd wzięła się nazwa?

Nazwa espadryle wywodzi się od słowa esparto, będącego nazwą rośliny, która służyła jako składnik podeszwy buta. Najpierw ją palono, w celu wysuszenia i oczyszczenia, a następnie pleciono w bardzo charakterystyczny sposób.

Handel espadrylami

Najlepszy moment w historii dla espadryli miał miejsce na przełomie XIII i XIV wieku, gdy rozpoczęły się intensywne prace nad produkcją espadryli. Plecione obuwie zyskiwało na popularności, dzięki czemu w XIX wieku można było już mówić o masowej produkcji i ogromnej sprzedaży. Najwięcej par produkowano w Mauléon, miasteczku usytuowanym w Pirenejach Atlantyckich. Wytwarzane w tym regionie buty najczęściej trafiały na nogi księży i kataloński-aragońskich żołnierzy.

Fasony espadryli w zależności od regionu geograficznego

Śledząc historię espadryli można zauważyć, że buty różniły się między sobą w zależności od regionu geograficznego, w jakim były wytwarzane. Na przykład buty wykonywane przez rzemieślników z Emporda były w białym kolorze i zdobiono je pięcioma innymi kolorami. Jednokolorowe espadryle stały się atrybutem tancerzy wykonujących tradycyjny taniec kataloński.

Espadryle w kolekcjach znanych projektantów mody

Przez długi czas espadryle były postrzegane w kategorii taniego obuwia na sezon letni. Po wielu latach w końcu zadebiutowały w kolekcjach wybitnych projektantów mody. Trend na pokazywanie espadryli na wybiegach po raz pierwszy można było zauważyć w latach 60. ubiegłego wieku. W 1960 na jednej z imprez występowała firma Castaner, od lat mająca w ofercie plecione obuwie. Hiszpańskie przedsiębiorstwo radziło sobie coraz gorzej, jednak dzięki tej imprezie zwróciło na siebie uwagę francuskiego projektanta mody – Yvesa Sainta Laurenta, który można powiedzieć, że w tamtych czasach stawiał swoje pierwsze kroki w świecie mody. Projektant znany był z uwielbienia do modowych eksperymentów, więc bez wahania nawiązał współpracę z firmą Castaner. Efektem tej kooperacji były damskie espadryle na koturnie, czyli coś, czego dotąd nie było. Pomysł, choć wydawał się dość kontrowersyjny, wypalił i pozwolił hiszpańskiej firmie wrócić do gry. To wydarzenie sprawiło, że espadryle dołączyły do szanowanej mody i przestały być kategoryzowane jako tanie obuwie letnie. Spore znacznie na sukces espadryli miał też sposób ich wytwarzania, gdyż klientom spodobało się rzemieślnicze podejście do produkcji obuwia.

Yves Saint Laurent spowodował, że espadrylami zaczęli się interesować też inni wybitni projektanci i uznane na całym świecie mody. Buty wkrótce dołączyły do kolekcji Hermesa, Louis Vuitton czy Christiana Louboutina.

Castaner istnieje do dnia dzisiejszego, a sytuacja firma jest daleka od dawnego kryzysu. Za sprawą współpracy z Laurentem marka, jak i ogólnie Hiszpania, kojarzone są z kolebką obuwia z plecioną podeszwą.

Jak nosić espadryle?

Choć espadryle nie są jeszcze najpopularniejszym rodzajem letniego obuwia wśród polskich mężczyzn, to coraz częściej można je zobaczyć latem na nogach naszych rodaków. Są to idealne buty na wakacje, ponieważ za sprawą lekkości i zastosowanych materiałów, zapewniają komfort, jaki wymagamy od obuwia o tej porze roku. Espadryle łatwo można łączyć z innymi elementami garderoby. Znakomicie komponują się z lnianymi koszulami czy klasycznymi t-shirtami. Z powodzeniem można zestawiać je ze sportowymi szortami, chinosami, jasnymi dżinsami i lnianymi spodniami.

 

Źródła zdjęć: http://mrcavaliere.com/mens-espadrilles-shoes/, https://fuxiuyuan.en.alibaba.com/product/60345225463-802134520/cheap_espadrilles_shoes_2015_2016_latest_topshop_men_canvas_espadrilles.html, http://uk.louisvuitton.com/eng-gb/products/waterfall-espadrille-nvprod200166v

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.