Kino to nie tylko doskonały sposób na zapewnienie sobie rozrywki. Historia kinematografii wielokrotnie udowodniła, że dzieła filmowe mogą prezentować wiele wartości mających niebagatelne znaczenie w życiu każdego człowieka. Chcesz obejrzeć wartościowe filmy? Poznaj nasze propozycje i zaplanuj idealny seans dla konesera!
To wspaniałe życie (1946)
Frank Capra w latach 40. XX wieku nakręcił film, który dziś śmiało można zaliczyć do klasyki amerykańskiego kina. Fabuła rozgrywa się w Boże Narodzenie, jednak jest na tyle uniwersalna, że nie musisz odwlekać zapoznania się z tym tytułem do grudnia. George Bailey (James Stewart) popada w kłopoty finansowym, które skutkują załamaniem nerwowym. Mężczyzna chce popełnić samobójstwo, jednak w odpowiednim momencie pojawia się jego stróż, który chce pokazać mu, jak świat wyglądałby bez niego. Cudownie opowiedziana historia ku pokrzepieniu serc dla wszystkich zmagających się z różnego rodzaju problemami życia codziennego.
Piękny umysł (2001)
Zdobywca czterech Oscarów i czterech Złotych Globów to kolejny tytuł, który powinien pojawić się na liści do obejrzenia każdego, kto uwielbia wciągające i wzruszające historie. John Nash (Rusell Crowe) to matematyczny geniusz, którego największym marzeniem jest opracowanie teorii, która pozwoliłaby mu stać się cenionym na całym świecie naukowcem. Jednak na jego drodze pojawia się poważna przeszkoda w postaci ciężkiej choroby. Warto wspomnieć, że opowieść wyreżyserowana przez Rona Howarda oparta jest na faktach. W filmie pojawia się wielu wspaniałych aktorów, między innymi Ed Harris i Christopher Plummer.
Stowarzyszenie umarłych poetów (1989)
W filmie Petera Weira Robin Williams udowodnił, że ma nie tylko wybitny talent komediowy, lecz potrafi również doskonale odnaleźć się w rolach dramatycznych. Grany przez niego bohater jest nauczycielem języka angielskiego w konserwatywnym liceum. John Keating stara się zainteresować swoich podopiecznym poezją oraz nauczyć ich pozytywnego nastawienia do życia. W 1990 roku film został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny, za który odpowiedzialny Tom Schulman.
Absolwent (1967)
Tytuł, który z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników talentu aktorskiego Dustina Hoffmana. Grany przez niego Benjamin Braddock po ukończeniu college’u wdaje się w romans z dojrzałą kobietą, a chwilę później zakochuje się w jej córce. Reżyser Mike Nichols w niezwykle ciekawy sposób przedstawił też w tle głównych wydarzeń mentalność amerykańskiego społeczeństwa lat 60. XX wieku.
Billy Elliot (2000)
Tytułowy bohater (Jamie Bell) to jedenastoletni chłopiec pochodzący z górniczej rodziny. Jego ojciec wróży mu karierę bokserską, jednak Billy ma inne plany – marzy o byciu tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Stephen Daldry wyreżyserował piękną i wzruszającą opowieść o marzeniach, która otrzymała trzy nominacje do Oscara, dwie nominacje do Złotych Globów i aż dziesięć nominacji do BAFTA (film zdobył trzy statuetki).
Wstyd (2011)
Film, w którym możemy podziwiać jedną z najważniejszych ról w aktorskim dorobku Michaela Fassbendera. Niemiecko-irlandzki aktor wcielił się w postać Brandona Sullivana – dobrze sytuowanego mieszkańca Nowego Jorku, który ma problemy z utrzymaniem kontroli nad swoim życiem erotycznym. Przez niektórych widzów dzieło Steve’a McQueena uznawane jest za kontrowersyjne. Jednak trzeba przyznać, że tak naprawdę jest to film, który rewelacyjnie pokazuje pułapki czyhające na nas we współczesnym świecie. Niezwykle studium ludzkiej psychiki i dająca do myślenia opowieść o samotności.
Lot nad kukułczym gniazdem (1975)
Randle Patrick McMurphy (Jack Nicholson) próbuje uniknąć więzienia za popełnione przestępstwa i udaje niepoczytalnego. Wkrótce trafia do zakładu psychiatrycznego, który okazuje się nie być wymarzonym azylem, ponieważ oddziałem zarządza despotyczna siostra Ratched (Louise Fletcher). Film pełen genialnych popisów aktorskich i nie tylko – nie bez powodu dzieło Miloša Formana zostało nagrodzone pięcioma Oscarami i sześcioma Złotymi Globami.
American Beauty (1999)
Kolejne klasyczne dzieło amerykańskiej kinematografii, które otrzymało liczne nagrody – między innymi pięć Oscarów, trzy Złote Globy i sześć statuetek BAFTA. Lester Burnham (Kevin Spacey) to mężczyzna zmagający się z kryzysem wieku średniego. W wyniku pewnych wydarzeń zakochuje się w koleżance swojej córki, co uznaje za szansę na odmianę swojego ponurego życia.
Życie jest piękne (1997)
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych prób opowiedzenia o Holocauście, ponieważ twórcy postanowili wpleść w fabułę elementy komedii i romansu. Dziś dzieło Roberto Benigniego to absolutny klasyk światowej kinematografii. Lekkoduszny Guido (Roberto Benigni) wraz ze swoim synem trafia do obozu koncentracyjnego, gdzie próbuje przekonać chłopca, że okrutna rzeczywistość to tylko ważna gra dla dorosłych.
Choć goni nas czas (2007)
Fantastyczna mieszanka dramatu i komedii ze wspaniałym aktorstwem. Edward Cole (Jack Nicholson) i Carter Chambers (Morgan Freeman) to umierający mężczyźni, których spotyka mnóstwo szalonych perypetii, dzięki którym stają się przyjaciółmi. Czy można nakręcić zabawną i wzruszającą komedię o umieraniu? Rob Reiner („Wilk z Wall Street”, „Misery”, „Bezsenność w Seattle”) udowodnił, że jest to wykonalne zadanie.
Większość z tych filmów widziałem kilka razy, wszystkie robią wrażenie, moim faworytem jest Billy Elliot, fajna, ciepła historia a dążeniu do szczęścia 🙂