home Najnowsze, Piłka nożna Galeria Piłkarskich Gwiazd #13: Raul

Galeria Piłkarskich Gwiazd #13: Raul

Tym razem w ramach cyklu Galeria Piłkarskich Gwiazd zapraszamy w podróż do Hiszpanii, gdzie urodził się jeden z wirtuozów piłki nożnej – Raul Gonzalez Blanco. Hiszpański zawodnik zapisał się w historii jako jedna z największych gwiazd w dziejach klubu Real Madryt, jednak w czasie swojej kariery zasilał również inne europejskie kluby, a także grał na takich kontynentach jak Ameryka Północna czy Afryka.

Pierwszy klub i gra w szkółce Atletico Madryt

Raul Gonzalez Blanco przyszedł na świat 27 czerwca 1977 roku w Madrycie. Jego pierwszym zespołem był lokalny San Cristobal, w którym młody Raul grał w latach 1987-1990. Ojciec zawsze wspierał zamiłowanie syna do piłki nożnej i dostrzegał jego niebywały talent, dlatego zapisał go do szkółki piłkarskiej Atletico Madryt, gdy chłopiec miał 13 lat. Raul pod okiem wybitnych specjalistów szlifował swoje umiejętności przez dwa laty. Podczas nauki w szkółce Atletico udało mu się zdobyć tytuł Mistrza Hiszpanii U-15.

W 1992 roku ówczesny prezydent klubu Atletico Madryt zdecydował się rozwiązać drużyny młodzieżowe, szukając w ten sposób oszczędności. Przez decyzję Jususa Gila Raul napotkał chwilowe kłopoty w karierze, jednak był już na tyle dobrym piłkarzem, że jego talent nie mógł pozostać niezauważony przez włodarzy innych czołowych klubów z Hiszpanii.

Raul jako zawodnik Realu Madryt

W sezonie 1994/1995 Raul rozpoczął grę w składzie drugiego zespołu rezerw Królewskich, czyli Realu Madryt C. Podczas siedmiu spotkań rozegranych w barwach tej drużyny udało mu się strzelić. Wyjątkowe umiejętności sprawiły, że Jorge Valdano, będący wówczas selekcjonerem pierwszej drużyny Realu, powołał go do swojego zespołu. Raul miał wtedy 17 lat i cztery miesiące, dzięki czemu mógł cieszyć się tytułem najmłodszego piłkarza, który wstąpił w szeregi Los Blancos. Raul jako zawodnik Królewskich mógł grać obok Emilio Butragueño, który imponował mu od najmłodszych lat.

W pierwszym sezonie w Realu Madryt hiszpański piłkarz pojawił się w 28 spotkaniach i zaliczył dziewięć celnych uderzeń. Jednym z pierwszych sukcesów Raula był tytuł mistrza kraju. W 1996 roku był już mocno rozpoznawalnym w Hiszpanii sportowcem, w wyniku czego powołano do gry dla kadry narodowej, w której zadebiutował w meczu przeciwko Czechom.

Raul przez 15 lat był czołowym elementem ofensywy Realu Madryt i przyczynił się do wielu kluczowych osiągnięć zespołu ze stolicy Hiszpanii. W tym czasie Los Blancos aż dziewięć razy triumfowali jako mistrz kraju. Królewskim udało się także zdobyć wiele innych kluczowych trofeów, takich jak Puchar Ligi Mistrzów.

Raul zaimponował kibicom podczas finałowego meczu Ligi Mistrzów w 2000 roku. Real stanął wówczas do walki z Valencią, a Raul strzelił kluczowego gola, dającego jego drużynie zwycięstwo. Bramkę na wagę zwycięstwa piłkarz strzelił także w 2002 roku, kiedy Real zmierzył się na boisku z Bayerem Leverkusen.

W kolejnych latach kariera Raula nieco zwolniła, a piłkarz nie odnotowywał zbyt wielu spektakularnych sukcesów. Dobrym rokiem dla hiszpańskiego piłkarza był 2007, gdy udowodnił, że jest jeszcze w stanie sporo zdziałać w lidze hiszpańskiej.

Raul w Primera Division 542 razy pojawił się na boisku i 228 razy posłał piłkę do siatki rywali. Ten imponujący wynik umożliwił mu na zapisanie się na kartach piłkarskiej historii jako jeden z trzech najskuteczniejszych strzelców w La Liga. Lepsi od niego byli Hugo Sanchez (z wynikiem 234 goli) i Telmo Zarry (z wynikiem 251 goli).

Raul zakończył karierę w szeregach Los Blancos 26 lipca 2010 roku. Co ciekawe, można go było zobaczyć jeszcze raz w koszulce Realu 22 sierpnia 2013 roku, kiedy wystąpił w towarzyskim meczu.

Kariera w Niemczech, Katarze i Stanach Zjednoczonych

Po skończeniu wspaniałej przygody w barwach Realu Madryt Raul został zawodnikiem niemieckiego Schalke 04 Gelsenkirchen. Hiszpan podpisał kontrakt z nową drużyną 28 lipca 2010 roku. W niemieckich barwach Raul odnotował 66 wystąpień i 28 goli.

W 2012 roku Raul przeniósł się do Kataru, gdzie rozpoczął grę dla klubu Al-Sadd, w barwach którego udało mu się zdobyć tytuł mistrza kraju. W grającym w Q-League zespole z Doha Raul wystąpił w 39 spotkaniach, podczas których zaliczył 11 trafień.

W 2014 roku Raul został zakontraktowany jako zawodnik amerykańskiego klubu New York Cosmos, który był ostatnim zespołem w jego piłkarskiej karierze. W barwach klubu grającego w North American Soccer League hiszpański piłkarz zagrał w 28 meczach i strzelił osiem bramek.

Raul zapadł w pamięć kibiców również ze względu na liczne wystąpienia w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA, w ramach których można go było zobaczyć w 135 spotkaniach. W Lidze Mistrzów Raul odnotował 66 goli.

fot. https://sport.interia.pl/pilka-nozna/news-raul-gonzalez-mysli-o-pracy-trenera,nId,1694222

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.