home Piłka nożna Galeria Piłkarskich Gwiazd #3: Diego Maradona

Galeria Piłkarskich Gwiazd #3: Diego Maradona

Trzeci odcinek Galerii Piłkarskich Gwiazd, a w nim kolejny piłkarz wielkiego formatu, czyli Diego Maradona. Argentyńczyk jest jednym z najlepszych wirtuozów piłkarskiego rzemiosła w historii tej dyscypliny. W sondzie FIFA większością głosów został wybrany najlepszym piłkarzem XX wieku, a to tylko jeden z obszernej listy osiągnięć El Dieza.

Jak narodziła się legenda?

Maradona urodził się 30 października 1960 roku w Argentynie, a miejscowości Lanús. Swoje pierwsze poważniejsze kroki na boisku zaczął stawiać, gdy miał 10 lat. Został wtedy zawodnikiem młodzieżowego zespołu Los Cebollitas. Jego profesjonalna kariera zaczęła się w 1976 roku. Wówczas dołączył do Argentinos Juniors. W barwach tej drużyny Maradona wystąpił w 40 meczach, które zaowocowały 28 bramkami. W latach 1979-1981 trzykrotnie został królem strzelców Primera Division. W 1971 roku wpisał na soje konto 27 bramek, w 1980 – 25 bramek, a w 1981 – aż 40!

El Diez poza Argentyną

W 1982 Maradona opuścił swój rodzinny kraj i zasilił szeregi Barcy. Grając dla katalońskiego klubu zdobył Puchar Króla, Puchar Ligi Hiszpańskiej oraz Superpuchar Hiszpanii. Po kontuzji, jakiej doznał po piłkarskim starciu z Andonim Goikoetxeą oraz w wyniku konfliktu z prezesem klubu – Josepem Lluisem Núñezem, El Diez przestał grać w FC Barcelona i wyjechał z Hiszpanii.

W 1984 roku rozpoczął grę dla włoskiego klubu SSC Napoli, gdzie przywitało go aż 75 tysięcy kibiców. Tę rekordową liczbę fanów na prezentacji pobił dopiero w 2009 roku Cristiano Ronaldo, gdy dołączył do ekipy Królewskich. Trzy lata po debiucie Maradona wraz z kolegami z Napoli sięgnął po mistrzostwo kraju, a w późniejszym czasie zdobywał inne krajowe trofea. W 1989 roku wygrał Puchar UEFA, co uczyniła go jednym z najbardziej zapamiętanych zawodników w historii SSC Napoli. W barwach włoskiego zespołu Maradona spędził siedem lat. W tym czasie rozegrał 258 spotkań i strzelił 115 goli.

W 1992 roku Diego Maradona podpisał kontrakt z Sevilla FC. W Hiszpanii nie udało mu się jednak odnosić takich sukcesów jak w latach swojej świetności. Po raz kolejny popadł w konflikt z zarządem klubu, wobec czego musiał wrócić do Argentyny.

Maradona z powrotem w domu

Po powrocie do Argentyny Maradona został zakontraktowany jako zawodnik Newell’s Old Boys, gdzie również nie odnosił żadnych spektakularnych sukcesów. W tym okresie FIFA zdyskwalifikowała go na 15 miesięcy za stosowanie niedozwolonych specyfików. Wtedy coraz głośniej zaczęto mówić o problemach argentyńskiego zawodnika z narkotykami. El Diez ponownie pojawił się na boisko dopiero w 1995 roku, zasilając zespół Boca Juniors, w którym zakończył karierę. Przed odejściem na piłkarską emeryturę Mardona sięgnął jeszcze po tytuł wicemistrza Argentyny. Wówczas media regularnie poruszały temat jego kłopotów ze zdrowiem i używkami.

Diego Armando Maradona zakończył oficjalną karierę piłkarską 30 października 1997 roku.

Maradona w kadrze narodowej

Maradona w reprezentacji Argentyny zadebiutował 27 lutego 1997 roku. Nie było to szczęśliwe spotkanie, bowiem drużyna Diego przegrała wówczas 1:5 z piłkarzami z Węgier. W 1979 roku Maradona triumfował w Mistrzostwach Świata Juniorów, odbywających się w Japonii. W finałowym spotkaniu Argentyna pokonała ZSRR 3:1, a El Diez został drugim najlepszym strzelcem turnieju, z sześcioma bramkami na koncie.

W 1982 roku zasilił skład reprezentacji na mistrzostwa świata, w których Argentyna odpadła w drugiej rundzie. W pierwszej rundzie zaliczyła przegraną z reprezentacją Belgii oraz wygrała z Węgrami i Salwadorem.

W 1986 roku Maradona miał spore znaczenie w reprezentacji Argentyny i znacząco przyczynił się do zdobycia tytułu mistrzowskiego w mistrzostwach świata, rozgrywanych na terenie Meksyku. W finałowym starciu Argentyna pokonała 3:2 RFN. To właśnie na tym turnieju El Diez strzelił legendarną bramkę przy użyciu ręki.

Maradona po raz ostatni wystąpił w kadrze narodowej 25 czerwca 1994 roku. W spotkaniu tym reprezentacja Argentyny wygrała 2:1 z Nigerią. Mecz był częścią XV Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Stanach Zjednoczonych.

Źródła zdjęć: https://thesefootballtimes.co/2017/03/09/diego-maradona-at-world-cup-1990-the-weeping-angel/, https://thesefootballtimes.co/2017/03/09/diego-maradona-at-world-cup-1990-the-weeping-angel/

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.