home Najnowsze, Piłka nożna Galeria Piłkarskich Gwiazd #7: Franz Beckenbauer

Galeria Piłkarskich Gwiazd #7: Franz Beckenbauer

W dzisiejszym odcinku Galerii Piłkarskich Gwiazd wracamy do zagranicznych piłkarzy. Przed wami historia jednego z najwybitniejszych piłkarzy w Europie, jakim niewątpliwie był Franz Beckenbauer. Niemiecki zawodnik cieszył się niezwykłą popularnością zarówno w swoim kraju, jak i poza jego granicami, a wyjątkowe osiągnięcia uczyniły go jedną z legend światowego futbolu.

Kariera w rodzinnym mieście

Franz Beckenbauer przyszedł na świat 11 września 1945 roku w Monachium. Kiedy miał 18 lat został zakontraktowanym zawodnikiem Bayernu Monachium, w barwach którego spędził znaczną część swojej piłkarskiej kariery. W drużynie Bawarczyków zagrał po raz pierwszy 6 czerwca 1964 roku. Był to mecz przeciwko Stuttgarterowi Kicker. Beckenbauer był fundamentalnym elementem swojej drużyny. Można go było podziwiać u boku takich zawodników jak Gerd Müllere i Sepp Maier.

W sezonie 1965/1966 Beckenbauer sięgnął po swój pierwszy Puchar Niemiec. Kolejny sezon okazał si jeszcze efektywniejszy. Niemiecki zawodnik zdobył Puchar Zdobywców Pucharów, który stanowi bardzo prestiżowe trofeum w świecie piłki nożnej. Po wielu sukcesach i zaprezentowaniu swoich świetnych możliwości na boisku Franz został kapitanem zespołu. W sezonie 1968/1969 poprowadził swoją drużynę po kolejny tytuł mistrza kraju. Bayern Monachium bronił tego tytuł przez trzy kolejne sezony. W dodatku bawarski klub trzy razy z rzędu sięgał po Puchar Europy (lata 1974-1976). Dzięki temu Beckenbauer mógł zachować trofeum na własność. Największym osiągnieciem 1976 roku było jednak zdobycie przez Bayern Monachium Pucharu Interkontynentalnego.

Skąd wziął się niebanalny przydomek Beckenbauera?

Każdy fan Beckenbauera wie, że w czasie piłkarskiej kariery przylgnął do niego przydomek „Cesarz”. Najczęściej tłumaczy się to tak, że podobno Beckenbauer w 1968 roku przed jednym z meczów zrobił sobie sesję fotograficzną przy popiersiu cesarza Austro-Węgier – Franciszka Józefa I. Wielu historyków sportowych podważa prawdziwość tej historii, twierdząc, że to wcale nie była geneza powstania pseudonimu Beckenbauera. Jednak to właśnie taka wersja stała się najpopularniejsza i jest ona przekazywana w różnego rodzaju mediach.

Niemcy i Stany Zjednoczone

W 1977 roku Bekenbauer opuścił Niemcy i został zawodnikiem amerykańskiego klubu piłkarskiego NASL New York Cosmos. W tym zespole grały inne legendy piłki nożnej takie jak, Pelé i Carlos Alberto Torres. Beckenbauerowi w barwach amerykańskiej drużyny trzy razy udało się sięgnąć po wygraną w NASL oraz dwa razy święcił triumf w Trans-Atlantic Cup. Po zakończeniu trzyletniego kontraktu Franz Beckenbauer wyjechał ze Stanów Zjednoczonych i wrócił do ojczystego kraju, gdzie zasilił szeregi Hamburg SV. Po powrocie z USA udało mu się jeszcze trochę osiągnąć w swojej ojczyźnie. W sezonie 1981/1982 jego zespół uplasował się na 1. miejscu w tabeli Bundesligi. Co ciekawe, później znowu grał w New York Cosmos i to w Stanach Zjednoczonych legendarny piłkarz z Monachium zakończył swoją piłkarską karierę. W momencie odejścia na emeryturę miał 38 lat. Podsumowanie jego kariery to 773 mecze i 108 bramek.

Beckenbauer w kadrze narodowej

Franz Beckenbauer debiutował w barwach narodowych RFN 26 września 1965 roku. Łącznie rozegrał 103 mecze dla reprezentacji i strzelił dla niej 14 bramek. Pierwsze spotkanie to konfrontacja RFN z reprezentacją Szwecji. Drużyna Beckenbauera wygrała wówczas 2:1.

Pierwszymi mistrzostwami świata, w których Beckenbauer brał udział był Mundial 1966 rozgrywany na terenie Anglii. Franz zagrał we wszystkich meczach turnieju i wraz z zespołem zakończył rozgrywki na drugim miejscu. W finale RFN przegrało z gospodarzami turnieju 2:4. Beckenbauer znalazł się wtedy w czołówce najlepszych strzelców.

Drugi mundial Beckenbauera odbyła się w 1970 roku. W tym turnieju RFN odpadło w półfinale, po meczu z Włochami, przegranym 3:2. Ostatecznie RFN zajęło trzecie miejsce, triumfując w spotkaniu z Urugwajem, zakończonym wynikiem 1:0.

Franz Beckenbauer był kapitanem reprezentacji podczas Euro 1972. Niemcy pokonali w finale ZSRR 3:0 i wygrali turniej.

Ostatni dla Beckenbauera turniej o charakterze międzynarodowym to Euro 1976. Franz zaliczył swój ostatni występ w reprezentacji 23 lutego 1977 roku. Niemcy spotkały się na paryskiej murawie z reprezentacją Francji i przegrały 0:1.

Źródło zdjęć: https://medium.com/@thisishero/these-old-legends-are-still-schooling-us-625593ddd689

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.