home Lifestyle Jaki prezent na chrzest? Pomysły i inspiracje

Jaki prezent na chrzest? Pomysły i inspiracje

Z kategorii podarunków to bez wątpienia prezent na chrzciny jest jednym z najbardziej zagadkowych – jak bowiem wybrać propozycję idealną dla malucha, który nie ma jeszcze sprecyzowanych oczekiwań ani też potrzeb? W tym przypadku najlepiej jest postawić na sprawdzone rozwiązania…

Co kupić na chrzest? Czy wypada z tej okazji kupować zabawki? A może lepszym rozwiązaniem będzie koperta? Odpowiedzi na to pytania znajdziesz w poniższym artykule, który pomoże Ci wybrać pomysłowy prezent na chrzciny.

Prezent na chrzest dla dziewczynki oraz prezenty na chrzciny dla chłopca – te pomysły robią obecnie furorę

„Co kupić na chrzest?” to pytanie, które niemal automatycznie pojawia się w głowie każdej osoby zaproszonej na pierwsze, tak ważne wydarzenie w życiu najmłodszego członka rodziny czy też malucha przyjaciół bądź bliskich znajomych. Wbrew pozorom odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka i nie trzeba się tutaj ograniczać tylko i wyłącznie do nieśmiertelnej klasyki z działu prezentów na chrzciny, a więc złotego lub srebrnego łańcuszka z medalikiem, który oczywiście wciąż jest na topie.

Kosz Mojżesza

Rolę pamiątki na chrzest może pełnić np. kosz Mojżesza, a więc funkcjonalny prezent, z którego rodzice malucha faktycznie będą mogli regularnie korzystać. Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą nie kryje się nic innego jak kosz z długimi rączkami pokryty w całości (bądź częściowo) miękką, bawełnianą wyściółką niepodrażniającą delikatnej skóry malucha wyposażony na dnie w mięciutki materac. Produkt może pełnić rolę przenośnego łóżeczka dziecięcego lub też torby, w której można przetransportować maluszka bez ryzyka wybudzenia go z w pełni zasłużonej drzemki.

Karuzela do łóżeczka

Idealny prezent na chrzciny dla dziewczynki? Karuzela do łóżeczka z pozytywką, która skutecznie przykupi uwagę malucha i przy okazji pozwoli na odrobinę oddechu jego rodzicom. Zawieszona nad łóżeczkiem karuzela z kolorowymi postaciami nie tylko pozwoli dziecku trenować skupianie wzroku w jednym, danym punkcie, ale także okaże się niezwykle pomocna przy usypianiu pociechy, zwłaszcza jeżeli wybrany model będzie wyposażony w pozytywkę z łagodnymi dźwiękami działającymi kojąco, uspokajająco i relaksująco.

Pchacz

Na liście propozycji na prezent z okazji chrztu nie mogło oczywiście zabraknąć zabawek na chrzest dla chłopca oraz dziewczynki. Jedną z nich, którą docenią zwłaszcza rodzice dzieci stawiających już swoje pierwsze kroki jest chodzik pchacz, a więc kolejny produkt z działu funkcjonalnych. Dzięki konstrukcji optymalne dopasowanej  do wzrostu oraz wieku dziecka stabilny pchacz nie tylko pomoże mu przy pracy nad samodzielnym utrzymaniem równowagi, ale także z czasem będzie mógł służyć za taczkę do przewożenia zabawek w określone miejsce, a uwierz nam – szkraby to wprost kochają.

Srebrna łyżeczka

Popularną pamiątką chrztu, zwłaszcza wśród miłośników tradycji, jest z kolei srebrna łyżeczka, która rzekomo ma zapewnić dziecku dobrobyt przez całe życie oraz apetyt na więcej. Nie może to być jednak pierwsza, lepsza łyżeczka pochodząca z kompletu stołowej zastawy. Chodzi tutaj raczej o łyżeczkę ozdobioną grawerem np. z imieniem przyszłego posiadacza czy też datą jego urodzin bądź właśnie chrztu. Taka pamiątka z pewnością pozostanie ze szkrabem na długie lata i będzie mu przypominać o tym jakże wyjątkowym dniu.

Pierwsza książeczka

Alternatywą dla zabawek na chrzest dla dziewczynki oraz chłopca, która w przyszłości będzie mieć znacznie większą wartość sentymentalną jest pierwsza książeczka, a więc album, który można zapełnić najważniejszymi datami (np. pierwszego kroku oraz wypowiedzianego pierwszego słowa), zdjęciami, naklejkami oraz innego rodzaju drobiazgami, do których w późniejszych latach zarówno pociecha, jak i jej rodzice będą wracać z nostalgią.

Czy koperta to dobry prezent na chrzciny?

Wiele osób, które w perspektywie mają uczestniczyć w uroczystości Chrztu Świętego zastanawia się rolę prezentu na chrzciny dla dziewczynki bądź chłopca może pełnić koperta z pieniędzmi, która w zdecydowanej większości przypadków kojarzy się raczej z podarkiem dla świeżo poślubionej pary. Jeżeli zaliczasz się do tego grona, to szybko postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości – wręczenie tego rodzaju prezentu na chrzest absolutnie nie jest nietaktem, mało tego często można się spotkać z opinią, że jest to jedna z najlepszych, możliwych opcji.

Przekazana w kopercie kwota może bowiem zostać przeznaczona na aktualne potrzeby malucha lub też wpłacona na konto oszczędnościowe, które zapewni mu dobry start i przy kolejnych okazjach będzie zasilane kolejnymi sumami. To ile włożymy do koperty jest oczywiście kwestią indywidualną uzależnioną od wielu czynników (w tym m.in. możliwości finansowych), jednak przyjmuje się, że do koperty wypada włożyć tyle ile kosztuje „talerzyk” w restauracji.

Jakich prezentów na chrzciny lepiej jest unikać?

Pomimo faktu, że obecnie wybór prezentów dla najmłodszych jest naprawdę imponujący i różnorodny, to nie da się ukryć, że nie wszystkie propozycje warto jest w ogóle brać pod uwagę. Pośród dostępnych propozycji prezentów na chrzest można bowiem odnaleźć również takie, które mogłyby zostać uznane za rodziców oraz samego obdarowanego/obdarowaną za nietakt, faux-pas lub też po prostu bezsensowny wydatek, który najzwyczajniej w świecie można było sobie odpuścić.

Jakie prezenty na chrzest zaliczają się do tzw. „czarnej listy”? W gronie podarków, których nie wypada wręczać z tejże okazji znajdują się m.in.:

  • naszyjnik z krzyżykiem – zgodnie z przesądami (w które wciąż wierzy wiele osób) obdarowanie malucha takim rodzajem biżuterii jest jednoznaczne z tym, że na barki dziecka zostanie nałożony krzyż, który będzie musiało dźwigać do końca swojego życia
  • słodycze
  • zabawki, które nie są adekwatne do wieku chrzczonego dziecka
  • leki
  • prezenty zakupione na ostatnią chwilę, które nie są odpowiednio przemyślane,

a także wiele innych prezentów, które raczej nie nadadzą się jako pamiątka na chrzest.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.