home Lifestyle Jaki tatuaż wybrać?

Jaki tatuaż wybrać?

Tatuowanie ciała towarzyszy nam od wieków. Początkowo ten rodzaj modyfikacji ciała był mocno związany z obrzędami rytualnymi. Bywały takie okresy w historii, że rysunek na ciele mogły mieć tylko wybrane osoby, na przykład wojownicy. Przez tatuaż można było kogoś oznaczyć lub napiętnować. W dzisiejszych czasach ludzie tatuują się z różnych powodów. Najczęściej, by wyrazić siebie, wyróżnić się z tłumu lub urozmaicić swój wygląd. Jeśli stoisz przed decyzją o wyborze swojego pierwszego tatuażu, powinieneś się zastanowić, co chciałbyś oglądać na swojej skórze prawdopodobnie do końca życia. Bowiem istnieje sporo rodzajów tatuaży, a ta współczesna forma sztuki ciągle się rozwija.

Tribal

Tak zwane tribale jeszcze do niedawna były bardzo popularne. Jest to dość abstrakcyjne forma, w której wykorzystuje się zaostrzone linie o różnej grubości, z których powstają niebanalne kształty. Tribale, najczęściej wykonywane w wersjach monochromatycznych, mogą tworzyć niejednoznaczne symbole lub znane motywy, takie jak zwierzęta czy rośliny. Choć dziś ten rodzaju tatuażu nie ma takiego powodzenia jak kiedyś, to warto opowiedzieć nieco o jego historii. Styl tribal wywodzi się z wysp polinezyjskich, gdzie w ten sposób ozdabiali swoje ciała plemienni mieszkańcy. Tradycja ta została przeniesiona do innych zakątków świata przez europejskich żeglarzy, którzy niegdyś bardzo często przybywali do Polinezji.

Źródło: 1, 2, 3

Haida

Odmiana tribala, pierwotnie stosowana przez rdzennych Amerykanów. Za pomocą tribali przedstawiali oni motywy zwierząt i totemów. Tatuaże typu haida zawsze wykonywane są dwoma kolorami: czarnym i czerwonym.

Źródło: 12, 3

Stippling

Jeden z najbardziej skomplikowanych rodzajów tatuażu. Stippling polega na tworzeniu obrazów, nierzadko bardzo szczegółowych, z malutkich kropek. Jeśli chciałbyś tatuaż w tym stylu, musisz udać się do utalentowanego i przede wszystkim doświadczonego tatuatora, gdyż wykonywanie niektórych wzorów za pomocą kropek jest naprawdę trudnym i żmudnym zadaniem.

Źródło: 123

Script

Popularny styl tatuażu, które opera się na datach, cytatach i wszelkiego rodzaju napisach. Wiele osób wyraża siebie poprzez taki tatuaż, ponieważ słowa mogą tworzyć bardzo bezpośredni przekaz.

Źródło: 12 ,3

Tatuaż abstrakcyjny

Jeden ze współczesnych rodzajów tatuażu, dzięki któremu można ukryć jakiś przekaz w z pozoru absurdalnych wzorach.

Źródło: 12, 3

Tatuaż akwarelowy

Styl inspirowany obrazami malowanymi przy pomocy farb akwarelowych. Technika ta pozwala na uwolnienie maksymalnej kreatywności przez tatuatora i tworzenie różnorakich wzorów z efektem rozpływania się kolorów, nierzadko w sposób abstrakcyjny.

Źródło: 123

Tatuaż gotycki

Coś dla sympatyków subkultury gotyckiej. W przypadku tatuażu gotyckiego często wykorzystuje się motywy z filmów grozy, takie jak demony czy wampiry. Tatuaż gotycki czerpie też sporo z symboliki religijnej, dlatego w tym stylu popularne wzory to krzyże, różańce, anioły i diabły.

Źródło: 1, 2, 3

Tatuaż realistyczny

Jak sama nazwa wskazuje, w tym stylu tatuażu chodzi o to, by przenieść na skórę jakiś obraz w sposób jak najbardziej realistyczny pod każdym względem. Do tego stylu można zaliczyć tak zwane tatuaże 3D, czyli takie, które imitują formę trójwymiarową.

Źródło: 1, 2, 3

Tatuaż kreskówkowy

Styl, w którym wzory inspirowane są postaciami albo motywami ze znanych kreskówek lub filmów animowanych.

Źródło: 1, 2, 3

Tatuaż japoński

Styl związany ściśle z japońską kulturą. Najczęstsze motywy to kwiat wiśni, japoński smok, gejsza i karp koi.

Źródło: 1, 23

Maori

Rodzaj tatuażu, który stał się inspiracją dla sztuki. Wywodzi się on od Maorysów, grupy etnicznej z Nowej Zelandii. W tym stylu wykorzystuje się różne techniki i wzory, tworząc kunsztowne i bardzo szczegółowe obrazy.

Źródło: 1, 2, 3

Graffiti

Sztuka malowania w przestrzeni publicznej przeniesiona na ludzką skórę.

Źródło: 1, 2, 3

Tatuaż celtycki

Styl, w którym tworzy się skomplikowane wzory przy pomocy węzłów. Częste motywy to zwierzęta, spirale i krzyże. Nieodzownie związany z kulturą Celtów, którzy mieszkali na terenie Europy Zachodniej.

Źródło: 1, 2, 3

Tatuaż tradycyjny/Old School

Ten styl odwołuje się do czasów, gdy tatuowanie nie było akceptowane przez ogół społeczeństwa. Tatuaże tradycyjne charakteryzują się małą ilością szczegółów i kolorów oraz prostotą konturów. Często korzysta się w nich z motywów morskich i żeglarskich.

Źródło: 1, 2, 3

Wybierz coś dla siebie

Stylów tatuażu jest znacznie więcej, jednak nawet garstka wyżej opisanych uświadamia różnorodność świata tatuażu. Ta forma ozdabiania ciała na przestrzeni lat urosła do rangi wielkiej sztuki. Wybierając swój pierwszy tatuaż w najpierw musisz wiedzieć, dlaczego właściwie to robisz. Inny styl wybierzesz, jeśli będziesz szukał jakiegoś bezpośredniego przekazu, inny, gdy będziesz chciał wykorzystać moc symboliki, a jeszcze inny, chcąc tylko w oryginalny sposób udekorować swoją skórę. Sporo zależy też od osobistych preferencji. Jeśli zapoznasz się ze stylami tatuażu i przejrzysz przykładowe zdjęcia każdego z nich, to z łatwością wybierzesz coś idealnego dla siebie.

5/5 - (1 vote)

2 thoughts on “Jaki tatuaż wybrać?

  1. Fajne zestawienie. Jeśli miałbym robić sobie tatuaż, to wybrałbym styl Maori, czyli tatuaż polinezyjski, ale niekoniecznie ten ze zdjęć 😉

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.