home Moda Jakie buty w góry?

Jakie buty w góry?

Wiosną, latem, a nawet jesienią tylko czekasz na weekend, urlop lub wolny dzień od pracy, aby odstresować się, zrelaksować i podziwiać piękne górskie widoki? Bez względu na temperaturę uwielbiasz zdobywać nowe szczyty z najbliższymi, a czasami po prostu masz ochotę chodzić po szlakach w samotności? Każda z tych opcji ma wiele zalet, jednak do wszystkich wypraw należy się odpowiednio przygotować. Jak?

Górski outfit

Wybierając się w góry należy zwrócić uwagę na to, że tam pogoda potrafi zaskakiwać. Mimo zapowiadanego słońca może pojawić się mgła, natychmiastowe ochłodzenie lub opady deszczu, dlatego warto zaopatrzyć się w termoaktywną odzież. Dlaczego? Po pierwsze – jest cienka, więc nie zajmie nam dużo miejsca w walizce czy plecaku turystycznym. Po drugie – znakomicie dopasowuje się do aktualnej temperatury. W jaki sposób? Gdy jest chłodno z łatwością Cię ogrzeje, natomiast gdy zbyt gorąco, perfekcyjnie wyrówna ciepłotę i odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Dodatkowo, zawsze miej w pogotowiu extra parę grubszych skarpet, rękawiczki, chustkę na głowę lub szyję i kurtkę. No i podstawa każdego wyjazdu w góry, czyli buty. Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Tajemnica tkwi w podeszwie

Najważniejsza jest podeszwa. Nie chodzi tutaj o żadne specjalne technologie, ani wymyślne nazwy. Podeszwa butów, w których możemy chodzić po górach powinna być zdecydowanie grubsza, abyśmy nie odczuwali każdej nierówności, kamienia, gałęzi czy uskoku pod nogami. Przyda się też warstwa elastycznej i miękkiej pianki, dzięki której będziemy mogli bez problemu wspinać się po stromych schodach i z przyjemnością stawiać każdy krok. Oprócz tego – na pewno z gumową częścią zewnętrzną, która będzie w wyraźny sposób żłobiona – to pozwoli cieszyć się odpowiednią przyczepnością nawet na mokrych kamieniach.

Zwróć uwagę na cholewkę

W zależności od tego, w jakie góry się wybierasz – czy będą to niskie pagórki, czy jednak konkretne szczyty, możesz wybrać wysokość cholewki. Jednak mimo wszystko najczęściej zalecane są buty za kostkę, które zadbają o jej odpowiednią stabilizację, nawet w trakcie nieplanowanego poślizgnięcia. Do tego solidne sznurowania – takie, jakie zwykło się stosować w obuwiu zimowym, czyli masywne szlufki i grubsze sznurowadła, dzięki którym możemy dopasować buty do grubości skarpety. Co jeszcze? Z pewnością pomogą watowany kołnierz wokół kostki i miękki język, które otulą nasze stopy komfortem w każdych warunkach.

Wybór idealny

Dlatego, najlepiej zdecydować się na obuwie typowo trekkingowe, które nie dość, że będzie spełniało wszystkie powyższe wymagania, to co więcej – często jest pokryte dodatkową powłoką. To właśnie dzięki niej nie musimy się obawiać o przemoknięcie i chłód. Większość znanych marek ma w swojej ofercie takie modele, dlatego przed wyjazdem bez problemu znajdziemy je w każdym sklepie sportowym lub obuwniczym.

Więc jak, kiedy widzimy się na górskim szlaku?

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.