home Moda Jakie buty wspinaczkowe?

Jakie buty wspinaczkowe?

Wspinaczka to jedna z ciekawszych dyscyplin, która w Polsce dopiero się rozkręca i stopniowo zyskuje nowych fanów. Mimo tego, że może kojarzyć się głównie ze zdobywaniem szczytów górskich i himalaistami, to coraz większym uznaniem cieszy się nieco skromniejsza wersja, czyli sztuczne ścianki wspinaczkowe, lub wspinanie w terenie. Jeśli jednak odkryłeś ukrytą pasję, chcesz spróbować swoich sił i jesteś na etapie kompletowania potrzebnego sprzętu, to odpowiednio dobrane buty wspinaczkowe powinny być podstawą Twojego wyposażenia.

Skąd wzięły się buty do wspinaczki?

Początki butów przeznaczonych do wspinaczki sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Wcześniej do wspinania używano znacznie cięższych, często podkutych butów górskich ze sztywną podeszwą. Niektórzy wspinacze używali modeli z filcową podeszwą – pozwalały one wyczuć nierówności skały, ale nie były zbytnio pomocne w stawaniu na tarcie. Pierwszy nowoczesny but miał swoją premierę w 1948 roku. Został wyprodukowany przez francuskiego pioniera boulderingu Pierre’a Allain’a i znany jest pod nazwą modelu PA. Od tamtego czasu wiele marek rywalizowało ze sobą o względy wspinaczy, prezentując coraz to nowsze modele butów wspinaczkowych. Dzisiaj na rynku możemy znaleźć kilkaset modeli, lecz trzeba wiedzieć, czym kierować się podczas zakupów.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu butów do wspinaczki? Kilka rad dla początkujących i zaawansowanych

Obuwie do wspinaczki to specyficzny typ, gdzie nie ma mowy o rozwiązaniach uniwersalnych, które zadowolą każdego. Podczas szukania odpowiedniego modelu, musimy na starcie uzbroić się w cierpliwość i poświęcić sporo uwagi, by dopasować je do naszych indywidualnych predyspozycji. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze wspinaczką, od butów wspinaczkowych dla początkujących powinniśmy oczekiwać:

  • nieskomplikowanego systemu zakładania, by oszczędzić sobie nerwów i nie tracić czasu
  • prostego wykonania – bez dodatków, z których jako osoby początkujące zwyczajnie nie skorzystamy
  • stosunkowo przystępnej ceny, bo nie warto przepłacać kiedy sami nie wiemy, czy złapiemy wspinaczkowego bakcyla
  • podwyższonej wytrzymałości – jako osoby początkujące, stawiamy mniej precyzyjne kroki, co naraża buty na szybsze zniszczenie. W obuwiu dla początkujących korzysta się z trwalszych mieszanek gum.

Dla średniozaawansowanych na horyzoncie pojawiają się bardziej profesjonalne wersje, których asymetryczna konstrukcja wymusza wysunięcie dużego palca w przód. Jest on najsilniejszy i nawet na małych stopniach potrafi utrzymać ciężar całego ciała. Przyzwyczajone do takiego obuwia stopy, nie odczuwają już takiego dyskomfortu jak na początku przygody ze wspinaczką i wraz ze stawianiem coraz precyzyjniejszych kroków, wzrasta żywotność obuwia. Dlatego tutaj już trzeba zainwestować w lepsze modele. Jeśli wspinaczka na stałe zagościła w naszym życiu i oddajemy się tej dyscyplinie od kilku lat, to wygoda i komfort dawno zeszły na dalszy plan. Liczy się przede wszystkim progres. Na tym etapie zaawansowania największą popularnością cieszą się buty o wysokiej asymetrii, gwarantujące doskonałą przyczepność na każdym terenie.

Charakter miejsc wspinaczkowych i technika wspinania mają znaczenie

Wspinaczka nie jest dyscypliną jednorodną i w jej ramach mieści się mnóstwo mniejszych podkategorii. Jest rzeczą wręcz niemożliwą, by zaprojektować obuwie wspinaczkowe, które zda egzamin w każdych warunkach. Jeśli chcemy odpowiednio dopasować buty wspinaczkowe do naszych potrzeb, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę  charakter miejsc, gdzie będziemy się wspinać. Oprócz tego istotną kwestią jest również technika – wybór konkretnej metody wspinaczki wiąże się również z dopasowaniem odpowiedniego modelu do preferowanej techniki. Jeśli jednak znalezienie dobrego obuwia wspinaczkowego wydaje nam się być niczym zdobycie Mount Everestu w zimie, zawsze dysponujemy przynajmniej jednym kołem ratunkowym – wizytą w specjalistycznym sklepie sportowym i poradą doświadczonego sprzedawcy, który pomoże wybrać dopasowany do naszych potrzeb modeli i rozjaśni wszystkie wątpliwości.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.