home Kultura Jakie horrory na wieczór? Lista propozycji

Jakie horrory na wieczór? Lista propozycji

Horror to typowo rozrywkowy gatunek filmowy. Wielu ludzi lubi poczuć wzrost adrenaliny i dreszczyk emocji, dlatego oglądają właśnie tego typu produkcje. Dzisiejszy wpis to dość obszerne zestawienie kinowych horrorów wraz z krótkim opisem do każdego prezentowanego filmu.

Silent Hill (2006)

Główną bohaterką filma jest Rose (Radha Mitchell), która próbuje pomóc swojej córce cierpiącej na dziwną chorobę, przez którą dziewczynka musi przebywać w szpitalu psychiatrycznym. W końcu matka zabiera ją do Silent Hill, miasteczka, które dwunastolatka ciągle wymienia w swoich snach. Przeciwny pomysłowy jest mąż Rose. Kobieta jednak usilnie wierzy, że tylko ta podróż może rozwiązać ich problemy. W drodze do Silent Hill ma miejsce wypadek. Kiedy Rose odzyskuje przytomność okazuje się, że jej córka znikła.

Martyrs. Skazani na strach (2008)

Film otwiera wydarzenie z lat 70. XX wieku, czyli moment, w którym na ulicy odnajduje się zaginiona rok wcześniej dziewczynka. Dziecko ma urazy, przez które trafia do szpitala. Najgorszym problemem dziewczynki są koszmary, w których występuje torturujący ją i gwałcący mężczyzna.

Sinister (2012)

Ellison Oswalt (Ethan Hawke) jest autorem powieści kryminalnych. Pewnego dnia wraz z rodziną wprowadza się do nowego domu, w którym jak się później okazuje w brutalny sposób została wymordowana cała rodzina. Pisarz znajduje w budynku kasety z nagraniami, na których ktoś zarejestrował tajemnicza zabójstwa rodzin, które mieszkały kiedyś w jego domu. Ellison rozwikłać mroczną zagadkę i rozpoczyna własne śledztwo. To, co odkrywa, okazuje się najgorszym koszmarem…

Ukryty wymiar (1997)

Pewnego razu kosmiczny statek załogowy Event Horizon ginie bez śladu w przestrzeni kosmicznej, wraz z całą załogą. Wiadomo tylko, że wydarzenie nastąpiło w okolicach Neptuna. Po siedmiu latach od zaginięcia ktoś rejestruje sygnał nadany z pokładu owego statku. Ludzie organizują akcję ratunkową, chcąc dotrzeć do zaginionego pojazdu i wyjaśnić tajemnicze zniknięcie promu sprzed siedmiu lat.

Dark water (2002)

Yoshimi Matsubara stara się o zdobycie pełni praw do opieki nad swoją córeczką, z którą zajmuje obskurne mieszkanie w Tokio. Wkrótce kobieta zaczyna mieć mroczne wizje, w których widzi przede wszystkim wodę cieknącą po ścianach oraz ducha pewnej dziewczynki, która straciła życie kilka lat wcześniej w budynku zamieszkiwanym przez Yoshimi i jej córkę. Wkrótce okazuje się, że prześladujące ją wizję są rzeczywistym koszmarem, który zagraża życiu ich obu.

Zejście (2005)

Film opowiada o wyprawie sześciu przyjaciółek w góry. Kobiety wyruszyły na wyprawę, by odpocząć od miejskiego tłoku i skorzystać nieco z uroków natury. Wycieczka nie toczy się jednak tak, jakby życzyły sobie jej uczestniczki. W pewnym momencie dochodzi do lawiny, przez którą dziewczyny zostają uwięzione w jaskini. Odcięte od jedzenia, wody i całego świata próbują się wydostać na powierzchnię. Okazuje się jednak, że nie to jest ich największym problemem. W mroku czai się coś krwiożerczego…

Horror w Amityville (1979)

Bardzo dobra propozycja dla tych, którzy uwielbiają straszne historie oparte na faktach. Film przedstawia nam rodzinę wprowadzającą się do nowego domu znajdującego się na przedmieściach Long Island. W domu tym zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Okazuje się, że poprzedni właściciel budynku z zimną krwią zamordował całą swoją rodzinę. Nowi mieszkańcy domu będą musieli zmierzyć się z koszmarem, przed jakim nigdy nie wyobrażali sobie stanąć.

Opętanie (1981)

Mroczny film zachowany w starym klimacie. Fabuła o kobiecie, która rzuca swoje dotychczasowe życie, by poświęcić swoją uwagę nadprzyrodzonej istocie. Co ciekawe, nie jest to polska produkcja, ale za scenariusz i reżyserię odpowiada Polak – Andrzej Żuławski.

28 dni później (2002)

Film, w którym ogromne znaczenie ma mrok i krew. Grupa osób walczących o prawa zwierząt podejmuje się włamania do ważne laboratorium, w którym prowadzone są nie do końca legalne badania z udziałem zwierząt. Podczas włamania uwalniają przetrzymywane tam szympansy, ignorując ostrzeżenia jednego z naukowców, twierdzącego że zwierzęta te są nosicielami śmiercionośnego wirusa. 28 dni później cały Londyn pada ofiarą tajemniczej epidemii. Każdy zakażony ma tylko jedno pragnienie – chce zabijać.

Oszukać przeznaczenie (2000)

Horror, który był dość nietypowym pomysłem w czasach, gdy wchodził do kin. Grupa nastolatków musi zmierzyć się ze śmiercią, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Duch (1982)

Amerykańska rodzina wprowadza się do niewielkiej posiadłości znajdującej się na osiedli z nowo wybudowanymi domkami. Choć myślą, że znaleźli właśnie upragniony spokój, szybko dowiadują się, że ich przekonanie jest mylne. Okazuje się, że dom, w którym aktualnie mieszkają, wybudowano na terenie dawnego indiańskiego cmentarza. Demony porywają małą Carol, a reszta rodziny będzie musiała zmierzyć się z serią paranormalnych wydarzeń, które zamienią ich życie w istny koszmar.

[REC] (2007)

Horror w formie reportażu kręconego przez ekipę lokalnej telewizji, która towarzyszy w pracy strażakom na nocnym dyżurze. Zwykła relacja z pracy strażaków zmienia się jednak w coś, czego nikt się nie spodziewał. Ludzie zostają uwięzieni w budynku, w którym dochodzi do niewiarygodnych zdarzeń.

Laleczka Chucky (1988)

Podczas pościgu, w którym udział bierze policjant i bezwzględny dusiciel, mężczyźni trafiają do sklepu z zabawkami. W końcu policjantowi udaje się dosięgnąć kulami złoczyńcę, który jednak przed śmiercią zdążył wypowiedzieć tajemnicze zaklęcie nad lalką. Sprawiło to, że mężczyzna przeniósł swoją duszę do lalki. Lalkę tę otrzymuje na urodziny mały Andy. Chłopiec swojego nowego towarzysza nazywa Chucky. Nikt nie wie, że kukle znajduje się groźny morderca, który pragnie dokonać zemsty na policjancie i nie zawaha się przed niczym.

Piła (2004)

Mężczyzna budzi się w paskudnej łazience zlokalizowanej w nie do końca znanym mu miejscu. Po chwili okazuje się, że jest przykuty do rury, a po drugiej stronie pomieszczenia znajduje się drugi mężczyzna, w identycznej sytuacji. Gdyby tego było mało, pomiędzy nimi leży martwy mężczyzna. Owa postać brocząca w kałuży krwi w ręce zaciśnięty ma pistolet o kalibrze 38.. W pokoju znajduje się jeszcze dyktafon z nagraniem. Jak się okazuje, sytuacja, w której się znaleźli, to skrupulatnie zaplanowana gra.

Lokator (1976)

Film nakręcony przez wybitnego Romana Polańskiego (który zagrał w nim też główną rolę) na podstawie prozy Rolanda Topora. Nie jest to typowy horror, a raczej thriller psychologiczny, ale nie brakuje tutaj strachu i napięcia, dlatego tytuł ten zasłużył z pewnością na uwagę. Głównym bohaterem filmu jest Trelkovsky, który wynajmuje mieszkanie w jednej ze starych kamienic. Od tej pory jego życie nigdy nie będzie takie samo.

Inni (2002)

Wydarzenia przedstawione w tej produkcji dzieją się w czasach drugiej wojny światowej. Główna bohaterka to samotna Grance, która z utęsknieniem czeka na powrót swojego męża. Kobieta wychowuje dzieci, z którymi mieszka na angielskiej wyspie. Pociechy cierpią na tajemniczą dolegliwość, która nie pozwala im przebywać pośród promieni słonecznych. Trójka dzieciaków mieszka więc w domu z zasłoniętymi oknami. Najgorsze jest to, że okazuje się, że nie tylko Grace i dzieci mieszkają w tym domu. Czeka w nim coś znacznie gorszego…

Wzgórza mają oczy (1977)

Pewna rodzina podróżuje przez Stany Zjednoczone, by dojechać do Kalifornii. Po drodze postanawiają zboczyć na chwilę z głównej trasy, żeby zobaczyć starą kopalnię. Kiedy są już dość daleko od głównej drogi, zaczynają dziać się rzeczy, które nie za bardzo im się podobają. Samochód się psuje, a okolice kopalni zamieszkiwane są przez rodzinę kanibali.

Mgła (1980)

Zgodnie z opowieścią pewnego starego rybaka w miasteczku Antonio Bay jego pierwsi osadnicy dokonali zabójstwa niewinnych ludzi, których statek rozbił się u brzegu owej miejscowości. W filmie zbliża się właśnie 100 lat od tego wydarzenia i dziwnym zbiegiem okoliczności, miasteczko zaczyna spowijać niespotykana dotąd mgła.

Obecność (2013)

Kolejny w tym tekście film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Ed i Lorraine Warrenowie byli światowej sławy badaczami zjawisk nadprzyrodzonych. Film Obecność opowiada o jednym z najbardziej przerażających przypadków, z jakim owi badacze kiedykolwiek mieli do czynienia.

Zagubiona autostrada (1997)

Film, który wyreżyserował David Lynch, odpowiedzialny za stworzenie trzymającego w napięciu serialu Miasteczko Twin Peaks, nie może być złą propozycją na wieczorny seans. Bohaterem filmu jest Fred Madison, mężczyzna, który próbuje poradzić sobie z życiowym kryzysem. Mężczyźnie nie układa się z żoną, której potrzeb nie potrafi zaspokoić, co w konsekwencjach prowadzi do jej zdrad. Fred staje się coraz bardziej sfrustrowany, tym bardziej, że w jego życiu zaczynają dziać się wydarzenia, których nie potrafi objąć rozumem. Ostatecznie zatraca granicę między tym, co leży w jego wyobraźni a tym, co jest rzeczywiste. W końcu zostaje oskarżony o morderstwo swojej żony.

Dom 1000 trupów (2002)

Czworo młodych Amerykanów przypadkowo trafia do pełnego tajemnic domostwa. Okazuje się, że mieszkańcy obiektu są kanibalami, którzy na polu za domem zakopali ciała 1000 zamordowanych przez siebie ofiar.

Candyman (1992)

Jeden z klasycznych horrorów lat 90. ubiegłego wieku, który zna każdy miłośnik tego gatunku, szczególnie, jeśli wychował się właśnie w tamtych latach.

W uniwersytecie w Chicago rozsiano pogłoski o tajemniczym Candymanie, który nawiedze jeden z miejskich budynków. Jedna ze studentek chce przekonać się o tym na własnej skórze i rozpoczyna badać sprawę, co niekoniecznie kończy się pozytywnie…

Psychoza (1960)

Klasyk nad klasykami. Dzieło mistrza suspensa, czyli nieocenionego Alfreda Hitchcocka, to idealny pomysł to wieczorny seans pełen dreszczy emocji. Film opowiada historię Marion Crane, która podejmuje się defraudacji 40 tysięcy dolarów. Po popełnieniu przestępstwa kobieta rusza w kierunku Kalifornii, po drodze zatrzymując się w motelu, który prowadzi Norman Bates. Za kobietą podąża jej siostra oraz detektyw. Od tego momentu rozpoczyna się seria przerażających zdarzeń.

Halloween (1978)

Michael Myers w wieku sześciu lat trafia do szpitala psychiatrycznego po tym, jak bez skrupułów zabija całą swoją rodzinę. Chłopiec spędza w placówce 15 lat, po czym ucieka, by nieść śmierć w czasie święta Halloween. Poczynaniom Myersa sprzeciwia się doktor Loomis, twierdząc, że mężczyzna to wcielenie zła, które bezwzględnie należy unicestwić.

Dzieci kukurydzy 2: ostateczne poświęcenie (1992)

Jeden z filmów opowiadających o tajemniczym miasteczku, w którym żyją tylko dzieci. I to nie zwykłe dzieci, tylko takie, które żyją pośród pól kukurydzy i odprawiają mroczne rytuały. Film oparty jest na opowiadaniu autorstwa Stephena Kinga, literackiego Mistrza Grozy.

Sierociniec (2007)

Laura to kobieta, która swoje dzieciństwo spędziła w sierocińcu. Jednak nie może narzekać, bowiem miała w tym wszystkim mnóstwo szczęścia w postaci opiekuńczych wychowawców i przyjaznych dzieci, który były dla niej jak rodzeństwo. Jako dojrzała już kobieta Laura powraca w rodzinne strony. Towarzyszy jej mąż Carlos i siedmioletni syn Simon. Z racji tego, w jaki sposób została wychowana, marzy o otwarciu ośrodka dla dzieci pokrzywdzonych przez los. Nowe miejsce w dość dziwny sposób działa na chłopca, który snuje nietypowe dla niego opowieści. W końcu Laura zaczyna się niepokoić niecodziennym zachowaniem syna. Sytuacja pogarsza się, gdy w umyśle Laury odzywa się echo wspomnień z dzieciństwa.

Blair Witch Project (1999)

Film opowiada o dość nietypowej wyprawie. Heather Donahue, Joshua Leonard i Michael Williams 21 października 1994 roku wybrali się do tajemniczego lasu Black Hills w Maryland. Chcieli nakręcić film dokumentalny odnośnie przerażającej legendy opowiadającej o groźnych wiedźmach z Blair. Grupa młodych ludzi znika w lesie bez śladu. Po roku od wyprawy odnajduje się taśma filmowa, na które nakręcono całą wyprawę wspomnianej trójki. Możemy się przekonać, co stało się w lesie Black Hills i dlaczego po trójce znajomych pozostała tylko taśma z nagraniem.

Carrie (1976)

Adaptacja filmowa pierwszej książki, jaka wyszła spod pióra utalentowanego Stephena Kinga. Próby tej podjął się z kolei utalentowany reżyser – Brian De Palma. Zaś główną rolę w filmie otrzymała Sissy Spacek. Ciekawą informacją jest też to, że Carrie z 1976 roku była filmowym debiutem Johna Travolty. W filmie poznajemy tytułową Carrie, która nie może pochwalić się cudownym życiem towarzyskim. Dziewczyna jest gnębiona i poniżana w szkole. Nie lepiej jest też w domu, gdzie nastolatka musi radzić sobie z ciężkim charakterem swojej głęboko wierzącej matki. Carrie przeżywa ogromny wstrząs w czasie swojej pierwszej menstruacji. Jednakże przy okazji tego wydarzenia uświadamia sobie, że ma metafizyczne zdolności. Nastolatka podczas balu maturalnego pada ofiarą okrutnego żartu ze strony swoich szkolnych koleżanek i kolegów. Wtedy budzi się w niej pragnienie zemsty…

Film doczekał się też remake’u, nakręconego przez Kimberly Peirce. W tej wersji w rolę Carrie White wcieliła się Chloë Grace Moretz, znana między innymi z takich filmów jak Oko czy Zostań, jeśli kochasz.

Wstręt (1965)

Jeszcze jeden na niniejszej liście przedstawiciel klasycznego kina grozy. Carol Ledoux to młoda Belgijka, która na co dzień zajmuje się pracą w salonie piękności. Mieszka z siostrą o imieniu Helena, która ciągle przyprowadza do mieszkania swojego kochanka, co jest strasznie męczące dla Carol. Pewnego dnia Helena i Michael wyjeżdżają w podróż do Włoch. Wtedy z Carol zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ma przerażające halucynacje, która wręcz zaburzają jej osobowość. W końcu szef zwalnia ją z pracy, a ona barykaduje się w mieszkaniu. To niebanalne dzieło było pierwszą pełnometrażową produkcją, jakiej podjął się Roman Polański po tym, jak wyjechał z Polski.

Wysłannik Piekieł (1987)

Film, który nie każdemu przypadnie do gustu, ale który powinien zobaczyć każdy szanujący się miłośnik kina grozy. Wysłannik Piekieł z 1987 roku to klasyka gatunku, której po prostu nie wypada nie znać, jeśli uważa się za miłośnika horrorów. Magiczna kostka Lamancharda sprawia, że Frank Cotton przenosi się do świata Cenobitów. Stworzenia rozrywają jego ciało, a mężczyzna powraca do swojego świata w postaci wzbudzającego przerażenie potwora. Frank będzie próbował odzyskać dawne ciało po tym, jak do jego domu wprowadzą się nowi lokatorzy.

Nawiedzony (2010)

Produkcja, która przez wielu miłośników gatunku określana jest mianem jednej z najlepszych, jakie stworzono w ostatnich latach. Fabuła opowiada o młodym małżeństwie, które razem z trójką swoich dzieci wprowadza się do nowego domu, która ma być początkiem radosnego życia. Spokój zostanie jednak zakłócony, gdy członkowie rodziny stają się świadkami niewytłumaczalnych zjawisk. Ich syn spada z drabiny i zapada w tajemniczą śpiączkę. Małżeństwo musi szukać pomocy, by ratować swoją rodzinę.

Koszmar z ulicy Wiązów (1984)

Grupa nastolatków odkrywa, że męczą ich koszmary z udziałem tego samego mężczyzny, charakteryzującego się spaloną twarzą, kapeluszem na głowie i rękawicą z ostrzami. Owym mężczyzną jest Freddy Krueger, morderca dzieci.

Coś za mną chodzi (2014)

Jay uprawia seks z przypadkowym chłopakiem. Po tej z pozoru niewinnej przygodzie dziewczyna staje się świadkiem dziwnych wizji, a w dodatku zaczyna być prześladowana przez dziwną istotę, która nie chce dać jej spokoju.

Nie oddychaj (2016)

Grupa nastolatków postanawia włamać się do domu niewidomego mężczyzny. Zaplanowana akcja jednak nie idzie zgodnie z planem, bowiem okazuje się, że właściciel mieszkania jest weteranem wojennym, który mimo niepełnosprawności potrafi zmienić się z ofiary w myśliwego. W dodatku mężczyzna kryje w domu mroczną tajemnicą, która nie powinno wyjść na jaw.

Pozwól mi wejść (2008)

Oskar jest chłopcem, który nie ma szczęśliwego dzieciństwa. Jest nieśmiały i zamknięty w sobie, przez co pada ofiarą prześladowań ze strony szkolnych kolegów. Pewnego dnia poznaje tajemniczą dziewczynkę, która wprowadza w jego życie ciąg makabrycznych wydarzeń.

Nawiedzony dom (1963)

Doktor antropologii chce udowodnić, że zjawiska paranormalne istnieje. W tym celu w towarzystwie kilku współpracowników zamyka się w domu uchodzącym za nawiedzony.

Omen (1976)

Katherine Thorn rodzi syna, który niestety umiera na porodówce. W tajemnicy przed żoną Robert Thorn adoptuje syna, by zastąpić chłopca, który zmarł tej samej nocy. Z czasem okazuje się, adoptowany Damien nie jest zwykłym chłopcem.

Martwe zło (1981)

Grupa przyjaciół wybiera się w góry, by odpocząć i spędzić wspólnie trochę czasy. Podczas pobytu w niewielkim domku nocą przez przypadek wywołują demony, które nie mają zbyt dobrych zamiarów.

Wrota do piekieł (2009)

Christine odmawia pomocy pewnej starej cygance, która w ramach zemsty rzuca na dziewczynę klątwę. Od tej chwili życie bohaterki staje się źródłem przerażających wydarzeń, które mają na nią znaczny wpływ.

Źródło zdjęć: https://virtualrealityreporter.com/category/360-video/horror-suspense-360-vr-video/

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.