home Najnowsze, Piłka nożna Manchester United – historia Czerwonych Diabłów

Manchester United – historia Czerwonych Diabłów

Manchester United jest jednym z najlepszych klubów piłkarskich w dziejach piłki nożnej. W jego szeregach przez lata występowało wiele futbolowych gwiazd, mających znaczenie nie tylko w lidze angielskiej, ale również w rozgrywkach międzynarodowych. Dziś przyjrzymy się Czerwonym Diabłom nieco bliżej, sprawdzając jakimi sukcesami drużyna ze Stretford zapisała się na kartach historii.

Geneza powstania i pierwsze osiągnięcia

Manchester United Football Club ma swoją siedzibę w Stredford, angielskim mieście położonym w hrabstwie Greater Manchester. Powstały w 1878 roku klub piłkarski obecnie gra w Premier League, którą założył w 1992 roku. Początkowo zespół funkcjonował pod nazwą Newton Health LYR Football Club. W 1892 roku dołączył The Football League, a dekadę później miał poważne kłopoty finansowe, które groziły bankructwem klubu. To właśnie w tym momencie zmieniono na tę, którą wszyscy kibice znają po dziś dzień. Zespół zmienił nie tylko nazwę, ale również stadion. Od tamtej pory Manchester United rozgrywa swoje mecze na Old Trafford, będącym trzecim co do wielkości stadionem piłkarskim na terenie Wielkiej Brytanii. Jednym z pierwszych spektakularnych sukcesów Czerwonych Diabłów było zdobycie w 1968 roku Pucharu Europy. Było to pierwsze takie osiągnięcie Anglików. W ramach ciekawostki warto dodać, że sukces ten nastąpił dziesięć lat po katastrofie lotniczej w Monachium, w wyniku której zginęło wielu ludzi, w tym ośmiu piłkarzy pierwszej drużyny.

Herb

Herb Manchesteru United inspirowany jest herbem rady Manchesteru. W dzisiejszej wersji z oryginału pozostał jedynie statek. Dołożono do niego wizerunek diabła, na co miał wpływ przydomek angielskiego klubu – Czerwone Diabły.

Manchester United pod czujnym okiem Alexa Fergusona

6 listopada 1986 roku stanowisko trenera Manchesteru United objął Alex Ferguson, który szkolił Czerwonych Diabłów aż 26 lat i zapewnił angielskiej drużynie ogrom sukcesów. Tym samym został trenerską legendą klubu ze Stredford.

Alex Ferguson pojawił się w klubie, gdy zwolniono z niego Rona Atkinsona. We współpracy z asystentem, Archiem Knoxem, udało mu się doprowadzić zespół do jedenastego miejsca w lidze. W kolejnym sezonie poszło znacznie lepiej, bowiem Czerwone Diabły uplasowały się na drugiej pozycji w tabeli. Rok później zespół znów zaliczył spadek formy i ponownie zakończył rozgrywki na jedenastym miejscu. Mówiono nawet o planach związanych ze zwolnieniem Fergusona ze stanowiska trenera Manchesteru United. Jednak wszystko się zmieniło, gdy Czerwone Diabły wygrały finałowe spotkanie Pucharu Anglii w 1990 roku. To osiągnięcie sprawiło, że Alex Ferguson pozostał szkoleniowcem Manchesteru i w kolejnych latach poprowadził zespół do wielu innych sukcesów. Po zdobyciu Pucharu Anglii przyszedł czas na triumf w Pucharze Zdobywców Pucharów. W finale Manchester United mierzył się z Barcą i wygrał 2:1. Czerwone Diabły zdobyły też Superpuchar Europy, po spotkaniu przeciwko Crvena Zvezde Belgrad, wygranym przez zawodników Fergusona 1:0.

Niedługo później do szeregów klubu dołączył Eric Cantona, za którego zapłacono 1,8 miliona euro. W 1992 roku Czerwone Diabły drugi raz z rzędu zagarnęły dla siebie Puchar Ligi Angielskiej. W finałowym starciu Manchester wygrał 1:0 z Nottinhgam Forest. W sezonie 1992/1993 drużyna ze Stredford pierwszy raz od 1967 roku została mistrzem kraju.

Kolejnym ciekawym transferem, mającym miejsce za kadencji Fergusona, był zakup Andrew Cole’a.

W sezonie 1998/1999 Manchester United sięgnął po tak zwaną potrójną koronę, co oznacza, że Czerwone Diabły triumfowały w Premier League, Lidze Mistrzów oraz Pucharze Anglii. W finałowym spotkaniu Ligi Mistrzów, odbywającym się na Camp Nou, podopieczni Alexa Fergusona wygrali 2:1 z Bayernem Monachium, mimo że do 90. minuty przegrywali 0:1. W finale Pucharu Interkontynentalnego Czerwone Diabły pokonały 1:0 Palmeirasu.

Dzięki swoim zasługom Alex Ferguson otrzymał od brytyjskiej królowej tytuł szlachecki.

Manchester United – bogactwo i popularność

Manchester United to jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Wielkiej Brytanii. W czasie dotychczasowej kariery klubu Czerwonym Diabłom udało się 20 razy sięgnąć po mistrzostwo Anglii, 12 razy zdobyć Puchar Anglii oraz pięć razy wygrać w Pucharze Ligi. W dodatku Manchester United jest w czołówce najbogatszych i najpopularniejszych zespołów piłkarskich na świecie. Ich największymi rywalami na boisku są angielskie kluby z Premier League: Manchester City, Arsenal, Liverpool oraz Leeds United. W 2005 roku Manchester United kupiła rodzina Glazerów, która zapłaciła za klub kwotę 800 milionów funtów.

Magazyn „Forbes” wycenił wartość Manchesteru United na 3,69 miliarda dolarów, dzięki czemu zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii wśród klubów piłkarskich, wyprzedzając FC Barcelona i Real Madryt.

Źródło zdjęć: https://wallpaper.wiki/manchester-united-logo-wallpapers.html/3

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.