Czy w Europie jest jakiś inny stadion, który były w stanie dorównać wielkością i pojemnością stadionowi FC Barcelony? A może największe stadiony świata można znaleźć tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyznawana jest zasada „The bigger, the better”? Gdzie w zestawienu największych stadionów piłkarskich plasują się Indie? Odpowiedzi na te pytania przygotowaliśmy dla Ciebie właśnie dzisiaj!
Największe stadiony świata – czy znasz je wszystkie?
Salt Lake Stadium
Gdzie mieści się największy stadion piłkarski na świecie? Dla wielu odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, ale są to… Indie, a konkretniej leżące w delcie Gangesu miasto Kolkata. To właśnie tutaj znajduje się Salt Lake Stadium – stadion, który może pochwalić się imponującą pojemnością wynoszącą 120 tysięcy miejsc siedzących. Vivekananda Yuba Bharati Krirangan (bo pod taką też nazwą występuje jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie) jest siedzibą wielu klubów piłkarskich (m.in. East Bengal, Mohammedan oraz Mohun Bagan Super Giant), a wybudowany on został w 1984 roku.
Na konstrukcję stadionu Salt Lake Stadium składają się 3 poziomy betonowych galerii, 9 bram wjazdowych i 30 ramp umożliwiających przedostanie się do wyznaczonych na biletach miejsc dla widzów, a całość zajmuje obszar wynoszący dokładnie 309,200 m2.
Estadio Azteca
Z Indii przenosimy się Meksyku, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się Estadio Azteca, którym koniecznie trzeba wspomnieć pisząc o największych stadionach świata. Sportowa arena miesząca się w Tlalpan została wybudowana z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku, a konkretniej o spotkaniach drużyn piłkarskich z całego świata, które brały udział w międzynarodowym wydarzeniu i rywalizowały ze sobą o zdobycie medalu. Igrzyska z 1968 roku nie były jednak pierwszym wydarzeniem jakie odbyło się na stadionie o pojemności 114 000 miejsc – ten szczególny dla całej historii Estadio Azteca moment przypadł bowiem na mecz piłkarski Club America i Torino FC, który odbył się w 1966 roku i zakończył wynikiem 2:2.
W późniejszych latach na Estadio Azteca miały miejsce m.in. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1970 i 1986, a obecnie oprócz wydarzeń sportowych odbywają się na nim także wydarzenia kulturalne np. koncerty uwielbianych na całym świecie wykonawców muzyki.
Camp Nou
Nawet jeżeli FC Barcelona nie jest Twoją ulubioną drużyną piłkarską, kibicujesz jej konkurentom lub w odwiecznym pojedynku na to kto zasługuje na miano żyjącej legendy Leo Messi czy Cristiano Ronaldo wybierasz tego drugiego, to prawdopodobieństwo, że nigdy nie słyszałeś o Camp Nou jest raczej znikome. Jeden z największych stadionów świata do piłki nożnej plasuje się bowiem na kolejnym miejscu na naszej liście, a wszystko to z uwagi na fakt, że Spotify Camp Nowu (bo tak obecnie brzmi jego pełna nazwa) może pochwalić się robiącą wrażenie pojemnością wynoszącą dokładnie 99 354 miejsca siedzące, co jest najlepszym wynikiem w całej Europie.
Prace nad największym stadionem w Europie będącym miejscem, gdzie trenują i spotykają się ze swoimi rywalami zawodnicy grający w barwach Dumy Katalonii rozpoczęły się już w 1954 roku, kiedy to zadecydowano, że dotychczas pełniący tę rolę stadion Camp de Les Corts był za mały. Trwająca 3 lata budowa, która oficjalnie zakończyła się w 1957 roku sprawiła, że stadion Camp Nou był w stanie pomieścić aż 120 tys. kibiców, a w pierwszym meczu FC Barcelona zmierzyła się z… Reprezentacją Warszawy.
Na 3-letnim okresie budowy oczywiście się nie zakończyło – we wrześniu 2022 roku za zgodą alkad Barcelony Ada Colau rozpoczęła się rozbudowa stadionu Camp Nou mająca na celu unowocześnienie obiektu i polepszenie jego funkcjonalności.
Stadion Wembley
W zestawieniu największych piłkarskich stadionów nie mogło oczywiście zabraknąć absolutnie legendarnego stadionu sportowego mieszczącego się Londynie czyli Wembley Stadium. Obiekt, który obecnie pełni rolę narodowego stadionu Anglii wybudowany został na miejscu Starego Wembley, który stał w dokładnie tym samym miejscu przez 80 lat – od 1923 roku do 2003 roku.
Stadion, którego budowa pochłonęła niebagatelną sumę 757 milionów funtów brytyjskich otwarty został w 2007 roku, a temu wiekopomnemu wydarzeniu towarzyszył inaugurujący wydarzenie mecz Anglia – Włochy, który miał miejsce 24 marca 2007 roku. Skąd wzięła się tak astronomicznie wysoka kwota sięgająca niemal 760 milionów funtów? Wszystko to z uwagi na fakt, że projektując ten stadion zadbano nie tylko o to, aby spełniał on wymogi areny sportowej, ale też mógł pełnić rolę obiektu, na którym będą odbywać się wydarzenia kulturalne oraz zawody sportowe takie jak chociażby lekkoatletyka czy żużel. Wznosząc tę inwestycję zadbano więc o dużo więcej niż tylko efektowną bryłę architektoniczną – pod uwagę wzięto również akustykę, dostępność dla osób niepełnosprawnych, a także funkcjonalność. Stadion o pojemności 90 000 miejsc wyposażony jest w rozsuwany dach, który w razie intensywnego słońca można pochylić go w taki sposób, aby na murawie nie powstawały cienie.
Znakiem rozpoznawczym Stadionu Wembley jest charakterystyczny element konstrukcyjny w postaci stalowego łuku. W nocy jest on podświetlany i widać go nawet z najbardziej odległych części Londynu.