home Najnowsze, Piłka nożna Największe sukcesy polskiej reprezentacji w piłce nożnej

Największe sukcesy polskiej reprezentacji w piłce nożnej

Piłka nożna to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych sportów na świecie również w Polsce. I choć w ostatnim czasie Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn nie daje rodakom zbyt wielu powodów do dumy, to bynajmniej nie należy załamywać rąk. Historia nie raz już była świadkiem tego, jak polska reprezentacja piłki nożnej dokonała wydawać by się mogło niemożliwego…

Dziś ku pokrzepieniu serc wszystkich wiernych kibiców zabieramy więc czytelników w nostalgiczną podróż po największych i niezapomnianych sukcesach, którymi może się pochwalić polska piłka nożna.

Najważniejsze wydarzenia w historii polskiej piłki nożnej

Igrzyska Olimpijskie 1972

To wydarzenie, które na zawsze zapisze się na karatach historii polskiego sportu i to bynajmniej nie tylko za sprawą reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn. Podczas letnich Igrzysk Olimpijskich, które miały miejsce w 1972 roku w Monachium Polacy zdobyli bowiem 21 medali z czego aż 7 (!) było złotych. Jeden z nich był zasługą właśnie polskich piłkarzy, którzy pod wodzą legendarnego trenera Kazimierza Górskiego udowodnili, że stać ich na dużo więcej niż ktokolwiek mógłby podejrzewać, ale zacznijmy od początku…

Podczas Igrzysk Olimpijskich 1972 roku do rozgrywek piłkarskich zakwalifikowało się 16 drużyn z całego świata – Polska trafiła do grupy D, gdzie mierzyła się z zawodnikami z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Kolumbii oraz Ghany. Choć wielu powątpiewało w ich szanse na jakikolwiek awans, to zdeterminowani, polscy piłkarze pokazali, że trzeba się z nimi liczyć. Każdy z rozgrywanych trzech meczów zakończył się bowiem… zwycięstwem biało-czerwonych! Polska ekipa wygrała 4:0 z Ghaną, 5:1 z Kolumbią oraz 2:1 z NRD i w ten oto sposób awansowała do kolejnego etapu rozgrywek w nożną z pierwszego miejsca.

Podczas kolejnych spotkań piłkarzom przyszło się zmierzyć z Danią (spotkanie zakończyło się remisem 1:1), ZSSR, gdzie nasi wygrali 2:1, a także z Maroko. Ostatni mecz zakończył się pewnym i niepozostawiającym żadnych złudzeń zwycięstwem Polaków 5:1, a to znaczyło tylko jedno – przechodzimy dalej! W finale „Orły” grały z reprezentacją Węgier i choć warunki były lekko mówiąc niesprzyjające (podczas meczu padał ulewny deszcz skutecznie utrudniający zachowanie 100% kontroli nad piłką), to dzięki dwóm bramkom Kazimierza Deyny w 47 oraz 66 minucie meczu polakom udało się osiągnąć to, co do tej pory wydawało się być nierealne. Polska reprezentacja piłki nożnej zwyciężyła i wyjechała z Igrzysk ze złotymi medalami.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1974

Czy po spektakularnym zwycięstwie w Monachium długo trzeba było czekać na kolejny sukces Polaków? Na szczęście nie! Okazało się bowiem, że także Mistrzostwa świata w piłce nożnej będą dla nas ogromnym zaskoczeniem.

Już od samego początku turnieju widać było, że cel jest jeden – wygrać i pokazać, że duch z Igrzysk bynajmniej nie zginął. Po zgarnięciu 9 punktów w fazie grupowej, a więc zwycięstwie nad Argentyną, Haiti i Włochami, Polacy trafili do grupy 2, gdzie musieli skonfrontować się ze Szwecją, Jugosławią i Niemcami. O ile w przypadku dwóch pierwszych drużyn plan jak najbardziej się powiódł, o tyle mecz z gospodarzami nie poszedł po myśli – Polacy przegrali z RFN i stanęli do walki o trzecie miejsce z reprezentacją Brazylii. Wbrew przewidywaniom to właśnie biało-czerwoni wygrali to spotkanie, a wszystko to dzięki golowi Grzegorza Lato w 77 minucie spotkania, gdy większość osób myślała, że już wszystko stracone.

Czy obecnej drużynie uda się kiedyś powtórzyć sukcesy „Orłów Górskiego”? Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pozostaje nam jedynie trzymać kciuki i kibicować biało-czerwonym.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.