home Moda Odpowiednie buty do biegania – czyli jakie?

Odpowiednie buty do biegania – czyli jakie?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form wysiłku fizycznego. Ma ogólnorozwojowy charakter, pomaga kształtować sylwetkę, zwiększa wydajność organizmu, a także redukuje stres. Do biegania nie potrzeba wiele. Wystarczy wyznaczyć trasę, ubrać wygodne ciuchy, a na stopy wsunąć buty biegowe.

Dlaczego warto wybrać profesjonalne obuwie biegowe?

Ktoś mógłby powiedzieć, że biegać można w każdych butach, więc nie ma powodów, by na ten element sportowej garderoby wydawać krocie. Po pierwsze, można biegać nawet w szpilkach – wiemy to z biegów służących zwróceniu uwagi na profilaktykę raka piersi. Jednak gdyby taki wysiłek stosować regularnie, jego efekt byłby opłakany – otarte, spuchnięte, zmęczone stopy. Po drugie, buty biegowe wcale nie muszą kosztować majątku. Znając swoje stopy i posiadając sprecyzowany plan treningowy jesteś w stanie znaleźć obuwie do biegania, które nie nadwyręży Twojego portfela. Najlepsze buty do biegania to nie te, których cena powala na kolana, ale te, które zapewnią Ci bezpieczny, wolny od kontuzji trening.

Buty a plany treningowe

Wybór najlepszego obuwia do biegania należy rozpocząć od określenia, w jakich warunkach, jak często i jak daleko zamierzasz biegać. Po pierwsze określ podłoże – buty do biegania po górach będą się różnić od butów do biegania na asfalcie czy trawie. Poza tym zastanów się, czy trenować będziesz na krótkich dystansach, czy może masz w planach biegi maratońskie. Ustal, w jaki sposób zamierzasz biegać i poszukaj najodpowiedniejszej dla siebie kategorii w sklepach internetowych. Jeśli zamierzasz kupować buty stacjonarnie, powiedz o swoich planach treningowych sprzedawcy.

Liczy się jakość

Buty muszą nie tylko dobrze leżeć i stanowić wsparcie, ale też być wykonane z solidnych materiałów i gwarantować Twoim stopom wsparcie w różnych sytuacjach – czasem mocniej przyświeci słońce, czasem dopadnie Cię niepogoda. Dobre buty to takie, które pozwalają stopom oddychać, którym nie jest straszne bieganie w deszczu. Buty nie powinny rozklejać się od wilgoci, nie powinny blokować wymiany powietrza, nie powinny też rozpadać się w środku i przecierać na zapiętku.

Stopa stopie nierówna

Każda stopa jest inna, dlatego wybierając obuwie biegowe, musisz znać szczegóły swojej anatomii oraz sprawdzić, w jaki sposób układasz nogi podczas chodzenia. Twoja stopa w specyficzny tylko dla niej sposób skręca się w chwili wybicia od podłoża. Jeśli stopa w niewystarczający sposób zawija się do wewnątrz po zetknięciu pięty z podłożem, wówczas mówimy o supinacji. Jeśli jednak skręca się ona do wewnątrz, wówczas masz do czynienia ze stopą pronującą. Zaobserwuj kształt swojej stopy – czy jest ona szeroka, wąska, może posiada wysokie podbicie? Wszystkie te detale będą niezbędne dla określenia najlepszego dla Ciebie rodzaju butów biegowych.

Wybierz odpowiedni rozmiar

W przypadku butów biegowych rozmiar naprawdę ma znaczenie. Źle dopasowane buty będą uciskać i ocierać stopę lub luźno na niej latać. Aby dokonać prawidłowego pomiaru stopy wystarczy kartka, długopis, linijka bądź metr krawiecki i oczywiście Twoja stopa. Po prostu obrysuj ją trzymając długopis prostopadle do kartki. Następnie zmierz odległość między dwoma najdalszymi punktami – najczęściej będzie to czubek pięty i końcówka dużego palca. Tak osiągniętą liczbę możesz porównać z tabelami rozmiarów butów różnych producentów.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.