home Kultura, Najnowsze Polska rozrywka, czyli 7 seriali na jesienny wieczór

Polska rozrywka, czyli 7 seriali na jesienny wieczór

Jesień to doskonały moment na nadrobienie serialowych zaległości. W ostatnich latach tego rodzaju produkcji ukazuje się na świecie coraz więcej. Świetnych tytułów nie brakuje również w naszej rodzimej branży filmowej.

1. Belfer (2015)

Jeśli szukasz dobrego kryminału, „Belfer” jest znakomitą propozycją dla ciebie. Głównym bohaterem serialu jest nauczyciel języka polskiego – Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr), który przyjeżdża do Dobrowic i na własną rękę podejmuje się prowadzenia śledztwa odnośnie tajemniczej śmierci jednej z uczennic szkoły, w której pracuje. Jednym ze scenarzystów serialu jest Jakub Żulczyk, autor takich książek jak „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Radio Armageddon”, „Wzgórze psów” czy „Ślepnąć od świateł”. Poza Maciejem Stuhrem na ekranie możemy zobaczyć takich aktorów jak Magdalena Cielecka, Aleksandra Popławska, Robert Gonera czy Piotr Głowacki.

2. Rojst (2018)

Akcja serialu rozgrywa się w latach 80. między stanem wojennym a Okrągłym Stołem w niedużym mieście, gdzie dochodzi do brutalnego zabójstwa prostytutki i komunistycznego działacza. Fabuła skupia się na młodym redaktorze – Piotrze Zarzyczkim, który na własny rachunek rozpoczyna dziennikarskie śledztwo, które powoli odkrywa przed nim coraz mroczniejsze karty. Bardzo dobry serial kryminalnym, w którym zobaczymy takich aktorów jak Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski czy Wojciech Machnicki.

3. Wataha (2014)

Kapitan Wiktor Rebrow to pracownik Straży Granicznej w Bieszczadach (Leszek Lichota) próbuje rozwikłać zagadkę zamachu bombowego, w którym nieomal stracił życie, a w którym zginęli jego przyjaciele z pracy. „Wataha” to kolejny w tym wpisie serial kryminalny i następny dowód na to, że polscy filmowcy znakomicie odnajdują się w tym gatunku. W serialu występują też: Bartłomiej Topa, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński i Marian Dziędziel.

4. Artyści (2016)

Teraz coś dla tych osób, którzy nie przepadają za produkcjami kryminalnymi, a chcą sobie umilić jesienny wieczór polskim serialem. Za scenariusz tego tytułu odpowiada dramaturg Paweł Demirski, a za reżyserię – Monika Strzępka, zawodowo reżyserka teatralna, a prywatnie partnerka Pawła Demirskiego. Serial powstał przy współfinansowaniu Narodowego Instytutu Audiowizualnego na zlecenie Telewizji Polskiej i spotkał się z wieloma naprawdę przychylnymi recenzjami. Głównym bohaterem serialu jest Marcin Konieczny (Marcin Czarnik), dyrektor Teatru Popularnego w Warszawie, zmagający się z problemami współczesnego świata sztuki. Na ekranie możemy też podziwiać takich aktorów jak Edward Linde-Lubaszenko, Tadeusz Huk, Jerzy Trela i Mikołaj Grabowski.

5. Pakt (2015)

Na chwilę ponownie wracamy do kryminalnych klimatów, jednak warto zaznaczyć, że Pakt to nie tylko dobry serial kryminalny, ale również produkcja z powodzeniem wykorzystująca elementy kina sensacyjnego i thrillera. Pierwszy sezon powstał w oparciu o norweski serial „Układ”, natomiast druga seria to efekt oryginalnego polskiego scenariusza. W serialu poznajemy dziennikarza śledczego, Piotra Grodeckiego (Marcin Dorociński), który wpada na trop przekrętu w międzynarodowej korporacji.

6. Bez tajemnic (2011)

Chcąc obejrzeć serial „Bez tajemnic” musisz przygotować się na spędzenie przynajmniej kilku długich wieczorów przed ekranem, ponieważ emitowana w latach 2011-2013 produkcja składa się z trzech sezonów. Głównym bohaterem jest utalentowany psychoterapeuta Andrzej Wolski (Jerzy Radziwiłowicz), który pomaga swoim pacjentom, a jednocześnie boryka się z własnymi problemami w życiu osobistym. U boku pana Jerzego zobaczymy takich aktorów jak Krystyna Janda, Magdalena Popławska, Stanisława Celińska, Maciej Stuhr, Piotr Głowacki, Marcin Dorociński i Łukasz Simlat.

7. Ślepnąc od świateł (2018)

Choć „Ślepnąc od świateł” prezentuję jako ostatnią propozycję w niniejszym wpisie, w moim osobistym rankingu jest to nr 1 polskich seriali. Kuba Nitecki to kokainowy dilerem, którego życie wydaje się dość poukładane, mimo funkcjonowania w przestępczym półświatku. Jednak z czasem wszystko się zmienia i pojawia się coraz więcej komplikacji. Serial powstał w oparciu o powieść wspominanego już w tym wpisie pisarza – Jakuba Żulczyka, który jest również współtwórcą scenariusza do produkcji wyreżyserowanej przez Krzysztofa Skoniecznego. „Ślepnąc od świateł” na polskiej scenie filmowej na pewno jest czymś nowym. To nowoczesna i genialnie zrealizowana produkcja.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.