home Kultura, Popcornowa Dziesiątka Popcornowa Dziesiątka #1: rasiści w małym miasteczku, finansowy rekin i korupcja w policji

Popcornowa Dziesiątka #1: rasiści w małym miasteczku, finansowy rekin i korupcja w policji

Proszę o salwę braw, fanfary i czerwony dywan, bo dziś na blogu debiutuje pierwszy cykl tematyczny. Popcornowa Dziesiątka będzie pojawiać się regularnie na łamach tej strony i jak sama nazwa wskazuje, zamierzam w niej przedstawiać 10 propozycji filmowych. Od razu zaznaczam, żeby nie spodziewać się tutaj dzieł Bergmana czy kina niezależnego. To raczej przegląd filmów idealnie nadających się do wieczornych seansów zagryzanych popcornem. Choć niewykluczone, że pojawią się też nieco ambitniejsze produkcje. Przed Wami pierwsza Popcornowa Dziesiątka!

1. Czas zabijania (1996 rok)

Carl Lee Hailey jest ojcem brutalnie zgwałconej dziesięcioletniej dziewczynki, któremu nie wystarcza wyrok sądu i sam postanowią wymierzyć sprawiedliwość dwóm mężczyznom, którzy wyrządzili krzywę jego rodzinie. Obrony czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o morderstwo podejmuje się młody prawnik, Jake Tyler Brigance (Matthew McConaughey), który swoją inicjatywą naraża się członkom Ku-Klux-Klan oraz rasistowsko nastawionym mieszkańcom miasteczka. Prześladowanemu prawnikowi pomaga studentka prawa (Sandra Bullock) oraz doświadczony kolega Lucien Wilbanks (Donald Sutherland). Pozycja obowiązkowa dla fanów filmów prawniczych.

2. Looper – pętla czasu (2012 rok)

Coś dla miłośników fantastyki naukowej. Akcja filmu toczy się w roku 2072, gdy wrogów eliminuje się przy pomocy podróżujących w czasie zabójców na zlecenie. Jeden z nich, Joe (Bruce Willis) otrzymuje zlecenie i wkrótce dowiaduje się, że ma zabić… samego siebie. Rian Johsnon w sposób niezwykle ciekawy podejmuje tematykę podróży w czasie. Jednocześnie tworzy dobre kino akcji, które nie musi się opierać wyłącznie na bieganiu i strzelaniu, do czego zdążyły nas przyzwyczaić filmy w tym gatunku. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim kreacje aktorska Josepha Gordona-Levitta, który wciela się tutaj w rolę młodego Joego.

3. Strzelec (2007 rok)

Bob Lee Swagger (Mark Wahlberg) to były snajper korpusu marines, który czuje się niedoceniony przez ojczyznę, jednak jest synonimem patrioty. Kiedy jego domek w górach, gdzie zaszył się po zakończeniu służby, odwiedzają tajne służby, bez większego wahania przyjmuje propozycję pułkownika Isaaca Johnsona (Danny Glover). W obliczu zagrożenia prezydenta Stanów Zjednoczonych Swagger chce wykorzystać swoje doświadczenie i niestandardowe umiejętności, by ocalić głowę państwo, zapobiegając tragedii. Interesujące kino o odwadze i sprawiedliwości.

4. Equilibrium (2002 rok)

Kolejna propozycja z gatunku science fiction, tym razem z Christianem Balem w roli głównej, znanym między innymi z kilku filmów z serii o Batmanie. Film opowiada o nieokreślonej konkretnie w czasie przyszłości. W miejscu nazywanym Libria społeczeństwo neutralizuje swoje emocje za pomocą pewnego specyfiku – prozium. Ludzie tłumią swoje uczucia, a ci, którzy odczuwają, są likwidowani przez tak zwanych kleryków. Jednym z nich jest John Preston (Christian Bale), który pod wpływem kobiety (Emily Watson) postanawia zmienić swoje życie i zaprzestaje zażywać prozium.

5. Wall Street (1987 rok)

Bohaterem filmu jest Gordon Gekko (Michael Douglas), wyrachowany rekin finansowy, który staje się idolem Buda Foxa (Charlie Sheen). Młody makler marzy o zrobieniu kariery i zdobyciu ogromnego majątku, a w tym celu jest gotowy na wiele poświęceń, nie zawsze zgodnych z jego sumieniem i ogólnymi wartościami moralnymi. Olivier Stone, reżyser filmu, pokazuje nam, w jaki sposób funkcjonuje nowojorska giełda. Mimo upływu 30 lat od premiery filmu, on wcale się nie starzeje i ciągle pozostaje dobrym kinem, któremu warto poświęcić trochę uwagi.

6. Pojedynek (2007 rok)

Andrew Wyke to (Michael Caine) to popularny powieściopisarz, autor poczytnych kryminałów. Odwiedza go Milo Tindle (Jude Law), pozbawiony pracy aktor włoskiego pochodzenia. Milo chce porozmawiać z zamożnym artystą o czymś niezwykle ważnym. W wyniku dialogu Andrew zaprasza swojego młodego gościa do udziału w pewnej niesamowicie ciekawej rozgrywki.

Jest to remake filmu Sleuth z 1972 roku. Największą ciekawostką jest fakt, że Michael Caine zagrał również w pierwotnej wersji filmu, tyle że wcielił się w nim w postać Milo.

7. Creed: Narodziny legendy (2015 rok)

Adonis Johnson (Michael B. Jordan) to syn słynnego boksera Apollo Creeda. Mimo że rodzina jest przeciwnia, młody Adonis chce spróbować swoich sił w boksie i marzy, by stanąć na zawodowym ringu. By odpowiednio się przygotować zgłasza się do jednego z najsłynniejszych rywali swojego ojca, Rocky’ego Balboa (Sylvester Stallone).

Choć wiele osób twierdzi, że ten film to nie to samo co stary Rocky, fani Balboy i miłośnicy boksu powinni obejrzeć tę produkcję, której z całą pewnością nie brakuje emocji. Nawet jeśli Creed nie dorównuje klasykowi, jest i tak lepszy niż wcześniejsze próby odświeżenia Rocky’ego.

8. Nie oddychaj (2016 rok)

Film opowiada o grupie nastolatków, którzy z premedytacją włamują się do domu niewidomego mężczyzny, aby go okraść. Choć opis ten początkowo może nie brzmi dobrze, bo kojarzy się nieco z horrorami klasy B, to warto poświęcić uwagę produkcji, nad którą czuwał Fede Alvarez, reżyser między innymi odświeżonej wersji Martwego Zła. Historię poznajemy z perspektywy włamywaczy, jednak to ofiara ma w tym filmie największe znaczenie. Ślepiec, który ma nabyte w wojsku umiejętności i doskonale zna rozkład swojego domu, nawet bez jednego z najważniejszych zmysłów, w końcu ze zwierzyny przeradza się w myśliwego. I w tym momencie rozpoczyna się właściwie akcja filmu.

9. Królowie ulicy (2008 rok)

Detektyw Tom Ludlow (Keanu Reeves) bada okoliczności śmierci jednego z kolegów policjantów, a jego działania doprowadzają go na trop afery korupcyjnej, w którą zamieszani są koledzy z jego jednostki. Film trzyma w napięciu jak dobry dreszczowiec. Nie mamy tutaj wyłącznie strzelanin między policjantami i złodziejami, co odróżnia tę produkcję od niektórych filmów traktujących o amerykańskich glinach. Ponadto David Ayer, reżyser, porusza w swoim dziele sprawy takie jak zaufanie czy przyjaźń.

10. Dla niej wszystko (2010 rok)

Chociaż polski tytuł filmu brzmi, jakby był to jakiś łzawy melodramat, jest to kryminał z elementami dramatu. Lub na odwrót. Z pewnością w filmie tym można znaleźć elementy obu gatunków. Lara Brennan (Elizabeth Banks) zostaje oskarżona o zabójstwo i skazana na karę więzienia. Jej mąż, John (Russel Crowe), mimo bardzo trudnych do podważenia dowodów obciążających ukochaną, nie zgadza się z wyrokiem sądu. Mężczyzna za wszelką cenę postanowią wyciągnąć swoją żonę zza krat.

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.