home Kultura, Najnowsze, Popcornowa Dziesiątka Popcornowa Dziesiątka #6: koczowanie na lotnisku, polowanie na czarownice i kosmici jako uchodźcy

Popcornowa Dziesiątka #6: koczowanie na lotnisku, polowanie na czarownice i kosmici jako uchodźcy

Czas na szóste spotkanie z Popcornową Dziesiątką. Dziś między innymi Al Pacino, Will Smith, Van Diesel i Denzel Washington.

1. Terminal (2004 rok)

Opowieść o Viktorze Navorskim, pochodzącym z fikcyjnego państwa umiejscowionego w Europie Wschodniej. Mężczyzna leci do Nowego Jorku, a w tym czasie w jego dochodzi do upadku jego kraj z powodu zamachu stanu. Turysta zostaje uwięziony na lotnisku Kennedy’ego, ponieważ jego paszport staje się nieważnym kawałkiem papieru. Viktor nie może ani wrócić do kraju, który już nie istnieje, ani przedostać się legalnie na teren USA. Mężczyzna koczuje więc w jednej z hal tranzytowych. Z czasem odkrywa uroki życia w terminalu, który staje się dla niego złożonym światem.

2. Siedem dusz (2008 rok)

Niebanalna historia o miłości, zmuszająca do refleksji nad życiem i śmiercią. Gabriele Muccino w swoim filmie stara się opowiedzieć o przyjaźni i miłości. Ben Thomas (Will Smith) musi zmierzyć się z pewną tajemnicą, odkupując swoje winy w niełatwy dla siebie sposób. Zmienia przy tym życie innych osób oraz swoje spojrzenie na wiele istotnych spraw. Rola Willa Smitha jest tutaj ciekawa, ale warto wyróżnić też innych aktorów, na przykład Woody’ego Harrelsona, wcielającego się w postać niewidomego Turnera. Choć Siedem dusz to obraz skategoryzowany jako dramat, to łączy w sobie cechy różnych gatunków, co sprawia, że tym bardziej warto zaznajomić się z tym tytułem.

3. Infiltracja (2006 rok)

Infiltracja to remake filmu Infernal Affairs, który pojawił się na ekranach kin w 2002 roku. W tym przypadku postawiono przede wszystkim na gwiazdorską obsadę. Amerykańska policja stara się walczyć z przestępczością zorganizowaną. Oliver Queenan (Martin Sheen) przekazuje rozkaz Billy’emu Costiganowi (Leonardo DiCaprio), by ten przeniknął do struktur mafijnych, którymi dowodzi Frank Costello (Jack Nicholson). Zdolny policjant bardzo szybko zaskarbia sobie zaufanie szefa mafii, jednak nie wszystko może pójść zgodnie z planem, ponieważ zarówno stróże prawa, jaki i przestępcy odkrywają, że w ich gronie znajduje się ktoś, kto jest informatorem dla drugiej strony.

4. Łowca czarownic (2015 rok)

Propozycja dla fanów gatunku fantasy i filmów przygodowych. Między ludźmi a czarownicami dochodzi do wojny, której celem jest pogrążenie naszej planety w chaosie. Łowcom czarownic udaje się jednak uratować świat po tym, jak Kaulder (Vin Diesel) zabił Królową. Najważniejsza wiedźma przed śmiercią rzuciła na łowcę klątwę, która sprawiła, że stał się on nieśmiertelny. Po kilku minutach filmu fabuła przenosi się do współczesnych czasów, gdzie Kaulder nadal walczy z mrocznymi siłami, by ustrzec przed nimi ludzkość. W misji pomaga mu proboszcz z Nowego Jorku i dobra czarownica Chloe. Co się jednak stanie, gdy okaże się, że zabita 500 lat wcześniej Królowa może wrócić do życia?

5. Idol (2015 rok)

Dann Collins (Al. Pacino) to muzyk, który ma za sobą lata kariery i światowej sławy. Mimo podeszłego wieku nadal prowadzi rockandrollowy tryb życia, zadając się z młodymi kobietami i nie stroniąc od używek. Odkrywając list sprzed 40 lat, napisany przez Johna Lennona, jednego ze słynnych beatlesów, postanawia zatrzymać się na moment i chce zacząć od nowa. Znika z medialnego świata i w zaciszu małego hotelowego pokoju zaczyna tworzyć nowe utwory. Mężczyzna chce zmienić nie tylko to. Odkrywa, że jeszcze nie jest za późno, by spełnić marzenie o miłości i postanawia odnaleźć swojego syna, którego nigdy nawet nie widział na oczy.

6. Nocna randka (2010 rok)

Komedia, którą nakręcił Shawn Levy, autor takich obrazów jak Nowożeńcy czy Noc w muzeum. Phil (Steve Carell) i Clara (Tina Fey) Fosterowie są znudzonym małżeństwem, które podczas kolacji w restauracji zostaje wplątane w kryminalną aferę. Wieczór ten przełamuje panującą od dawna w ich życiu rutynę, ponieważ nagle okazuje się, że muszą poradzić sobie ze skorumpowanymi policjantami, szefem mafii i nie do końca normalnym taksówkarzem. Dobrze zagrane role głównych bohaterów i humor sytuacyjny sprawiają, że Nocna randka jest interesującą propozycją filmową na wieczór, gdy chcemy obejrzeć coś, co nie wymaga zbytniego skupiania się i dokładnego analizowania tego, co dzieje się na ekranie. Prosta i przyjemna rozrywka, ni mniej, ni więcej.

7. Adwokat diabła (1997 rok)

Kolejne w tym zestawieniu spotkanie z Alem Pacino. Kevin Lomax (Keanu Reeves) jest młodym i zdolnym adwokatem, który doskonale radzi sobie w życiu zawodowym i osobistym. Potrafi sobie poradzić z każdą sprawą na sali sądowej, za każdym razem przekonując ławę przysięgłych, że jego klient jest niewinny. Ma piękną żonę, Mary Ann (Charlize Theron) i utrzymuje dobre relacje z matką (Judith Ivey). Na jego życie zostaje rzucone nowe światło, kiedy poznaje Johna Miltona (Al Pacino).

8. Bez smyczy (2011 rok)

Następna nieskomplikowana komedia, która świetnie nadaje się do oglądania z kubkiem popcornu w ręce. Rick (Owen Wilson) i Fred (Jason Sudeikis) są dobrymi kumplami, od lat będącymi w związkach małżeńskich. W wyniku rutyny ich żony, Maggie (Jenna Fischer) i Grace (Christina Applegate) chcą nieco ożywić swoje związki, dając mężczyznom wolną rękę na tydzień. W tym czasie obaj panowie mogą robić wszystko to, na co tylko przyjdzie im ochota. Z początku mężczyźni są wniebowzięci, jednak ich wyobrażenia odbiegają nieco od zastającej ich rzeczywistości.

9. American Gangster (2007 rok)

Frank Lucas (Denzel Washington) przez 15 lat pracował jako szofer Bumpy’ego Johnsona, groźnego gangstera. Pracując dla przestępcy Frank obserwował jego zachowanie i nawyki, czerpiąc z nich sporo inspiracji. Wkrótce Bumpy umiera, a jego uczeń postanawia kontynuować narkotykową działalność pod swoją marką. Okazuje się, że podobne plany ma nie tylko on, ale również pewien handlarz narkotyków, który nie traktuje Franka jako równego siebie konkurenta. Lucas za wszelką cenę chce udowodnić, że to on będzie rządził na terytorium Johnsona.

10. Dystrykt 9 (2009 rok)

Obcy, którzy przybyli na ziemię, stali się uchodźcami. Ludzie osadzili ich w specjalnej dzielnicy, tytułowym dziewiątym dystrykcie, zlokalizowanym w południowej Afryce. Przybysze spędzają tam długie lata, a mieszkańcy naszej planety zastanawiają się, co z nimi zrobić. Utworzono zatem jednostkę, która ma sprawować kontrolę nad sytuacją Multi-National United. Nikt nie dba o dobro obcych, przez co w końcu dochodzi do spięć między kosmitami a ludźmi.

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

5/5 - (1 vote)

One thought on “Popcornowa Dziesiątka #6: koczowanie na lotnisku, polowanie na czarownice i kosmici jako uchodźcy

  1. Co najmniej trzy pozycje z wymienionych przez ciebie wiszą na mojej liście do obejrzenia już od dawna, teraz mam dodatkową motywację, dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.