Jesteś gotów na kolejną porcję filmów? Weź popcorn i usiądź wygodnie w fotelu, bo znów czeka cię niezwykła przygoda. Ucieczka z Tomem Cruisem, ostatnie zlecenie gangstera i historia Larry’ego Flynta to tylko niektóre z interesujących propozycji w dzisiejszym wydaniu Popcornowej Dziesiątki.
1. Druga twarz (2011 rok)
W tajemniczych okolicznościach ginie jeden z amerykańskich senatorów. Morderstwo zostało dokonane w sposób całkowicie profesjonalny i zaplanowany, a poszlaki, na jakie wpadają śledczy, wskazują na to, że odpowiedzialnym za tę zbrodnię jest legendarny sowiecki agent Cassius. Być może śledztwo nie byłoby tak skomplikowane, gdyby nie fakt, że… Cassius zginął wiele lat wcześnie. Zastrzelił go Paul Shepherdson (w tej roli Richard Gere), który znaczną część swojej kariery w CIA poświęcił na wytropienie Cassiusa. Paul wraca do służby, by znów zmierzyć się z dawnym wrogiem lub jego naśladowcą. Agent CIA wkracza do akcji w towarzystwie młodego agenta FBA – Geary’ego (Topher Grace).
2. Raport mniejszości (2002 rok)
Ekranizacja opowiadania autorstwa Philipa K. Dicka, jednego z najpopularniejszych pisarzy gatunku science-fiction. Pierwsze dyskusje na temat adaptacji można było usłyszeć już w latach 90. ubiegłego wieku, jednak dopiero Steven Spielberg zainteresował się na poważnie tym tematem. Pozostaje nam się cieszyć, że to właśnie on zajął się tą produkcją, ponieważ otrzymaliśmy kawał dobrego kina, które mimo upływu czas wciąż zachwyca fanów fantastyki naukowej.
Akcja filmu toczy się w 2054 roku, czyli w czasach, gdy każdego złoczyńcę można złapać i zatrzymać zanim ten popełni zbrodnię. Jest to możliwe dzięki trzem Jasnowidzom obdarzonym wyjątkowymi mocami parapsychicznymi. Nad wizjami czuwają pracownicy Agencji Prewencji, której dowodzi komisarz John Anderton, zajmujący się analizowaniem wszystkich obrazów i dokonywaniem aresztowań na ich podstawie. Podczas przeglądania jednej z wizji komisarz widzi siebie dokonującego morderstwa na nieznanym mu mężczyźnie. Staje się podejrzany za zbrodnię, której dokonać ma dopiero za 36 godzin. W tym momencie rozpoczyna się pełna akcji ucieczka, w czasie której Anderton próbuje dociec prawdy.
3. Wyścig z czasem (2011 rok)
Kolejny film dla miłośników antyutopijnych klimatów. Bardzo dobre kino science-fiction, wyreżyserowane przez Andrew Niccola, odpowiedzialnego między innymi za takie tytuły jak Gattaca – szok przyszłości czy Pan życia i śmierci.
W filmie przenosimy się do świata, w którym, by uniknąć przeludnienia, władze zaczęły reglamentować czas życia, zmieniając go tym samym w najcenniejszą walutę, w pełni wymienialną. W tej sytuacji bogacze mogą żyć wiecznie, a przedstawiciele biedniejszych warstw społecznych zmuszeni są do ciągłej gonitwy za czasem. Niektórzy z nich każdego dnia budzą się z kilkunastoma godzinami czasu, nigdy nie mając pewności, czy dożyją kolejnego dnia. Głównym bohaterem jest Will Salas, który każdego dnia budzi się z zegarem wskazującym 23 godzin. Pewnego dnia pewien bogacz przekazuje Willowi sto lat, zerując swój licznik i umierając. Okoliczności śmierci zamożnego darczyńcy budzą wątpliwości w gronie Strażników Czasu, którzy oskarżają Salasa o morderstwo i rozpoczynają za nim pościg.
4. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (2013 rok)
Choć mogłoby się wydawać, że sędziwy Allan Karlsson najbardziej ekscytujące w życiu wydarzenia ma już za sobą, prawdziwa przygoda jest dopiero przed nim. Personel domu spokojnej starości, w którym przebywa staruszek, szykuje przyjęcie z okazji setnych urodzin Allana. Podczas gdy wszyscy są zajęci przygotowaniami do imprezy, Allan wyskakuje przez okno i ucieka z ośrodka, rozpoczynając tym samym serię zabawnych zdarzeń. Choć w swoim życiu Allan Karlsson zdążył poznać generała Franco, Stalina, prezydentów USA, Gorbaczowa czy brata-bliźniaka Einsteina, to czeka go jeszcze wiele zaskakujących sytuacji wzbogacających jego biografię.
5. Pokój Marvina (1996 rok)
Teraz coś dla miłośników talentu Leonardo DiCaprio, szczególnie dla tych, którzy darzą go sympatią za występy w tych nieco starszych produkcjach. W Pokoju Marvina Leo wciela się w postać Hanka i występuje obok wybitnych postaci ze świata kina, takich jak Robert De Niro, Meryl Streep czy Diane Keaton.
Bessie (Diane Keaton) i Lee (Meryl Streep) są skłóconymi ze sobą siostrami. Bessie opiekuje się chorym ojcem (Hume Cronyn) i co najmniej ekscentryczną ciotką (Gwen Verdon). Gdy okazuje się, że Bessie jest chora na białaczkę, oczekuje pomocy od dawno niewidzianej siostry.
Pokój Marvina to świetny film psychologiczny, który potrafi wycisnąć z odbiorcy maksimum emocji.
6. Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym (1995 rok)
Święty Jimmy (Andy Garcia) jest byłym gangsterem, który zdecydował się zerwać z nielegalnym światkiem, rozpoczynając prowadzenie w pełni uczciwego interesu. Zajmuje się nagrywaniem śmiertelnie chorych osób, którzy pragną przekazać coś po śmierci swoim bliskim. Spokój Jimmy’ego przerywa szef mafii (Christopher Walken), który zmusza swojego starego podwładnego do wykonania jeszcze jednego zlecenia. Jimmy, nie mając wyboru, bierze do współpracy czterech kumpli. Ma nadzieję, że wszystko pójdzie szybko i bezproblemowo. Nadzieja okazuje się złudna, bowiem ostatnia brudna robota przyniesie wiele zmian w życiu Jimmy’ego.
W filmie Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym na ekranie, oprócz wymienionych Andy’ego Garcii i Christphera Walkena, można zobaczyć Steve’a Buscemi (Zakazane imperium, Wściekłe psy), Christophera Lloyda (Powrót do przyszłości, Lot nad kukułczym gniazdem) oraz Williama Forsythe I (Twierdza, Dawno temu w Ameryce)..
7. Źródło (2006 rok)
Film składa się z trzech historii. Akcja pierwszej historii rozgrywa się w XVI wieku, gdy hiszpański konkwistador Tomas Creo (Hugh Jackman) rozpoczyna poszukiwania legendarnego Drzewa Życia. Robi to na polecenie królowej, którą darzy głębokim uczuciem. W drugiej historii widz przenosi się do czasów współczesnych. Tommy Creo (Hugh Jackman) zostaje nam przedstawiony jako dość osobliwy naukowiec, który za wszelką cenę chce znaleźć lekarstwo dla chorującej na raka żony. Trzecia część dzieje się w XXVI wieku. Astronauta Tom Creo chce zrozumieć tajemnicę życia i odpowiedzieć na pytania zadane przez jego poprzednie wcielenia. Tom chce dowieść, jak mogłoby wyglądać życie wieczne i miłość do tej samej kobiety.
Reżyserem tego dzieła jest Darren Aronofsky, autor takich filmów jak: Pi (1998), Requiem dla snu (2000) czy Czarny łabędź (2010).
8. Bone Tomahawk (2015 rok)
Ten tytuł powinien przypaść do gustu wszystkim sympatykom klimatu Dzikiego Zachodu. Bright Hope to ciche i spokojne miasteczko. Pewnego dnia spokój zostaje jednak zakłócony przez dziwnego jegomościa, który nagle zjawia się w miasteczku. Postawa przybysza przykuwa uwagę Szeryfa, który popada z nim w konflikt. Stróż prawa postrzela nieznajomego w nogę, a ranny mężczyzna trafia do aresztu, gdzie ma również otrzymać pomoc medyczną. Mogłoby się wydawać, że w wyniku takiego obrotu wydarzeń, Bright Hope odzyska upragniony spokój. Jednakże rano okazuje się, że więzienie jest puste i nie ma w nim ani więźnia, ani lekarki, która miała przy nim pełnić dyżur. Wszystko wskazuje na to, że ta dwójka została porwana przez kanibalistyczne plemię Indian. Na pełną przygód wyprawę ratowniczą wyruszają: szeryf Hunt (Kurt Russel), jego zastępca oraz zajmujący się zabijaniem Indian Brooder (Matthew Fox).
9. Skandalista Larry Flynt (1996 rok)
Jeśli lubisz filmy oparte na faktach, produkcja Miloša Forman powinna ci się spodobać. To biograficzny film na temat tytułowego Larry’ego Flynta, który zawsze zajmował się dość nietuzinkową działalnością. W młodości trudnił się handlem wódką, później został właścicielem klubu ze striptizem. Jednak najgłośniej zrobiło się o nim, kiedy zaczął wydawać czasopismo pornograficzne dla mężczyzn – Hustler, które było bardziej wulgarne od popularnego Playboya. Larry Flynt często przez to musiał pojawiać się na salach sądowych. Fakt, że był uwikłany w liczne procesy sądowe spowodował, że wydawca Hustlera rozpoczął walkę o wolność prasy.
10. Teoria wszystkiego (2014 rok)
Na koniec dzisiejszego wydania Popcornowej Dziesiątki jeszcze jedna opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Teoria wszystkiego opowiada o jednym z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej nauki – Stephenie Hawkingu (w tej roli Eddie Redmayne). Hawking to genialny matematyk, który zasłynął jako twórca teorii czarnych dziur. Autor wielu książek i publikacji mimo wspaniałego umysłu zaczął cierpieć na wyniszczającą jego organizm chorobę – stwardnienie zanikowe boczne. W filmie stajemy się świadkami walki geniusza ze słabością oraz poznajemy historię naukowca. Reżyser położył również spory nacisk na relacje Hawkinga z Jane Wilde, z którą Stephen ożenił się w 1965 roku.