home Lifestyle Bony prezentowe. Kupować czy nie?

Bony prezentowe. Kupować czy nie?

Bony prezentowe znajdziemy dziś w każdym możliwym sklepie, zarówno w sieciówkach z ubraniami, jak i w drogeriach, perfumeriach, a nawet sklepach wnętrzarskich. Jest to wygodna forma podarunku, jednak wciąż budzi ona wiele kontrowersji. Kiedy więc możemy kupić bon podarunkowy, a kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Kupować czy nie?

Tak, jeśli osoba, która go otrzyma, uwielbia dany sklep

Podstawowym problemem z bonami prezentowymi jest to, że kupujemy je do konkretnego sklepu. Istnieje więc duże ryzyko strzelenia gafy, jeśli na przykład osoba obdarowywana niczego w danym sklepie dla siebie nie znajdzie. Jeśli decydujesz się na zakup bonu, to tylko wtedy, gdy wiesz, że osoba, która go otrzyma, lubi robić zakupy w danym miejscu lub wspominała coś o tym, że chciałaby nabyć daną rzecz w tego właśnie sklepu. Bony prezentowe mogą się wydawać świetnym rozwiązaniem ze względu na to, że dajemy komuś możliwość samodzielnego wyboru. Pamiętajmy jednak, że taka karta niesie też ze sobą pewne ograniczenia, dlatego lepiej upewnić się, że estetyka sklepu pasuje do gustu obdarowywanego.

Nie, jeśli nie chcesz powiedzieć „nie miałem pomysłu na prezent”

Kupno bonu prezentowego jest najłatwiejszym pomysłem na prezent. Każdy o tym wie i każdy, kto go otrzyma może pomyśleć, że kupiłeś go, bo go nie znasz, nie umiesz dopasować niczego konkretnego do jego gustu, zainteresowań czy potrzeb. Co innego, jeśli obdarowujesz bonem daleką krewną lub znajomego, znajomego, do którego trafiłeś przez przypadek na imprezę urodzinową, co innego jednak, jeśli osobą, która otrzyma bon będzie ktoś ci najbliższy – mama, dziewczyna, żona… W tych przypadkach bon zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem.

Tak, jeśli chcesz zrobić szybki prezent

Nie ulega wątpliwości, że kupno bonu to świetny pomysł na najszybszy prezent świata. Jeśli więc zostałeś zaproszony w ostatniej chwili albo po prostu chcesz zaoszczędzić na czasie, to bon prezentowy ci to umożliwi, a zarazem pozwoli uniknąć niezręcznej sytuacji, w której wchodzisz na czyjąś uroczystość bez prezentu.

Nie, jeśli nie chcesz, by obdarowywany wiedział, ile wydałeś na prezent

Bony podarunkowe budzą tyle kontrowersji również ze względu na to, że zawsze są na określoną kwotę. Zawsze gdy je wręczamy, zachowujemy się trochę tak, jakbyśmy nie odcięli metki od prezentu. W wielu sytuacjach ta kwestia może być bardzo problematyczna! Taka pełna jawność sumy, jaką wydałeś na prezent nie należy do najbardziej eleganckich rozwiązań, dlatego lepiej unikać jej w przypadku bliskich oraz bardziej oficjalnych okazji.

Bony prezentowe to niewątpliwie świetne rozwiązanie dla zabieganych, zapracowanych osób, które nie mają czasu na szukanie prezentów. Jednak w bardzo wielu sytuacjach ich kupno może okazać się gafą. Nawet jeśli kierowały nami najczystsze intencje sprawienia komuś radości, i tak możemy być odebrani, jako ktoś, kto nie zna obdarowywanej osoby, nie interesuje się nią, nie ma czasu na kupowanie jej prezentu i poszedł na łatwiznę. Z drugiej strony taki bon jest o wiele lepszy od nietrafionego podarunku. Dlatego wszystko zależy od sytuacji – kogo obdarowujemy, z jakiej okazji i jaki jest stosunek tej osoby do tego typu prezentów. Upewnij się, zanim popełnisz prezentową gafę!

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.