home Kultura, Najnowsze Ciekawostki na temat filmów animowanych Walta Disneya

Ciekawostki na temat filmów animowanych Walta Disneya

Walt Disney to postać, która odcisnęła mocny ślad w światowej popkulturze. Twórca kultowej Myszki Miki był 59 razy nominowany do Oscarów, z czego aż 22 razy został zdobywcą statuetki. Ponadto siedem razy sięgnął po Nagrodę Emmy, a produkcje The Walt Disney Company po dziś dzień cieszą się popularnością wśród ludzi z różnych zakątków świata. Dla fanów słynnego producenta filmowego, reżysera, scenarzysty i animatora przygotowaliśmy garść ciekawostek na temat filmów animowanych z jego wytwórni.

Ciekawostka nr 1 – pierwotne imię Myszki Miki

Początkowo Walt Disney chciał, by postać sympatyczna gryzonia nosiła imię Mortimer. Jednak twórca tej kultowej postaci uznał, że imię to brzmi zbyt złowieszczo, dlatego nadał je antagoniście Myszki Miki, który konkurował z nim o względy Mini.

Ciekawostka nr 2 – rodzinne więzy

Wśród wielu teorii spiskowych odnośnie filmów animowanych Walta Disneya można znaleźć taką, która mówi, że Jane z „Tarzana” była wnuczką Belli z „Pięknej i Bestii”. Świadczyć o tym miałoby wyjątkowe podobieństwo obu bohaterek oraz zestaw, z którego Jane piła herbatę. Według twórców tej teorii zestaw naczyń odziedziczyła właśnie po Belli.

Ciekawostka nr 3 – mama Bambiego w innych produkcjach

Fani filmów animowanych Walta Disneya doskonale wiedzą, że postaci często przeplatają się w różnych produkcjach. Mamę Bambiego możemy znaleźć między innymi w scenach z „Pięknej i Bestii” oraz z „Księgi Dżungli”.

Ciekawostka nr 4 – Alladyn z Hollywood

Kolejna teoria spiskowa na temat filmów animowanych Walta Disneya głosi, że twarz Alladyna była inspirowana rysami twarzy słynnego aktora – Toma Cruisa („Mission Impossible”, „Wywiad z wampirem”, „Ostatni samuraj”).

Ciekawostka nr 5 – zatrute buziaki

Z pewnością każdy, kto oglądał „Księżniczkę i Żabę” pamięta scenę pocałunku tytułowych bohaterów. Po premierze filmu w Stanach Zjednoczonych odnotowano aż 50 przypadków zatruć salmonellą wśród dzieci, które zdecydowały się obdarzyć buziakiem żabę.

Ciekawostka nr 6 – walka o reputację hien

Miłośnicy „Króla Lwa” wiedzą, że przedstawione w tej produkcji hieny nie były zbyt sympatyczne. Po premierze filmu pewien biolog zdecydował się podać Disneya do sądu za przedstawienie szkodliwego obrazu tego gatunku zwierząt.

Ciekawostka nr 7 – Herkules i Skaza

W starożytnym Rzymie i Grecji korzystanie ze zwierzęcych futer był czymś na porządku dziennym. Tytułowy bohater filmu „Animowanego” w pewnych scenach ma na sobie futro z lwa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie było to futro Skazy, antagonisty z „Króla Lwa”. Świadczy o tym charakterystyczna czarna grzywa i blizna przy lewym oku.

Ciekawostka nr 8 – sieroty Disneya

Wielu bohaterów produkcji Disneya jest sierotami. Wśród tego typu bohaterów możemy wymienić na przykład Simbę, Bambiego, Małą Syrenkę, Kopciuszka czy Tarzana. Niektórzy mówią, że inspiracją dla takich postaci była tragiczna śmierć matki Walta, która zginęła wskutek zatrucia tlenkiem węgla w domu sprezentowanym właśnie przez syna.

Ciekawostka nr 9 – głos z horroru

Pewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale aktorka, która podkładała głos przesympatycznej Lilo z „Lilo i Stitch”, wcieliła się w postać przerażającej Samary Morgan w filmie „Krąg”.

Ciekawostka nr 10 – Oscar od małej wielkiej gwiazdy

W 1939 roku Walt Disney otrzymał Oscara za „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”. Disney przyjął statuetkę i jej siedem miniaturowych wersji z rąk dziesięcioletniej wówczas Shirley Temple, jednej z największych dziecięcych gwiazd w dziejach kina.

Ciekawostka nr 11 – sępy na wzór muzycznej legendy

Sępy z „Księgi dżungli” wzorowane były na członkach brytyjskiego zespołu „The Beatles”.

Ciekawostka nr 12 – nazistowski koszmar Kaczora Donalda

W 1943 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodziła Walta Disneya Oscarem za film pod tytułem „Twarz Führera”, w którym Kaczor Donald pracował w niemieckiej fabryce, a w koszmarnym śnie nawiedzał go Adolf Hitler.

Ciekawostka nr 13 – Walt Disney jako Piotruś Pan

W 1953 roku studio Disneya wyreżyserowało film animowany „Piotruś Pan”, oparty na powieści szkockiego autora J.M. Barriego. Co ciekawe, Walt kiedyś wcielił się w tytułową postać podczas jednego ze szkolnych przedstawień.

fot. https://wallpapercave.com/disney-hd-wallpaper

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.