home Kultura, Najnowsze Ciekawostki na temat Harry’ego Pottera

Ciekawostki na temat Harry’ego Pottera

W tym roku minęło 20 lat od debiutu pierwszej powieści z cyklu o Harrym Potterze. Jakiś czas temu na łamach bloga publikowaliśmy tekst o ciekawostkach na temat J.K. Rowling, brytyjskiej pisarki i autorki kultowej serii. Teraz przyszła kolej na zaprezentowane ciekawostek na temat nastoletniego czarodzieja i jego przygód, które zaznaczyły trwały ślad w światowej popkulturze.

Ciekawostka nr 1 – mroczne pokrewieństwo

Wszystko wskazuje na to, że Harry był spokrewniony z Voldemortem, w dalekim stopniu, ale jednak! Obu czarodziejów łączyły więzy krwi z rodziną Peverellów.

Ciekawostka nr 2 – nazwisko z sąsiedztwa

J.K. Rowling zaczerpnęła nazwisko „Potter” od rodziny, która mieszkała w jej sąsiedztwie, kiedy słynna powieściopisarka była dzieckiem.

Ciekawostka nr 3 – źle wymawiane imię Czarnego Pana

Jest to jedno z największych zaskoczeń dla fanów serii o Harrym Potterze. Pewnego razu J.K. Rowling poinformowała na swoim profilu na Twitterze, że poprawna wymowa imienia „Voldemort” to ta z niemym „t” na końcu.

Ciekawostka nr 4 – prawdziwy alchemik

Nicolas Flamel to w książce pani Rowling twórca kamienia filozoficznego, odgrywającego spore znaczenie w pierwszym tomie przygód Harry’ego. Postać ta istniała naprawdę – Flamel urodził się około 1330 roku i był jednym z pierwszych alchemików w Europie.

Ciekawostka nr 5 – magiczne książki telefoniczne

Dumbledore w swoim gabinecie miał półki wypełnione licznymi zbiorami ksiąg. W filmie wykorzystano stare książki telefoniczne, które w specyficznych okładkach miały imitować magiczne dzieła.

Ciekawostka nr 6 – historia w różnych wersjach

Choć mogłoby się wydawać, że uniwersum stworzone przez J.K. Rowling było perfekcyjne zaplanowane, sama autorka nie zawsze miała od razu sprecyzowany przebieg fabuły. Podobno brytyjska pisarka stworzyła aż 17 różnych wersji pierwszego rozdziału powieści „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

Ciekawostka nr 7 – urodziny w tym samym dniu

Harry Potter urodził się 31 lipca, co oznacza, że J.K. Rowling chciała świętować swoje urodziny razem z nim.

Ciekawostka nr 8 – nazwisko od nazwy miasta

Mamy kolejny dowód na to, że J.K. Rowling nie nadawała nazwisk swoim bohaterom zupełnie przypadkowo, lecz lubiła się inspirować różnymi wydarzeniami ze swojego życia. Dursleyowie to rodzina i opiekunowie Harry’ego. Nazwisko Dursley zostało zaczerpnięte od nazwy angielskiego miasta, zlokalizowanego w hrabstwie Gloucestershire. Rowling przyjeżdżała do tej miejscowości w dzieciństwie, jednak nie darzyła jej sympatią. Dlatego nazwa ta posłużyła dla nazwiska dość negatywnych bohaterów.

Ciekawostka nr 9 – nazwisko z Narnii

Jeszcze jedna ciekawostek odnośnie inspiracji do nazwisk bohaterów serii o Harry’m Potterze. Wśród swoich ulubionych powieści J.K. Rowling wymienia książkę C.S. Lewisa – „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. W książce tej występuje Digory Kirke, od którego brytyjska pisarka zaczerpnęła nazwisko dla jednego ze swoich czarodziejów. Chodzi oczywiście o Cedrika Diggory’ego, który w czwartym tomie serii konkurował z Harrym w Turnieju Trójmagicznym.

Ciekawostka nr 10 – śmiertelne zakłady

Przed premierą czwartego tomu serii – „Harry Potter i czara ognia” – J.K. Rowling zdradziła, że w powieści zginie jeden z kluczowych bohaterów. Informacja okazała się na tyle wstrząsająca dla czytelników, że bukmacherzy przyjmowali zakłady, kto zostanie uśmiercony przez autorkę.

Ciekawostka nr 11 – osobisty Patronus

Patronusem Hermiony była wydra, czyli ulubione zwierzę J.K. Rowling.

Ciekawostka nr 12 – uosobienie depresji

Dementorzy to jedne z najniebezpieczniejszych stworów w magicznym świecie stworzonym przez J.K. Rowling. Strażnicy Azkabanu wysysali duszę żywych istot, pozostawiając tylko pustą skorupę. W ten sposób brytyjska pisarka przedstawiła depresję, z którą sama się zmagała.

Ciekawostka nr 13 – rekord za rekordem

Ostatni tom serii – „Harry Potter i Insygnia Śmierci” – debiutował na półkach księgarni 21 lipca 2007 roku i już w ciągu pierwszej doby sprzedał się w liczbie 11 milionów czytelników. J.K. Rowling pobiła w ten sposób rekord najszybciej sprzedającej się książki wszechczasów. Warto jednak podkreślić, że poprzedni rekord również należał do niej.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.