home Lifestyle Crossfit – na czym polega? Dla kogo?

Crossfit – na czym polega? Dla kogo?

Crossfit to plan treningowy, który pozwala nie tylko szybko zrzucić zbędne kilogramy, ale przede wszystkim wzmocnić kondycję. Ze względu na dobieranie obciążenia indywidualnie do każdego ćwiczącego, ten rodzaj treningu może być stosowany zarówno przez wytrenowanych sportowców, jak i osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na siłowni.

Jak to się robi?

Crossfit – na czym polega? Dla kogo? Kobieta trenująca z linami

Crossfit charakteryzuje się różnorodnością ćwiczeń, dlatego jest doskonałą alternatywą dla standardowych treningów na siłowni, które niektórym osobom mogą wydawać się monotonne. Niniejszy plan treningowy ma zwiększyć ogólną wydajność organizmu, poprzez poprawę między innymi wydolności krążeniowo-oddechowej, wytrzymałości, siły, gibkości czy koordynacji. Crossfit łączy w sobie trening cardio z treningiem wykorzystującym wolne ciężary, stąd w zakresie ćwiczeń mogą znaleźć się pompki, bieganie, pływanie, brzuszki, skakanie na skakance czy przysiady ze sztangą. Crossfit angażuje całe ciało, szczególny nacisk kładąc na pośladkach, udach oraz mięśniach brzucha.

Każdy, kto chce rzpocząć przygodę z crossfitem, musi pamiętać, że regularność i intensywność ćwiczeń mają ogromne znaczenie. Oznacza to, że cykl treningowy musi wynosić minimum trzy dni, podczas których wykonuje się ćwiczenia trwające nie krócej niż 20 minut. Crossfit to trening obwodowy, czyli ćwiczenia należy wykonywać jedno po drugim, z bardzo krótkimi przerwami między nimi. Do tego trzeba doliczyć czas na rozgrzewkę przed treningiem (ok. 15 minut) oraz czas na rozciągnięcie mięśni po zakończonym treningu (ok. 10 minut). Po trzech dniach osoba trenująca musi zrobić dzień przerwy na regenerację organizmu, a później kontynuować trening. Oczywiście, cykl nie musi trwać trzech dni. Bardziej wytrenowane osoby mogą sobie pozwolić na pięć dni treningu w tygodniu, co równoznaczne jest z dwoma dniami odpoczynku, ponieważ regeneracja po wyczerpujących ćwiczeniach jest bardzo ważna dla organizmu.

Dla kogo przeznaczony jest crossfit?

Biorąc pod uwagę wielokierunkowość crossfitu, można śmiało stwierdzić, że jest to trening przeznaczony dla osób o różnych celach treningowych i na różnym poziomie zaawansowania.

Crossfit – na czym polega? Dla kogo? Kobieta w czarnym topie

Crossfit to dobry pomysł dla ludzi, chcących szybko schudnąć. Dzięki treningowi cardio, opierającemu się na ćwiczeniach, w których tętno jest na poziomie 60-70 procent tętna maksymalnego, dostarcza się do organizmu sporą ilość tlenu, w wyniku czego zapasy tłuszczu przekształcane są w energię. Ponadto trening cardio świetnie reguluje gospodarkę hormonalną, co oznacza, że crossfit spisze się dobrze nie tylko w czasie odchudzania, ale również podczas kontrolowania wagi po schudnięciu odpowiedniej liczby kilogramów.

Crossfit pozwala kłaść nacisk na poszczególne partii mięśni, dzięki czemu ma się lepszy wpływ na modelowanie sylwetki. Jeśli ktoś ma problem na przykład z mięśniami brzucha, to podczas treningu crossfitowego zwiększa intensywność ćwiczeń rozwijających te mięśnie, osiągając tym samym lepsze efekty.

Jak pryz każdym treningu, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy wyposażyć się w odpowiednie buty. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście polecamy sklep internetowy galeriamarek.pl.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.