home Lifestyle Czym jest ignorancja?

Czym jest ignorancja?

Przeglądając różne fora internetowe, portale czy Facebooka, często można natknąć się na obrazki, cytaty lub wypowiedzi, w których mianem ignoranta określa się osoby, które kogoś zignorowały lub nie chciały mieć z kimś kontaktu. Wielu ludzi używa słów ignorancja oraz ignorant w sposób niepoprawny.

Ignorancja – co to jest?

W Sieci znajduje się sporo serwisów, gdzie każdy może poczuć się jak mistrz aforystyki, wrzucając na serwery strony swoje złote myśli. W jednym z nich znalazłem kilka filozoficznych rozważań na temat ignorancji.

Kiko

I po co ta ig­no­ran­cja? Wys­tar­czy po­wie­dzieć. Ty byś zys­kał święty spokój, a ja przes­tałabym żyć nadzieją. Czy tak nie byłoby łatwiej? 

Nevidoma

Żeby zniszczyć człowieka nie trze­ba wiele, wys­tar­czy go ig­no­rować. Na­wet niena­wiść nie bo­li tak bar­dzo jak ignorancja…

Jadzia_poem

Ig­no­ran­cja bo­li bar­dziej niż łza tęsknoty. 

Fresco

Naj­lep­sza i naj­bar­dziej uni­wer­salna ka­ra ? Mil­cze­nie i IG­NO­RAN­CJA ! 

Powyższe cytaty może wyglądałyby ładnie na Facebooku, napisane Helveticą na smutnych zdjęciach, ale są pozbawione sensu z powodu mylnego przekonania, że ignorancja oznacza ignorowanie kogoś.

Luis De La Higuera w Piekielnych relikwiach napisał, że ignorancja rodzi głupotę i nieufność. Trudno się z nim nie zgodzić, jednak wcale nie chodziło mu o sytuację, gdy chłopak nie odbiera telefonu od dziewczyny, nie odczytuje jej wiadomości na Messengerze albo nie reaguje na jej zalotne spojrzenia à la Marylin Monroe.

Słownik języka polskiego Państwowego Wydawnictwa Naukowego przedstawia następującą definicję ignrancji:

Nieznajomość czegoś lub brak wiedzy z jakiejś dziedziny.

Z kolei ignorant według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego to:

Człowiek wykazujący ignorancję, nie mający podstawowych wiadomość; nieuk.

Jak najlepiej nazwać niektóre zachowania?

Sytuacja nr 1

– Pamiętasz rok, w którym odbył się chrzest Polski?

– To Polska jest ochrzczona?

– Tak. Początki państwo polskiego, Mieszko I i takie tam, kojarzysz?

– Nie i w sumie mam to gdzieś.

To ignorancja, czyli brak wiedzy i obojętność wobec niej.

Sytuacja nr 2

– Hołd pruski był w 1410 roku. Mieszko I poślubił wtedy Bolesława Chrobrego, a potem razem rozpętali I wojnę światową, w której pokonali Turków.

– Naprawdę?

– Oczywiście.

To dyletantyzm, czyli zajmowanie się jakąś dziedziną, gł. nauki lub sztuki, w sposób powierzchowny, amatorski, bez głębszego jej poznania (Źródło: słownik wyrazów obcych Wydawnictwa Europa pod red. naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj).

A dyletant to człowiek zajmujący się jakąś dziedziną albo wypowiadający się o niej bez fachowej wiedzy lub odpowiedniego przygotowania (Źródło: słownik języka polskiego Państwowego Wydawnictwa Naukowego).

Sytuacja nr 3

– Wiesz, co wynalazł Thomas Edison?

– Nie, ale możesz mnie oświecić.

Taki człowiek to laik, czyli człowiek niekompetentny w jakiejś dziedzinie (Źródło: słownik języka polskiego Państwowego Wydawnictwa Naukowego).

Sytuacja nr 4

– Czemu masz taką posępną minę?

– Michał nie odpisuje na moje wiadomości na Facebooku od tygodnia, mimo że je odczytuje.

– Nie martw się, niedługo na pewno się odezwie.

Michał to mężczyzna, który kogoś zignorował. Jednak na tej podstawie nie można nazwać go ignorantem, a jego zachowania ignorancją.

5/5 - (2 votes)

3 thoughts on “Czym jest ignorancja?

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.