home Najnowsze, Piłka nożna FC Liverpool – historia The Reds

FC Liverpool – historia The Reds

Liverpool to angielski miasto, z którym kojarzony jest nie tylko zespół The Beatles. W mieście tym działa również jeden z najpopularniejszych w Europie klubów piłkarskich – Liverpool Football Club, który ma na koncie liczne sukcesy krajowe i międzynarodowe. The Reds zdobyli między innymi osiemnaście razy tytuł mistrza kraju, siedem razy triumfowali w Pucharze Anglii oraz osiem razy sięgali po Puchar Ligi Angielskiej.

Geneza powstania klubu, pierwsze sukcesy i problemy

Na Anfield, aktualnym stadionie Czerwonych, początkowo swoje mecze rozgrywał inny klub z Liverpoolu – Everton, istniejący od 1878 roku. Włodarze klubu wynajmowali obiekt sportowy od ich właścicieli od 1884 roku, uiszczając odpowiedni czynsz. W 1891 roku część praw do stadionu wykupił John Houlding, który zarządzał podwyższenia czynszu od Evertonu. Klub jednak odmówił i przeniósł swoje rozgrywki na Goodison Park. Na nowy stadion nie przenieśli się jednak wszyscy piłkarze. W Evertonie nastąpił rozłam, wobec którego trzech zawodników postanowiło nie opuszczać Anfield. John Houlding postanowił więc założyć własną drużynę. W ten sposób 15 marca 1892 roku powstał klub, który dzisiaj wszyscy znają jako Liverpool Football Club. Początkowo klub działał jako Everton F.C. and Athletic Grounds, co w skrócie było przedstawiane jako Everton Athletic. Oficjalnego zarejestrowania takiej nazwy odmówiło Football Association. Wtedy pojawiła się wspomniana już nazwa FC Liverpool.

Pierwszym dyrektorem i jednym z trenerów został John McKenne, któremu udało się sprowadzić na stadion Anfield kilkunastu piłkarzy ze Szkocji. W sezonie 1893/1894 The Reds wystartowali w rozgrywkach Second Division. Klubowi udało się uplasować w tym sezonie na pierwszej pozycji w tabeli, co zaowocowało awansem do First Division. W 1896 roku na menadżera Czerwonych wybrano jednego z najlepszych trenerów w dziejach drużyny – Toma Watsona, który współpracował z Liverpoolem aż do 1915 roku. Pod okiem Watsona Liverpool zdobył dwa pierwsze tytuły mistrzowskie (1901 i 1906 rok). To również dzięki niemu Liverpool zaliczył swoje pierwsze finałowe spotkanie Pucharu Anglii, w którym niestety jednak odniósł porażkę 0:1 w meczu przeciwko Burnley.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej stanowisko menadżera klubu objął David Ashwort. Kapitanem drużyny zaś został grający na pozycji obrońcy Ephraim Longworth. W tym okresie The Reds zapisali na swoje konto dwa tytuły mistrzowskie (sezon 1921/1922 i sezon 1922/1923). Jednak w tym momencie drużynie przestało dopisywać szczęście, bowiem na kolejny tytuł mistrzowski Liverpool musiał poczekać aż ćwierć wieku. Kolejne mistrzostwo klubowi z Anfield udało się zdobyć dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej – w 1947 roku. Trzy lata później Czerwoni po raz kolejny dotarli do finału Pucharu Anglii, jednak zaliczyli przegraną w meczu przeciwko Arsenalowi. Słabe wyniki w kolejnych latach sprawiły, że 17 kwietnia 1954 roku Liverpool spadł do niższej klasy.

Herb klubu

Herb w takiej postaci, w jakiej znamy go obecnie, został zaprezentowany w 1999 roku i wiąże się z nim niezwykle ciekawa historia oraz symbolika. Składa się on z kilku elementów, a każdy z nich znaczy coś innego, jednak spoiwem dla wszystkich elementów jest miasto Liverpool.

Centralnym punktem logo jest Liverbird, czyli mityczna postać wywodząca się z XIII wieku, stanowiaca fuzję kormorana i orla. Mityczna istota uznawana jest za patrona portu znajdującego się w Liverpoolu. Jedna z legend opowiada o tym, że kiedy stwór opuści miasto, przestanie ono istnieć. Obecność Liverbirda w logo klubu piłkarskiego podkreśla jego korzenie oraz pochodzenie. Stanowi też pewnego rodzaju wizytówkę angielskiego miasta.

Drugim istotnym elementem herbu Liverpoolu jest fragment Shankly Gate. W ramach ciekawostki warto dodać, że jest to jedna z bram stadionu Anfield. Powstała ona 26 sierpnia 1982 roku.

Innym równie ważnym elementem logo The Reds jest wstęga z dwoma płomieniami oraz datą założenia klubu.

Sukcesy krajowe

  • Mistrzostwo kraju – 18 razy
  • Wicemistrzostwo kraju – 13 razy
  • Trzecie miejsce w mistrzostwach kraju – 7 razy
  • Puchar Anglii – 7 razy
  • Finalista Pucharu Anglii – 7 razy
  • Superpuchar – 15 razy
  • Finalista Superpucharu – 6 razy
  • Puchar Ligi – 8 razy
  • Finalista Pucharu Ligi – 4 razy

Sukcesy międzynarodowe

  • Finalista Klubowych Mistrzostw Świata – raz
  • Finalista Pucharu Interkontynentalnego – 2 razy
  • Liga Mistrzów – 5 razy
  • Finalista Ligi Mistrzów – 2 razy
  • Liga Europy (Puchar UEFA) – 5 razy
  • Finalista Ligi Europy (Puchar UEFA) – raz
  • Finalista Pucharu Zdobywców Pucharów – raz
  • Superpuchar UEFA – 3 razy
  • Finalista Superpucharu UEFA – dwa razy
  • Półfinalista Pucharu Miast Targowych – raz

Źródło zdjęć: https://wall.alphacoders.com/big.php?i=262204&lang=Polish

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.