home Najnowsze, Piłka nożna Gala Złotej Piłki – informacje i ciekawostki na temat najbardziej prestiżowej nagrody dla piłkarzy

Gala Złotej Piłki – informacje i ciekawostki na temat najbardziej prestiżowej nagrody dla piłkarzy

O mały włos w 2021 wyróżniony tą nagrodą został reprezentant biało-czerwonych, jednak jak dotąd nikomu nie udało się pobić rekordu argentyńskiej legendy, którą umiarkowaną sympatią darzą najbardziej zagorzali fani Cristiano Ronaldo. O jakim trofeum mowa? Oczywiście o Ballon d’Or, a więc Złotej Piłce przyznawanej podczas uroczystej gali, która co roku wzbudza ogromne emocje oraz zainteresowanie wśród kibiców piłki nożnej.

Skąd w ogóle wzięła się ta tradycja i co o jednej z najsłynniejszych i zarazem najważniejszych nagród piłkarskich wiedzą tylko nieliczni? Do lektury dzisiejszego wpisu zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać historię najbardziej prestiżowej nagrody dla piłkarzy.

Od dziennikarzy dla piłkarzy: historia Gali Złotej Piłki

Historia legendarnej nagrody dla piłkarzy, o której marzy niejeden profesjonalista, jak i młody amator, który pragnie zostać w przyszłości gwiazdą piłki nożnej rozpoczyna się kilkadziesiąt lat temu, a dokładniej w 1956 roku, gdy niejaki Gabriel Hanot (szef France Football) wpadł na pomysł, aby zacząć przyznawać to szczególne wyróżnienie piłkarzom grającym w europejskich klubach. O pomoc w wyłonieniu zwycięzcy Hanot poprosił dziennikarzy z redakcji swojej gazety, którzy mieli głosować na najlepszego europejskiego zawodnika. Mało kto zapewne się wówczas spodziewał, że Złota Piłka stanie się niegdyś najbardziej prestiżową nagrodą, a na liście jej laureatów znajdą się wyłącznie najlepsi z najlepszych. Tak się jednak właśnie stało, a pierwszym zdobywcą Złotej Piłki był Stanley Matthews grający wówczas w barwach Blackpool.

Zapewne zastanawiasz się czemu pierwszym laureatem nie był wyróżniający się już wówczas swoim niewątpliwym talentem, piłkarz-legenda Diego Maradona czy w niczym nieustępujący mu Pele. Cóż, powód był dość prosty – zawodnicy nie pochodzący z Europy nie byli wówczas w ogóle brani pod uwagę. Do zmiany zasad doszło dopiero w 1995 troku – wtedy właśnie przepisy przyznawania Złotej Piłki dopuściły do plebiscytu również piłkarzy spoza Starego Kontynentu, którzy grali w europejskich klubach. Nikt nie miał zamiaru marnować takiej decyzji – toteż jeszcze w tym samym roku (w pełni zasłużenie) przyznano honorową Złotą Piłkę Maradonie, a w 2013 roku otrzymał ją także Pele.

Nie był to jednak jeszcze koniec zmian! Stwierdzono bowiem, że szansę na nagrody piłkarskie powinni mieć wszyscy gracze z całego świata i faktycznie tak się też stało w 2007 roku, gdy dodatkowo zwiększona została także liczba dziennikarzy biorących udział w plebiscycie do 96. Niebagatelny wpływ na prestiż Złotej Piłki miało za to wydarzenie z 2010 i 2011 roku – to wtedy plebiscyt „Złota Piłka” France Football połączył siły z plebiscytem Piłkarz Roku FIFA, a 10 stycznia 2011 po raz pierwszy przyznana została nagroda Złota Piłka FIFA. Współpraca nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ po 6 latach zrezygnowano z tejże formuły i oba plebiscyty zostały rozdzielone, a ich zasady nieco odświeżone.

Zidane złota piłka

Walka gigantów o prestiż: najsłynniejsi zwycięzcy Złotej Piłki

Jeżeli mielibyśmy podzielić świat na dwie grupy i je rozróżnić, to najprościej było by rozdzielić go na „fanów Leo Messiego” oraz „fanów Cristiano Ronaldo”. Choć obu piłkarzom nie można odmówić wybitnego talentu, celności oraz naprawdę pięknego stylu gry prezentowanego na boisku, to niemal od zawsze występuje napięcie pomiędzy ich kibicami, którzy są przekonani o wyższości swojego idola nad drugim zawodnikiem. Na szczęście na przestrzeni lat podczas Gali Złotej Piłki tą prestiżową nagrodą został uhonorowany zarówno Argentyńczyk, jak i Portugalczyk. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie Messi doceniony został więcej razy.

Cristiano Ronaldo Złotą Piłkę otrzymał bowiem 5 razy, za to Leo Messi Złotą Piłkę ma nie jedną, nie dwie, nie trzy, a aż… osiem. Tego imponującego wyniku, jak dotąd nie udało się nikomu pobić, co oczywiście nie oznacza, że tylko jego nazwisko warto zapamiętać. Wśród laureatów tej nagrody dla piłkarzy znalazł się także m.in. Luka Modric, Kaka, Karim Benzema, Ronaldinho, Andrij Szewczenko czy Luis Figo i Ronaldo.

fot. Weszlo.com

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.