home Najnowsze, Piłka nożna Galeria Piłkarskich Gwiazd #16: Michael Owen

Galeria Piłkarskich Gwiazd #16: Michael Owen

W szesnastym odcinku Galerii Piłkarskich Gwiazd przenosimy się do Anglii, by zaprezentować wam sylwetkę Michaela Jamesa Owena, który bez wątpienia swoimi licznymi występami na najważniejszych światowych boiskach zasłużył na miano jednego z najlepszych zawodników w dziejach piłki nożnej. Napastnik poświecił znaczącą część kariery grze w Liverpoolu, jednak można go było podziwiać również w innych barwach, między innymi Realu Madryt i Manchesteru United.

Kariera w Liverpoolu

Michael James Owen urodził się 14 grudnia 1979 roku w Chester. Angielski piłkarz zadebiutował w młodzieżowej sekcji Liverpoolu w 1991 roku, mając 12 lat! W juniorskim zespole Czerwonych grał w latach 1991-1996, a następnie podpisał swój pierwszy poważny kontrakt i rozpoczął grę w pierwszym zespole jednego z najlepszych klubów w Anglii. Pod koniec lat 90. Michael Owen prezentował znakomitą formę. Wielu kibiców zapamiętało go nie tylko z występów w klubowych barwach, lecz również ze świetnych meczów na XVI Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w 1998 roku we Francji. Anglik strzelił na tym turnieju fenomenalnego golu po indywidualnej akcji w spotkaniu przeciwko reprezentacji Argentyny.

W sezonie 1998/1999 dostrzeżono nie tylko niebywały talent Owena, lecz także jego charyzmę, w wyniku czego piłkarz został uhonorowany tytułem Sportowej Osobowości Roku. Liczne sukcesy Owen odnotował na swoim koncie w 2002 roku, gdy Czerwoni z Liverpoolu z utalentowanym napastnikiem w składzie zdobyli kluczowe trofea:

 • Puchar UEFA,
 • Puchar Anglii,
 • Puchar Ligi Angielskiej,
 • Superpuchar Europy,
 • Tarczę Wspólnotę.

We wszystkich kluczowych meczach tych rozgrywek Michael Owen posyłał piłkę do siatki przeciwników. Nieprzeciętne umiejętności zostały docenione przez organizację UEFA, która wyróżniła Anglika tytułem Piłkarza Roku w Europie.

Z Anglii do Hiszpanii i z powrotem

Przed rozpoczęciem sezonu 2004/2005 w mediach zrobiło się głośno na temat tego, że Michael Owen ma wyjechać do Hiszpanii, by zasilić szeregi Realu Madryt. Wkrótce spekulacje okazały się prawdą i Anglik został zaprezentowany oficjalnie jako nowy członek ekipy Królewskich. Hiszpański klub zapłacił za napastnika dziewięć milionów funtów. Owen zakończył przygodę z Liverpoolem z wynikiem 306 rozegranych spotkań, podczas których strzelił 179 goli.

Michael Owen w stolicy Hiszpanii rozegrał tylko jeden sezon. W barwach Los Blancos wystąpił 45 razy i odnotował 16 goli. Anglik nie był w stanie poczuć się odpowiednio dobrze w składzie z Madrytu, bowiem w tamtym okresie poważną konkurencję dla niego stanowili Raul (Hiszpania) i Ronaldo (Brazylia). To doprowadziło do negocjacji, w których brał udział nawet Liverpool, który chciał odzyskać jednego z najlepszych zawodników w swojej historii. Ostatecznie w 2005 roku Owen został zakontraktowany jako piłkarz Newcastle United, dla którego w latach 2005-2009 rozegrał 71 spotkań i strzelił 26 bramek.

3 lipca 2009 roku Michael Owen przeniósł się do Manchesteru United, w którym kontynuował karierę w latach 2009-2012. Swoją pierwszą bramkę w barwach Czerwonych Diabłów angielski napastnik strzelił jeszcze w lipcu 2009, gdy ekipa ze Stretford rozegrała towarzyski mecz z Malaysian XI. Warto podkreślić, że był to gol na wagę zwycięstwo, bowiem bramka padłą w 80. minucie, ustalając wynik spotkania na 3:2. W szeregach Manchesteru Owenowi udało się sięgnąć po kilka kluczowych trofeów, takich jak Puchar Ligi czy Tarcza Wspólnoty.

We wrześniu 2012 roku Owen został zakontraktowany jako zawodnik Stoke City. W swoim ostatnim w karierze klubie Anglik rozegrał dziewięć spotkań i odnotował jednego gola. Jego ostatnim meczem była konfrontacja Stoke City z Southampton 19 maja 2013 roku.

Gra dla reprezentacji

Sukcesy w barwach Liverpoolu sprawiły, że Michaela Owena doceniono także w kadrze narodowej kraju, gdzie radził sobie równie doskonale. Wszyscy kibice z pewnością pamiętają jego trzy bramki strzelone Niemcom na stadionie olimpijskim w Monachium. Reprezentacja Anglii wygrała wówczas 5:1.

Udany występ zaliczył także podczas XVII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku w Korei Południowej i Japonii, gdzie odnotował dwa gole i jedną asystę. Niestety Anglia odpadłą z turnieju po przegranej w ćwierćfinałowym meczu 1:2 z Brazylią. Jednak warto wiedzieć, że jedynego gola w tym spotkaniu strzelił właśnie Michael Owen.

Anglik pojawił się też na Mistrzostwach Europy w Portugalii w 2004 roku. W tym przypadku także strzelił gola w przegranym ćwierćfinałowym meczu, tym razem przeciwko gospodarzom turnieju.

Karierę w reprezentacji Michael Owen zakończył w 2008 roku. W koszulce z narodowymi barwami wystąpił w 89 meczach i strzelił 40 bramek.

Najważniejsze sukcesy

 • Trzy razy zdobył Puchar Ligi Angielskiej
 • Zdobył Puchar Anglii
 • Dwa razy zdobył Tarczę Dobroczynności
 • Triumfował w Pucharze UEFA
 • Zdobył Superpuchar Europy
 • Został Mistrzem Anglii
 • Zdobył Złotą Piłkę
Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.