home Kultura, Najnowsze Garść ciekawostek dla kinomaniaków #2: ukruszony ząb, wygłupy na planie i krew z czekolady

Garść ciekawostek dla kinomaniaków #2: ukruszony ząb, wygłupy na planie i krew z czekolady

Fani filmów interesują się nie tylko fabułą poszczególnych produkcji, lecz także etapem przedprodukcyjnym. Dlatego ciekawostki filmowe zawsze wzbudzają sporo emocji, czasami nawet więcej niż sam film. Dla wszystkich ciekawskich kinomaniaków przygotowaliśmy kolejną garść ciekawostek ze świata filmowego.

Ciekawostka nr 1 – bolesny pocałunek

W filmie „Tajemnica Brokeback Mountain” (2005) w jednej ze scen pocałunku Heath Ledger niemalże złamał nos Jake’owi Gyllenhaal’owi. Aktor zbyt mocno przyciągnął kolegę do siebie, czego w efekcie był z pewnością najboleśniejszy pocałunek w historii kinematografii.

Ciekawostka nr 2 – prawda ekranu

Kolejna ciekawostka to jeden z licznych dowodów na to, że aktorzy są w stanie mocno poświęcić się przygotowaniom do roli, by na ekranie wypaść jak najlepiej. Podczas przygotowań do filmu „Podziemny krąg” (1999), opartego na powieści Chucka Palahniuka, Brad Pitt i Edward Norton intensywnie trenowali boks i taekwondo. Największym zaskoczeniem dla wielu osób może być jednak fakt, że Brad Pitt poszedł o krok dalej w celu zwiększenia swojej wiarygodności i specjalnie ukruszył sobie ząb.

Ciekawostka nr 3 – przypadkowa scena

Każdy fan filmu „Dirty dancing” (1987) z pewnością kojarzy scenę, podczas której Johnny (Patrick Swayze) i Baby (Jennifer Grey) ćwiczą choreografię, przy okazji tarzając się po ziemi. Nie każdy, kto oglądał tę słynną produkcję zdaje sobie sprawę, że sceny tej nie było pierwotnie w scenariuszu. Był to efekt wygłupów głównych aktorów, doceniony przez reżysera filmu – Emile Ardolino.

Ciekawostka nr 4 – międzynarodowe dialogi

„Bękarty wojny” to jeden z kultowych filmów Quentina Tarantino. Choć film jest produkcji amerykańskiej, możemy w nim usłyszeć tylko 30% dialogów w języku angielskim. Pozostałe dialogi wypowiadane są w językach: niemieckim, francuskim i włoskim.

Ciekawostka nr 5 – światowa rozpoznawalność po 12 minutach

Lord Vader jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z serii filmów „Gwiezdne wojny” i na stałe zagościł w popkulturze. Jednak ten mroczny bohater w oryginalnej trylogii (1977-1983) pojawia się na ekranie łącznie zaledwie przez 12 minut.

Ciekawostka nr 6 – brak zęba bez efektów specjalnych

W filmie „Kac Vegas” (2009) jeden z głównych bohaterów, Stu, traci ząb. Brak zęba widoczny na ekranie nie był jednak owocem pracy specjalistów od efektów specjalnych. Ed Helms, wcielający się w postać Stu, naprawdę nie ma siekaczy, dlatego podczas kręcenia scen bez uzębienia po prostu wyjmował protezę.

Ciekawostka nr 7 – cyfrowe odchudzanie

W filmie „Captain America: Pierwsze starcie” (2011) w początkowych scenach główny bohater jest szczupłym młodzieńcem. Wcielający się w tę postać Chris Evans jest wysportowany i umięśniony, dlatego specjalnie na potrzeby tych scen twórcy filmu musieli wykorzystać zaawansowane efekty specjalne, by go zmniejszyć i odchudzić.

Ciekawostka nr 8 – król dżungli z sawanny

Twórcy filmu animowanego „Król lew” (1994) początkowo chcieli zatytułować animację „King of the Jungle”. Szybko zmienili decyzję, gdy dowiedzieli się, że lwy tak naprawdę nie zamieszkują dżungli.

Ciekawostka nr 9 – udawany orgazm

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w filmie „Kiedy Harry poznał Sally” (1989) jest ta, w której Sally (Meg Ryan) udaje orgazm. Sceny tej nie było w oryginalnej wersji scenariusza, a uwzględnienie jej w filmie było pomysłem aktorki wcielającej się w główną bohaterkę.

Ciekawostka nr 10 – aktor noszony na rękach

W filmie „Moja lewa stopa” (1989) Daniel Day-Lewis wcielił się w bohatera poruszającego się na wózku. By umożliwić aktorowi jak najbardziej wczuć się w sytuację niepełnosprawnego mężczyzny, członkowie ekipy filmowej przenosili go na rękach z miejsca na miejsce na planie filmowym, gdy aktor musiał zmienić lokalizację.

Ciekawostka nr 11 – sekretny pocałunek

Orlando Bloom otrzymał scenariusz filmu „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” (2006) z celowo wyciętą sceną pocałunku Elizabeth (Keia Knightley) z Jackiem (Johnny Depp). Reżyser postąpił w ten sposób, by reakcja aktora była jak najbardziej wiarygodna dla odbiorcy.

Ciekawostka nr 12 – czekoladowa krew

Na przestrzeni lat w kinematografii wykorzystywano różne produkty do imitowania krwi. Twórcy filmu „Psychoza” (1960) w kultowej scenie pod prysznicem zastosowali syrop czekoladowy.

Ciekawostka nr 13 – Bond w peruce

Sean Connery kilkukrotnie wcielił się w postać Jamesa Bonda. Niewiele osób jednak wie, że w każdej z tych produkcji aktor nosił perukę.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.