home Kultura, Najnowsze Garść ciekawostek dla kinomaniaków

Garść ciekawostek dla kinomaniaków

Filmy to nie tylko znakomity sposób na rozrywkę, ale również nie lada gratka dla miłośników różnego rodzaju ciekawostek. W niniejszym wpisie znajdziesz garść mało znanych faktów związanych z popularnymi produkcjami filmowymi i aktorami.

Ciekawostka nr 1 – popularna gazeta

Zagorzali miłośnicy ciekawostek filmowych dostrzegli, że takie samo wydanie gazety pojawiło się w 1987 roku w serialu „Świat według Bundych” oraz w filmie braci Coen z 2007 roku – „To nie jest kraj dla starszych ludzi”.

Ciekawostka nr 2 – Oscar za 16 minut

Dr Hannibal Lecter to jedna z głównych postaci w kultowym filmie „Milczenie owiec” z 1991 roku. Anthony Hopkins za tę rolę został nagrodzony Oscarem, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że łącznie można go oglądać na ekranie zaledwie przez 16 minut filmu.

Ciekawostka nr 3 – prawdziwi gangsterzy na planie filmowym

Podobno w scenie weselnej z filmu „Ojciec chrzestny” udział wzięło wielu prawdziwych gangsterów, a kultowa produkcja była bardzo przychylnie traktowana przez świat przestępczy.

Ciekawostka nr 4 – Al Pacino i Keanu Reeves na meczu bokserskim

Każdy, kto oglądał film „Adwokat diabła”, z pewnością kojarzy scenę meczu bokserskiego, który wspólnie oglądali John Milton (Al Pacino) i Kevin Lomax (Keanu Reeves). Nie każdy jednak wie, że było to prawdziwe wydarzenie sportowe, które odbyła się 4 października 1996 roku w Nowym Jorku. Wówczas na ringu Roy Jones w drugiej rundzie pokonał Bryanta Brannona.

Ciekawostka nr 5 – Tackleberry w policyjnym słowniku

„Akademia policyjna” okazała się hitem komediowym w Stanach Zjednoczonych do takiego stopnia, że amerykańscy policjanci zaczęli wykorzystywać przezwisko jednego z bohaterów „Tackleberry”, określając w ten sposób funkcjonariuszy lubiących bawić się bronią i chwalić się miejscem pracy, co nawiązuje do cech postaci, w którą wcielił się David Graf.

Ciekawostka nr 6 – jaki ojciec, taki syn

Forrest Gump na różnych etapach swojej opowieści ma na sobie błękitną koszulę w kratę. Na koniec filmu w takiej koszuli możemy zobaczyć jego syna.

Ciekawostka nr 7 – przyjacielski dług

Jeden z fanów serialu „Przyjaciele” postanowił obliczyć, ile pieniędzy w ciągu dziesięciu sezonów produkcji Joey pożyczył od Chandlera. Według jego wyliczeń dług wynosi 119760 dolarów.

Ciekawostka nr 8 – dywan z horroru

W filmie animowanym „Toy Story” na korytarzu przed pokojem Sida możemy zauważyć identyczny dywan, jaki pojawił się na korytarzu, gdzie w filmie „Lśnienie” Jack próbował zabić siekierą swoją żonę i syna.

Ciekawostka nr 9 – czaszka z nagich kobiet

Plakat filmu „Milczenie owiec” trwale zapisał się na kartach filmowej historii i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych tego rodzaju grafik. Możemy na niej zobaczyć ćmę, na której znajduje się czaszka. Jednak prawdziwą ciekawostką w tym jest fakt, że czaszka ta składa się z ciał nagich kobiet.

Ciekawostka nr 10 – nawiązania do malarstwa

Kultowy slasher „Krzyk” z 1998 roku pod wieloma względami nawiązuje do obrazu Edvarda Muncha. Nie tylko tytuł produkcji Wesa Cravena jest inspirowany dziełem norweskiego malarza. Maska, którą nosi zabójca to również element zaczerpnięty z jednego z najbardziej rozpoznawalnych obrazów w historii malarstwa.

Ciekawostka nr 11 – Jack Nicholson w szpitalu psychiatrycznym

W niektórych scenach z filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”, ekranizacji powieści Kena Keseya, wzięli udział prawdziwi pacjenci szpitala psychiatrycznego.

Ciekawostka nr 12 – bliźniaczka jako dublerka

Linda Hamilton, która wcieliła się w postać Sary Connor w filmie „Terminator”, ma siostrę bliżniaczkę, która była jej dublerką w produkcji wyreżyserowanej przez Jamesa Camerona. Leslie Hamilton zagrała między innymi w scenie, gdy T1000 przybiera wygląd Sary. Ponadto możemy ją zobaczyć również w kultowej scenie z lustrami.

Rate this post

One thought on “Garść ciekawostek dla kinomaniaków

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.