Choć mamy pełnoprawną jesień, w dzisiejszym wpisie wspólnie przeniesiemy się w nieco cieplejsze regiony. Popularne marki odzieżowe w ostatnich sezonach w swoich ostatnich wiosenno-letnich kolekcjach mocno eksploatują styl safari, w wyniku czego na sklepowych półkach pojawiło się sporo wariantów kurtki safari, znanej również jako bush jacket. Przyjrzymy się bliżej historii tego nietuzinkowego okrycia wierzchniego.
Geneza kurtki safari
Powstanie kurtki safari datuje się na przełom XIX i XX wieku, ponieważ był to okres, gdy brytyjskie i amerykańskie elity bardzo fascynowały się Czarnym Lądem i związanymi z nim wyprawami safari. Kurtka ta miała gwarantować uczestnikom wypraw przede wszystkim komfort i funkcjonalność użytkowania w specyficznych warunkach terenowych i pogodowych Afryki. Dla twórców tego okrycia wierzchniego główną inspiracją były mundury brytyjskich wojsk, które stacjonowały w Indial. Za pierwowzór kurtki safari uznaje się model wykonany z jasnej tkaniny bawełnianej i mającej cztery duże kieszenie oraz pagony na ramionach. Kluczowymi elementami kurtki safari były również pasek i mankiety. Uczestnicy wypraw safari korzystali z różnego rodzaju akcesoriów, które ułatwiały czerpanie satysfakcji z obcowania z dziką przyrodą. Wśród tych akcesoriów wymienić należ przede wszystkim aparat, kamerę i lornetkę. Dlatego kurtka safari doskonale sprawdzała się jako uniform miłośników tego rodzaju niekonwencjonalnej rozrywki. Bawełniana tkanina przekładała się na lekkość i niezbędną w afrykańskich upałach cyrkulację powietrza.
Literat w kurtce safari
W świecie mody codziennej kurtka safari zagościła w latach 50. XX wieku. W tym okresie podróże do Afryki stały się często stosowanym w popkulturze motywem. Ponadto okrycie wierzchnie mocno spopularyzował ceniony pisarz – Ernest Hemingway, który przez wiele lat mieszkał w Kenii.
Kurtka safari w świecie wielkiej mody
Kurtka safari po raz pierwszy pojawiła się na światowych wybiegach mody z inicjatywy Yvesa Sainta Laurenta, który w 1968 roku zaprezentował światu ciekawą wariację na temat klasycznego pierwowzoru. Była to okrycie wierzchnie dla kobiet, charakteryzujące się fasonem łączącym cechy kurtki i tuniki. Co ciekawe, egzemplarz ten został zaprojektowany specjalnie z myślą o sesji zdjęciowej dla magazynu „Vogue”. Zdjęcie, które dziś określane jest jako legendarne, wykonał Franco Rubartelli.
Garnitur safari na wielkim ekranie
Kurtka safari ogromną popularność w modzie codziennej zyskała w latach 80. XX wieku. Stało się tak głównie za sprawą filmu „Moonraker”, w którym Roger Moore wcielił się w postać Jamesa Bonda. Agent 007 w niektórych scenach pojawia się w garniturze safari.
Powrót kurtki safari
Kurtka safari po latach nieobecności powróciła w letnich kolekcjach cenionych marek. Na ten krok zdecydowała się między innymi firma Banana Republic, która od dekad zajmuje się produkcją ubrań dla turystów i podróżników. Kurtka safari pojawiła się również w ofercie Camel Trophy, która jest ceniona jako producent ubrań dla uczestników afrykańskich rajdów samochodowych. W tym miejscu trzeba podkreślić, że brand Camel Trophy już nie istnieje, ale jej spadkobiercą jest marka Camel Active, która również lubuje się w motywach safari. Tego rodzaju motywy w 2012 roku z powodzeniem wykorzystała marka Salvatore Ferragamo.
Kurtka safari w dzisiejszych czasach
Obecnie na sklepowych półkach można znaleźć wiele fasonów nawiązujących do oryginalnej kurtki safari oraz ogrom wariacji na temat pierwowzoru. Dziś to okrycie wierzchnie dostępne jest nie tylko w jasnym kolorze, lecz w szerokiej gamie różnorodnych kolorystyk.
Kurtka safari daje szerokie pole do popisu w kwestii komponowania ciekawych stylizacji, szczególnie tych w casualowym wydaniu. Odzienie może zestawić z lnianymi koszulami i spodniami typu chino. W casualowych outfitach kurtkę safari możemy traktować jako znakomitą alternatywę dla marynarki.
fot. https://www.fashionbeans.com/article/safari-jacket-men/