home Moda Husky, czyli w poszukiwaniu kurtki przejściowej

Husky, czyli w poszukiwaniu kurtki przejściowej

Tegoroczna wiosna jednych przywitała słońcem, innych wiatrem i deszczem, a niektórych nawet opadami śniegu. W tym okresie warto mieć w szafie tak zwaną kurtkę przejściową, która sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych, jakie objawiają się wczesną wiosną i jesienią.

Wynalazek Brytyjczyka na emeryturze

Kurtka typu „husky” to jeden z największych klasyków w modzie męskiej, jeśli chodzi o odzienia wierzchnie. Jest ona pikowana i wiele osób kojarzy ją z jazdą konną i polowaniami. Nic w tym dziwnego, ponieważ była ona często wykorzystywana przez miłośników tych form spędzania wolnego czasu. Za wprowadzenie kurtki na rynek odpowiedzialny jest pułkownik sir Stephen Guylas, który niegdyś zajmował się tworzeniem uniformów dla żołnierzy amerykańskiej armii. Pułkownik był entuzjastą polowań, jazdy konnej i wędkarstwa. Do takich hobby potrzebował wygodnych ubrań, chroniących przed chłodem. Wykorzystując nabyte w wojsku doświadczenie sir Stephen Guylas zaprojektował dla siebie lekką, pikowaną w skośne kwadraty kurtkę, która charakteryzowała się nieskomplikowanym fasonem, nawiązującym do brytyjskiego stylu. Odzienie to miało dwie naszywane kieszenie na zatrzaski, a kołnierz wykańczano przy pomocy kawałka zamszu. Nazwę „husky” zawdzięcza rasie psa, który towarzyszył pułkownikowi Guylasowi na polowaniach.

Od klasyki po współczesne wersje

Klasyczne kurtki „husky” dostępne były w dwóch kolorach: granatowym i oliwkowozielonym. Obecnie w sklepach można znaleźć różne wariacje na temat tego projektu, z pewnymi odstępstwami od pierwotnej wersji. Kurtka trafiła do szerszego grona odbiorców w latach 80. ubiegłego wieku. Została bardzo pozytywnie przyjęta przez klientów z całej Europy, a jej sukces sprawił, że projektanci zaczęli modyfikować nieco dzieło Guylasa, uatrakcyjniając go na różne sposoby.

Pikowana kurtka jest modna przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Sporą popularnością cieszy się również we Włoszech, a w ostatnich sezonach zyskała spore grono fanów wśród naszych rodaków.

Kurtka „husky” w stylizacjach

Kurtkę „husky” można wykorzystywać w różnych stylizacjach. W cieplejsze dni warto zestawiać ją z t-shirtami, casualowymi koszulami czy marynarkami, zaś jesienią dobrze będzie wyglądać w towarzystwie flanelowych koszul i wełnianych swetrów. Jeśli chodzi o dolną część garderoby, to najlepiej łączyć ją z dżinsami i chinosami.

Źródła zdjęć: http://golbis.com/pin/herringbone-husky-jacket-men-69-99/, https://www.lyst.com/clothing/mango-waterproof-husky-jacket-navy/, http://shop.mango.com/GB/p0/man/clothing/jackets/waterproof-husky-jacket?id=13077000

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.