Humor nie dopisuje, wszystko Cię drażni, odczuwasz zmęczenie, a codzienny stres lekko mówiąc nie polepsza sytuacji? A co gdybyśmy powiedzieli Ci, że istnieje prosty, w 100% bezpieczny dla zdrowia i efektywny sposób na poprawę nastroju?
Nie chodzi o żaden niezwykły środek przeznaczony do codziennego zażywania, kolejne wyrzeczenie czy też inne rozwiązanie, które wymagałoby od Ciebie zmiany dotychczasowego stylu życia, a o… muzykę.
Jaki jest wpływ muzyki na człowieka i czy faktycznie jest on pozytywny? Po dawkę zaskakujących informacji zapraszamy do dzisiejszego artykułu.
Jak człowiek odbiera muzykę?
Zanim przejdziemy do omówienia zalet wynikających ze słuchania muzyki, zacznijmy do tego jak to w ogóle wszystko działa.
Wszystko zaczyna się naturalnie od dźwięku który przenoszony jest w powietrzu poprzez cząsteczki o określonej częstotliwości skąd następnie trafia do przewodu słuchowego w uchu zewnętrznym, a potem do ucha środkowego. W kolejnym etapie dźwięk ulubionej muzyki przemieszcza się do ucha wewnętrznego, gdzie zachodzi niezwykle istotny proces, a mianowicie dochodzi do przekształcenia sygnału w impulsy nerwowe, które przekazywane są do mózgu i ośrodków słuchowych w korze skroniowej. To właśnie tutaj dochodzi do interpretacji podstawowych dźwięków, a głębszą analizą zajmuje się kora przedczołowa.
Myślisz, że to koniec? Nic z tych rzeczy! W ostatnim etapie ludzki mózg wykorzystując sieci neuronowe rozkłada dochodzący do niego sygnał na poszczególne informacje dotyczące wysokości dźwięku, tonów, barwy, lokalizacji przestrzennej, głośności i pogłosie i decyduje czy jest on dla Ciebie przyjemny czy też raczej niekoniecznie.
Zalety słuchania muzyki: jak muzyka relaksacyjna wpływa na człowieka?
Prowadzone od lat badania nad wpływem muzyki na człowieka jasno i klarownie pokazują, że faktycznie istniej zależność między naszym samopoczuciem, a melodią, tempem czy bitami, które da się odnotować w słuchanej na co dzień muzyce. Czy jednak regularne słuchanie muzyki jest dobrą praktyką?
Jak najbardziej! Najlepszym tego dowodem są liczne zalety jakimi może pochwalić się chociażby muzyka relaksacyjna, które pokrótce opiszemy dla Ciebie poniżej. Słuchając ulubionego wykonawcy bądź też kompozycji dźwiękowych o określonej częstotliwości możesz liczyć na cały zestaw pozytywnych efektów, wśród których wymienić możemy m.in.:
- lepsze samopoczucie
Zapewne nieraz przekonałeś się już o tym na własnej skórze, ale słuchając muzyki jesteś w stanie poprawić swój humor i zredukować wysoki poziom stresu, który towarzyszy Ci na co dzień.
- zwiększoną motywację do działania podczas ćwiczeń
Chcesz, aby podczas treningu ulubionej dyscypliny sportowej udało Ci się osiągnąć jeszcze lepsze wyniki niż zazwyczaj? Przed udaniem się na siłownię, rower, trening cross fit lub każde inne zajęcia sportowe koniecznie uzupełnij swoją playlistę o ulubione utwory, które zmotywują Cię do działania i sprawią, że nie zabraknie Ci energii nawet w najbardziej kryzysowych momentach ćwiczeń.
- polepszenie wydolności organizmu
Dla wielu osób może być to niespodzianką i dość zaskakującą informacją, ale słuchanie muzyki ma także zauważalny wpływ chociażby na nadciśnienie. U osób borykających się z tym problemem, które zostały poddane muzykoterapii badacze zauważyli bowiem nie tylko istotne zwolnienie pracy serca, ale też obniżenie się ciśnienia krwi. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki muzyce relaksacyjnej opierającej się na niskich, spokojnych tonach.
To jednak jeszcze nie wszystko! Ponadto muzyka wykazuje także działanie psychosomatyczne, psychologiczne, psychomotoryczne oraz pedagogiczne. Nic więc dziwnego, że pozytywny wpływ muzyki na mózg jest doceniany również przez coraz większą liczbę, którzy jak dotąd sceptycznie podchodzili do prób wykorzystywania muzyki jako uzupełnienia dla zalecanych terapii.
Czy każdy rodzaj muzyki ma dobry wpływ na człowieka?
Jeżeli chcesz cieszyć się kompletem powyższych zalet, a także przejąć kontrolę nad poziomem kortyzolu, testosteronu, estrogenu, dopaminy, adrenaliny, serotoniny oraz enkefaliny, to raczej zrezygnuj z ciężkich brzmień oraz dynamicznych utworów i zastąp je muzyką relaksacyjną.
Delikatne brzmienia nie tylko skutecznie Cię odpręża i przeniosą w iście błogi stan, który dodatkowo spotęguje zamknięcie oczu choćby na chwilę i wsłuchanie się w melodię, ale też pomogą zapomnieć o wszelkich troskach, które na co dzień zaprzątają Ci głowę. Oczywiście w sytuacjach wymagających zwiększonej motywacji do działania (a więc np. treningu) nie musisz decydować się na dźwięk harfy czy inne kojące brzmienia – tutaj znacznie lepiej sprawdzi się muzyka, która doda Ci powera.