home Zdrowie i uroda Kawa – pić czy nie pić?

Kawa – pić czy nie pić?

Kawa – dla jednych niezbędna część dnia, dla innych ohydna gorycz nie do przełknięcia. Znakomita większość kobiet przepada jednak za jej aromatem i pobudzającymi właściwościami. W mediach mówi się o niej wiele, czasem dobrze, czasem trochę gorzej. Sprawdzamy, jaka jest prawda o magicznie pachnącym napoju. Pić czy nie pić – oto jest pytanie!

Łyk historii

Legendy głoszą, że ziarna kawy były obrabiane już w I w. p. n. e. w Etiopii. Początkowo jednak napar w zupełności nie przypominał kawy, którą znamy dziś. Gotowano ją z dodatkiem soli i masła. Jednak za rozpowszechnienie picia kawy odpowiedzialni są prawdopodobnie Beduini. Z odkryciem tego niezwykłego napoju wiążą się oczywiście legendy. Jedna z nich mówi o tym, że kawę wynalazł pewien sułtan, który spotkał na swojej drodze stado nadzwyczaj pobudzonych kóz i zastanowiło go, skąd czerpią energię. Tak dotarł do receptury, która w zmodyfikowanej formie służy nam do dziś.

Kawa – pić czy nie pić?

Jak kawa trafiła do Polski?

Był rok 1693, a ziarna kawy parzone po turecku przybyły do nas właśnie z Mołdawii opanowanej przez Turków. Nowy przysmak pokochał podobno sam Jan III Sobieski, jednak już wtedy nie brakowało jej gorących przeciwników, a byli to w głównej mierze literaci – Wacław Potocki i Jan Andrzej Morsztyn.

Fakty i mity

Kawa na naszym gruncie na początku była bardzo ekskluzywnym produktem, z czasem jednak jej popularność zaczęła rosnąć, a cena spadać. Rozpowszechnienie tego napoju miało miejsce na całym świecie, bo trudno właściwie wymienić zakątek ziemi, w którym się kawy nie pije. W ciągu setek lat zdobywania serc kolejnych fanów kawa obrosła w mity. Nie jest tajemnicą, że właściwości napoju są badane przez naukowców właściwie od momentu, kiedy stał się jednym z najchętniej pijanych. Co ciekawe, znakomita część często pojawiających się w dyskusjach na temat kawy argumentów nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, a wręcz została obalona!

Kawa – pić czy nie pić?

Kawa samo zło

Przez długi czas szykanowano kawę za negatywny wpływ na stan naszego serca oraz nadciśnienie tętnicze. Dużo mówiło się o szkodliwości kofeiny, która wypłukuje magnez z organizmu i sprawia, że bardziej się stresujemy. Często kwestionowało się też kawę rozpuszczalną, jako tą, która zawiera całą masę składników chemicznych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Prawda jest natomiast taka, że badania naukowe obaliły teorię na temat wpływu picia kawy na wystąpienie udaru mózgu. Okazało się również, że nie ma ono związku z niemiarowością serca, która faktycznie może sporadycznie się pojawiać, jednak tylko wtedy, gdy pijemy kawę rzadko. Nagle nasz organizm dostaje sporą dawkę kofeiny, która z pewnością znacząco podwyższy tętno! Nie udowodniono też wpływu picia kawy na podwyższanie poziomu cholesterolu. Z wszystkich wyciągniętych przez naukowców wniosków można stwierdzić, że negatywny wizerunek kawy w mediach oparty był na mrzonkach.

Dlaczego warto ją pić?

Najbardziej zaskakujący jest fakt, że pozytywne działanie kawy jest nie tylko potwierdzone naukowo, ale również wszechstronne. Dlaczego więc warto rozkoszować się swoją kawą?

1.       Aby polepszyć swoją pamięć krótkotrwałą, która przy regularnym piciu kawy zdecydowanie poprawia swój stan. Udowodniły to badania, które przeprowadzono na osiemdziesięcioletnich kobietach. Te, które przez większość swojego życia piły kawę, zdecydowanie odznaczały się lepszą pamięcią.

2.       Aby pobudzić się do życia. Tego faktu chyba nikt nigdy nie musiał naukowo udowadniać. Jeśli macie problemy z porannym wstawaniem lub męczy was syndrom opadających powiek w połowie dnia, filiżanka kawy jest niezastąpiona.

3.       Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na marskość wątroby. Związek kawy z ochroną wątroby jest udowodniony naukowo! Informacja z pewnością przyda się zwłaszcza tym, którzy często przyjmują leki lub piją alkohol.

4.       Aby pobudzić pracę jelit. Wie o tym każdy, kto ma problemy z powolnym trawieniem. Niejednokrotnie wypicie filiżanki czarnej kawy potrafi załatwić sprawę. To również fakt potwierdzony badaniami! I świetna wiadomość dla wszystkich na diecie.

5.       Aby nie dopuścić do zmęczenia mięśni. Tak, to również udowodnione! Sportowcy powinni pić kawę.

6.       Istnieje jeszcze bardzo wiele powodów, dla których warto pić kawę, między innymi zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową czy Parkinsona, a także cukrzycę typu II.

Kawa – pić czy nie pić?

Jak pić, żeby się nie upić?

Pozytywne wpływ picia kawy na nasze zdrowie z pewnością ucieszy wszystkich fanów kawy, jednak jeśli należysz do tej grupy, musisz pamiętać, że jak w przypadku każdej używki najważniejszy jest umiar! No właśnie. O kawie często mówi się, jak o używce, ponieważ kofeina jest substancją silnie pobudzającą. Na tyle silnie, że jej działanie utrzymuje się często nawet 12 godzin! Dlatego filiżankę kawy lepiej wypić rano i zdecydowanie nie na wieczór, chyba, że planujemy nocny maraton filmowy lub naukę!

Jeśli mowa o nauce, nie można pominąć jednego ogromnie ważnego faktu – kawa rzeczywiście poprawia koncentrację i pozwala wydłużyć czas, w którym będziemy efektywnie pracować. Jednak pita w nadmiarze lub w towarzystwie energetyków i dodatkowych leków na koncentrację może mieć katastrofalne skutki! Jeśli pijesz kawę, upewnij się, czy leki które przyjmujesz lub słodki napój, który spożywasz później do posiłku, nie zawierają kofeiny. Zbyt duża jej dawka może zwiększać tętno spoczynkowe do niewyobrażalnego poziomu.

Podsumowując: Picie kawy może być nie tylko korzystne dla naszej efektywności, ale też dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak o umiarze i solidnej suplementacji magnezem, który niestety wraz z kofeiną wypłukujemy z organizmu.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.