home Lifestyle, Najnowsze Kuchenna Przygoda #1: kuchnia indyjska

Kuchenna Przygoda #1: kuchnia indyjska

Na łamach tego bloga znajduje się już kilka serii wpisów, między innymi Popcornowa Dziesiątka, w której prezentuję propozycje filmów czy Galeria Piłkarskich Gwiazd, w której przybliżam sylwetki najwybitniejszych zawodników w dziejach piłki nożnej. Dziś przyszła kolej na nowy cykl, tym razem dla miłośników gotowania i kulinarnych eksperymentów. W pierwszym tekście z serii Kuchenna Przygoda zapoznasz się z kilkoma propozycjami dań kuchni indyjskiej.

Dosa

Potrawa, która wywodzi się z południowych Indii. Są to bardzo cienkie naleśniki, ich grubość zazwyczaj nie przekracza grubości standardowej kartki papieru. Powstają one z soczewicy oraz mąki ryżowej. Smaży się je na specjalnej, płaskiej blaszce, wykorzystując przy tym ghi, czyli charakterystyczny rodzaj masła klarowanego. W Indiach najpopularniejszymi plackami dosa są te, przygotowywane na bazie sfermentowanego ciasta ryżowego, do którego dodaje się soczewicę urid dal. W Europie jest ona raczej słabo dostępna, dlatego najczęściej tutejsze przepisy opierają się pełnej mące. Placki dosa same w sobie nie są najznakomitszym daniem, ale jest to potrawa, która daje szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dodatki i nadzienie. Wypełnione warzywami z przyprawą curry nazywają się masala dosa i stanowią rewelacyjną przekąskę dla miłośników pikantnych smakołyków.

Pakora

Kolejna niezwykle popularna na południ Indii przekąska. Są to kawałki różnych warzyw zanurzone w cieście z besanu (mąka z ciecierzycy) i smażone na głębokim tłuszczu. Co ciekawe, w Indiach tradycją jest jedzenie pakorów w zestawie z herbatą. Choć pakory to raczej rodzaj przekąski niż potrawy, zdarzają się restauracje, które podają je jako starter.

Panipuri

Panipuri to rodzaj indyjskiego fast-foodu, dostępnego najczęściej na ulicznych straganach. To małe placuszki, które faszeruje się pomidorami, ciecierzycą oraz drobno pokrojonymi ziemniakami, a następne polewa sosem tamaryndowym. Zwykle podaje serwuje się je na gorąco.

Papad

Bardzo cienki i chrupiący naleśnik. Zazwyczaj przygotowuje się je przy użyciu mąki z soczewicy, czarnej fasoli urad oraz ciecierzycy. W niektórych regionach Indii, na przykład w południowej Karnatace, stosuje się dodatkowe składniki, takie jak miąższ dżakfruita oraz sago.

Nieodzownymi dodatkami do ciasta są przyprawy w postaci soli, chili, asafetydy, czosnku i kminu oraz olej z orzeszków ziemnych. Papad przypomina meksykańską tortillę. W procesie przygotowywania można wykorzystywać różne rodzaje obróbki termicznej, tj. smażenie, pieczenie w piekarniku czy opiekanie nad ogniem.

Samosa

Kolejna propozycja tradycyjnej potrawy to samosa, czyli niewielkie, trójkątne pierożki smażone na głębokim tłuszczu. W przygotowywaniu farszu najczęściej wykorzystuje się warzywa z pikantnymi przyprawami, mięso z kurczaka oraz ser panir.

Phal ka pakora

W Indiach smaży się w cieście nie tylko kawałki warzyw, ale również owoców. Phal ka pakora to właśnie owoce w specjalnym cieście z mąki z ciecierzycy, smażone na głębokim oleju. Często podaje się je z czatnejem (gęsto indyjski sos), na przykład z mango.

Rasam

To już któreś z kolei w dzisiejszym tekście danie popularne w kuchni południowoindyjskiej. Jest to rzadka, kwaskowata zupa, którą przygotowuje się z soku z owoców tamaryndowca. Dodaje się do niej soczewicy i różnych przypraw. Poszczególne składniki mogą się różnić w zależności od rodzinnych tradycji.

Sambar

Sambar to również zupa, której głównymi składnikami są soczewica oraz miąższ z owoców tamaryndowca. Jednak w przypadku tej potrawy ogromne znaczenie ma również odpowiednia kompozycja przypraw, która tak jak w rasam, zależy od rodzinnych tradycji.

Thali

Thali to danie popularne w północnej części Indii. Podaje się je na dużym metalowym talerzu lub tacy. Nazwa potrawy nawiązuje właśnie do naczynia, w którym się je serwuje. Składniki potrawy to: ryż, placki ciapati/roti,puri. Podaje się je z wieloma różnymi dodatkami w niewielkich miseczkach. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim: jarzyny, jogurt, różnego rodzaju sosy, dal, papad czy czatnej. Można też spotkać się z thali niewegetariańskim.

Idli

Okrągłe, nieco spłaszczone kluski przypominające bułeczki. Przygotowuje się w procesie gotowania na parze. Do sporządzenia idli niezbędna jest sfermentowana soczewica urad oraz mąka ryżowa. Jest to popularny posiłek spożywany w ramach śniadania w południowych Indiach. Często te charakterystyczne bułeczki jada się w ciągu dnia jako przekąskę. Najczęstszymi dodatkami do idli są sambar i czatnej.

Źródło zdjęć: https://www.archanaskitchen.com/veg-noodle-pakora

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.