Kurtka motocyklowa, zwana popularnie ramoneską, to jeden z największych klasyków mody męskiej, jeśli chodzi o okrycia wierzchnie. W dzisiejszych czasach z tego rodzaju kurtki skórzanej chętnie korzystają również przedstawicielki płci pięknej. Na sklepowych półkach, zarówno w dużych sieciówkach, jak i ekskluzywnych butikach, znajdziemy różnorodne fasony dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Na przestrzeni lat pierwotny wygląd kurtki mocno ewoluował, a co najważniejsze – nie jest już ona kojarzona wyłącznie z motocyklistami.
Geneza ramoneski
Wiele kultowych fasonów kurtek powstało w Stanach Zjednoczonych. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku ramoneski, która pojawiła się w świecie mody w XX wieku. Za powstanie kurtki motocyklowej w głównej mierze odpowiada Irving Schott, które wraz ze swoim bratem Jackiem założył w Nowym Jorku przedsiębiorstwo Schott Bros. W pierwszych latach działalności firma zajmowała się produkcją, a raczej wytwarzaniem płaszczy, które sprzedawane były w sąsiedztwie początkujących przedsiębiorców. W 1928 roku synowie rosyjskich imigrantów, Irving i Jack, nawiązali współpracę z Beck Industries, firmą będącą w tamtym okresie największym w Stanach Zjednoczonych dystrybutorem Harleya-Davidsona. Panowie w ramach współpracy mieli wykonać niespotykaną wcześniej skórzaną kurtkę dla motocyklistów. Warto zaznaczyć, że pomysł tworzenia skórzanego okrycia wierzchniego dla takiej grupy odbiorców sam w sobie był już niebanalny, bowiem w tamtych czasach motocykliści korzystali z nieprzemakalnych płaszczy, które w niczym nie przypominały modelu, który dziś określamy mianem ramoneski.
Wygląd ramoneski
Ramoneska miała nie tylko znakomicie się prezentować, ale być przede wszystkim funkcjonalna dla odbiorców, czyli motocyklistów. Schott Bros uwzględniło więc w projekcie szereg praktycznych elementów, takich jak skośny metalowy zamek błyskawiczny, kieszeń na zapalniczkę, asymetryczne kieszenie, pas z dużą klamrą, suwaki na obu rękawach oraz naramienniki.
Ramoneska na wielkim ekranie
Nowy model kurtki, opracowany przez przedsiębiorstwo Schott Bros, spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród motocyklistów, którzy od razu zastąpili ramoneską swoje stare płaszczy. Później kurtka motocyklowa zagościła w modzie codziennej. Duży wpływ na popularyzację skórzanego okrycia wierzchniego miał film „Dziki” (1953). W produkcji wyreżyserowanej przez Laslo Benedeka główny bohater był przywódcą gangu motocyklowego i nosił właśnie ramoneskę. W dodatku w postać wcielił się Marlon Brando, który wówczas był bożyszczem nastolatek. Młode pokolenie chciało dorównać swojemu idolowi, stąd ogromne zainteresowanie ramoneską.
Ramoneska w popularnych sieciówkach
Z czasem ramoneska stawała się coraz bardziej dostępna i można ją było kupić nie tylko w sklepach dla motocyklistów, ale również w butikach przeznaczonych dla entuzjastów świata mody. Dziś na sklepowych półkach możemy zauważyć różnorodne warianty pierwowzoru stworzonego przez Schott Bros dla Harleya-Davidsona. Różne wariacje na temat kurtki motocyklowej dostępne są w ekskluzywnych butikach i najpopularniejszych sieciówkach. Choć ramoneska stała się inspiracją dla wielu cenionych dziś producentów ubrań, warto wspomnieć, że przedsiębiorstwo Schott istnieje do dnia dzisiejszego i ma się dobrze. Przedsiębiorstwo założone przez synów rosyjskich imigrantów od ponad 100 lat produkuje skórzane kurtki w Nowym Jorku, a fundamentem oferty marki nadal jest legendarny model Perfecto 618.
Ramoneska w świecie mody codziennej
Wspominaliśmy już, że fason ramoneski mocno ewoluował na przestrzeni lat. Z czasem zmieniła się również symbolika kultowej kurtki. Dziś nie jest już ona kojarzona wyłącznie z motocyklistami i młodymi buntownikami. Opracowana przez Schott Bros kurtka skórzana mocno zaznaczyła swoją obecność w modzie codziennej, a w ostatnich sezonach często gości w garderobach zarówno mężczyzn, jak i dzieci. Ramoneskę możemy kupić nie tylko w różnych fasonach, ale również w szerokiej palecie wariantów kolorystycznych. To okrycie wierzchnie doskonale sprawdza się w roli kurtki przejściowej, czyli użytkowanej wiosną i wczesną jesienią.