home Moda Męskie buty turystyczne – jakie wybrać?

Męskie buty turystyczne – jakie wybrać?

Zamierzasz wędrować po górskich szlakach lub wybierasz się na pieszą wędrówkę przez lasy, ale nie wiesz, w jaki sposób przygotować swój ekwipunek? W dzisiejszym tekście podpowiemy, jak wybrać fundamentalny element wyposażenia na tego typu wyprawy, czyli męskie buty turystyczne.

Męskie buty turystyczne – jakie wybrać?

Wybierając odpowiednie obuwie turystyczne inwestujesz w swój komfort, zdrowie i bezpieczeństwo.

Dlatego na tego rodzaju zakupach nie warto oszczędzać. Zanim pójdziesz do sklepu, by wybrać wymarzone obuwie, musisz przemyśleć kilka spraw. Idealnymi butami dla miłośnika turystyki pieszej będą oczywiście buty trekkingowej, których wybór w dużej mierze zależeć może od ukształtowania terenu, na którym zamierzasz się poruszać.

Jeśli wybierasz się w niezbyt wysokie góry, gdzie podłoże jest głównie piaszczyste lub składa się z leśnej ściółki, śmiało możesz zdecydować się na zakup niskich butów trekkingowych, których wysokość nie przekracza kostki. Taki fason ma wszystkie właściwości, jakiego można wymagać od profesjonalnego obuwia trekkingowego, tj. mocna podeszwa, wodoodporność oraz komfort użytkowania. Jednak w porównaniu z wyższymi modelami, buty turystyczne przed kostkę są znacznie lżejsze i przewiewniejsze. W tym miejscu warto wspomnieć, że cyrkulacja powietrza jest mocno zależna od ilości materiałowych elementów wykorzystanych na cholewce buta.

Na trudniejsze szlaki o podłożu skalistym wybierz buty trekkingowe z podwyższoną cholewką. Na twardym podłożu czyha na ciebie więcej zagrożeń w postaci niechcianych urazów i kontuzji. A wysoka cholewka będzie zabezpieczać kostkę i staw skokowy przed takimi nieprzyjemnościami.

W przypadku, gdy zamierzamy uprawiać wspinaczkę górską w skomplikowanym terenie, trzeba postawić na specjalistyczne obuwie o przemyślanej konstrukcji.

ludzie idący ścieżką w górach

Co jest najważniejsze?

Poszukując męskich butów turystycznych swoją uwagę powinieneś skupić przede wszystkim na obuwiu, które oferuje nieprzemakalność i optymalny poziom cyrkulacji powietrza, co ma ogromne znaczenie przy rodzaju aktywności fizycznej, jakim jest turystyka piesza. Najlepiej, gdy wybierzemy buty wyposażone w membranę, taką jak na przykład Gore-Tex, wymyślona i opatentowana przez przedsiębiorstwo W.L. Gore & Associates. Na rynku istnieje oczywiście wiele innych wodoszczelnych membran, jednakże Gore-Tex cieszy się największą popularnością i jest chętnie wykorzystywana przez wielu uznanych producentów. Trzeba pamiętać, że właściwości nawet najlepszej membrany z czasem mogą słabnąć, zwłaszcza w przypadku intensywnego użytkowania obuwia.

Jakie materiały?

Producenci męskiego obuwia turystycznego w swoich produktach najczęściej bazują na skórze licowej, nubuku oraz zamszu. Takie materiały bardzo dobrze oddychają i nie sprawiają problemów z pielęgnacją. Szczególnie buty skórzane cieszą się sympatią entuzjastów turystyki pieszej, bowiem jest to w pełni naturalny materiał, który jest odporny na uszkodzenia i odznacza się wyjątkową cyrkulacją powietrza. Dobrym wyborem będzie też zakup modelu, który ma dodatkowe przeszycia. Taki zabieg wzmacnia konstrukcję buta i sprawia, że jest one trwalsze. Dzięki temu może nam ono służyć o wiele dłużej niż jeden sezon. Liczba takich przeszyć nie może być zbyt duża, bo w przypadku ich zbyt dużej ilości stają się one tylko zbędnymi ozdobnikami, niemającymi żadnego wpływu na funkcjonalność obuwia.

Jaka konstrukcja butów turystycznych jest najlepsza?

Buty trekkingowe to nie tylko komfort użytkowania, ale również ochrona naszego zdrowia. Obuwie takie musi mieć dodatkowe wzmocnienie w przedniej części, by zabezpieczyć palce w czasie chodzenia po trudniejszym terenie. Kluczowe znaczenie mają także sznurówki. Liczy się ich długość, szerokość i grubość. Najlepsze modele mają metalowe haczyki do zaczepiania sznurowadeł, umiejscowione w odpowiednim miejscu.

Ważnym elementem w konstrukcji butów trekkingowych jest podeszwa, która powinna być zbudowana z kilku warstw. Warstwa zewnętrzna najlepiej, gdy jest wykonana z wysokiej jakości gumy bieżnikowanej, odpornej na ścieranie i gwarantującej użytkownikowi optymalną przyczepność do podłoża na różnych nawierzchniach. Skrupulatnie zaprojektowany bieżnik pomoże nam uniknąć niekontrolowanych poślizgów na mokrych lub błotnistych ścieżkach.

Jak wybrać rozmiar butów turystycznych?

Kupując buty turystyczne pamiętaj o doborze właściwego rozmiaru, który ma niemały wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Przez dobrze dopasowane buty należy rozumieć takie, które leżą na stopie w taki sposób, jakby był wyprodukowane z myślą o nas. Tego rodzaju obuwie trzeba przymierzać mając na sobie takie skarpety, z jakich będziemy korzystać podczas pieszych wędrówek. Najlepiej wybrać taki rozmiar, w przypadku którego w butach znajdzie się odrobina przestrzeni. W wyniku wysiłku fizycznego stopy mogą puchnąć, co wywoływałoby ogromny dyskomfort, gdybyśmy zdecydowali się na kupno zbyt dopasowanych butów.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.