home Kultura, Najnowsze Męskie kino – najlepsze filmy gangsterskie

Męskie kino – najlepsze filmy gangsterskie

Mafijne porachunki i strzelaniny to motywy, które od lat fascynują wielu miłośników kina. Jeśli chcesz zaplanować emocjonujący seans filmowy, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie wśród naszych propozycji filmów gangsterskich.

Ojciec chrzestny (1972)

Mario Puzo, pisząc swoją powieść, z pewnością nie spodziewał się, że stworzone przez niego dzieło zostanie przeniesione na wielki ekran i po latach stanie się jednym z najważniejszych filmów o tematyce mafijnej. Ekranizację książki włoskiego autora postanowił stworzyć Francis Ford Coppola, który na swoim koncie ma dziś także wiele innych wybitnych tytułów, takich jak „Czas apokalipsy” (1979), „Rozmowa” (1974) czy „Dracula” (1992). W postać Don Corleone, czyli tytułowego ojca chrzestnego, wcielił się genialny Marlon Brando, którego w 1973 nagrodzono Oscarem w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego. „Ojciec chrzestny” to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika filmów gangsterskich.

Chłopcy z ferajny (1990)

Kolejny film, którego fani kina gangsterskiego nie powinni przegapić. Nastoletni chłopcy – Henry Hill (Ray Liotta) i Tommy DeVito (Joe Pesci) trafią pod opiekę mającego wielką władzę gangstera, który uczy ich zasad obowiązujących w świecie mafii. W filmie można zobaczyć też takich aktorów jak Robert De Niro, Samuel L. Jackson, Paul Sorvino czy Lorraine Bracco. Martin Scorsese nakręcił dzieło, które w 1991 roku otrzymało pięć nominacji do Oscara i trwale zapisało się na kartach historii kina.

Człowiek z blizną (1983)

Tony Montana (Al Pacino) to kubański emigrant, który przybył do Miami. Przed bohaterem pojawia się szansa na otrzymanie karty stałego pobytu, jednak ceną za to jest wykonanie przysługi dla mafii narkotykowej. W ten sposób młody Kubańczyk wkracza do przestępczego półświatka. Dzieło Briana De Palmy dziś jest uważane za jedną z najważniejszych pozycji w kategorii kina gangsterskiego.

Dawno temu w Ameryce (1984)

Jeden z najważniejszych filmów o tematyce gangsterskiej można znaleźć też w portfolio Sergio Leone. W 1984 roku na ekranach kin pojawiło się „Dawno temu w Ameryce” z Robertem DeNiro, Jamesem Woodsem i Elizabeth McGovern. Tytuł został nagrodzony przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za kostiumy i muzykę. Ponadto otrzymał też trzy nominacje do Złotych Globów.

Kasyno (1995)

Kolejny film gangsterski z udziałem Roberta De Niro. Tym razem amerykański aktor wcielił się w postać hazardzisty i bukmachera – Sama Rothsteina, który na zlecenie mafii staje na czele jednego z największych kasyn w Las Vegas. Sharon Stone jako Ginger McKenna spodobała się znawcom kina tak bardzo, że została nominowana do Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Jednak statuetka w 1996 roku powędrowała do Susan Sarandon za rolę Helen Prejean w filmie „Przed egzekucją”. Sharon Stone udało się za to wywalczyć Złoty Glob.

Wściekłe psy (1992)

Quentin Tarantino potrafi doskonale wyczuć oczekiwania entuzjastów kina gangsterskiego. „Wściekłe psy” to film, który ma rewelacyjnie poprowadzaną narrację oraz styl i tempo charakterystyczne dla tworów cenionego na całym świecie amerykańskiego reżysera. Historia skupia się na szajce złodziei, którzy po nieudanym napadzie na sklep jubilerski zaczynają podejrzewać, że w ich gronie znajduje się zdrajca współpracujący z policją. Na ekranie możemy zobaczyć takich aktorów jak Harvey Keitel, Michael Madsen, Steve Buscemi, Tim Roth czy Edward Bunker. W jedną z postaci wciela się nawet sam reżyser – Quentin Tarantino.

Prawo Bronxu (1993)

Choć jest to jeden z licznych filmów gangsterskich z udziałem Roberta De Niro, tym razem wybitnemu aktorowi nie powierzono roli przestępcy. De Niro jest w tym filmie ojcem chłopca, który zyskał sympatię pewnego potężnego gangstera (Chazz Palminteri). „Prawo Bronxu” nie można zaliczyć do szablonowego kina mafijnego. Ta opowieść o dorastaniu z pewnością przypadnie do gustu także fanom dramatów poszukującym tytułów skłaniających do refleksji nad otaczającym nas światem.

Donnie Brasco (1997)

Al Pacino i Johnny Depp w jednym filmie to dla wielu kinomaniaków wystarczająca zachęta do obejrzenia tego tytułu. Jednak warto podkreślić, że „Donnie Brasco” ma znacznie więcej do zaoferowania odbiorcy niż tylko duet genialnych aktorów. Oparta na faktach historia agenta FBI, który pod przykrywką próbuje rozpracować środowisko mafijne. Film otrzymał w 1998 roku Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, a w 1997 roku został doceniony przez Europejską Akademię Filmową jako najlepszy film zagraniczny.

Droga do zatracenia (2002)

Akcja filmu rozgrywa się w czasach Ala Capone – jednego z najsłynniejszych gangsterów w historii. Michael Sullivan (Tom Hanks) jest świadkiem morderstwa, przez co ściąga niebezpieczeństwo nie tylko na siebie, lecz na całą swoją rodzinę. Obok Toma Hanksa w „Drodze do zatracenia” można zobaczyć też takie gwiazdy kina jak Paul Newman, Jude Law, Daniel Craig czy Stanley Tucci.

Gangster (2012)

Opowieść o dwóch braciach, którzy stają się najsłynniejszymi przemytnikami alkoholu w okresie prohibicji w południowej części Stanów Zjednoczonych. W głównych rolach występują Shia LaBeouf oraz Tom Hardy. Poza tym na ekranie pojawiają się też: Jason Clarke, Guy Pearce, Jessica Chastain oraz Mia Wasikowska. Film nie otrzymał żadnych znaczących nagród, jednak z pewnością powinien znaleźć się na liście tytułów do obejrzenia przez fanów kina gangsterskiego.

fot. https://programtv.naziemna.info/program/audycja/Donnie+Brasco

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.